Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Most komolyan! Szakdogánál,...

Most komolyan! Szakdogánál, hogy kell elkerülni a plágiumot, ha források alapján tudom csak megírni, ami nem az én munkám?

Figyelt kérdés
Infós képzésre járok, egy viszonylag új tudományterületen alkalmazott szoftver bemutatásával kellene kezdeni a témámat (privátban leírom a címét, mert félek, hogy baj lenne belőle). Van két ajánlott irodalom illetve egy tutorial videósorozat. Ezekből kellene megértenem, hogy mit is kellene csinálnom. Egyetemen természetesen semmit nem oktattak ezzel kapcsolatban. És itt jön a 22-es csapdája: Ha források alapján tudom csak megírni a szakdogát (mert nem én találtam fel a spanyolviaszt), akkor hogy kerülhetem el a plágiumot? De ha meg minden egyes gondolatot - amit forrásból szedtem - hivatkozással jelölök meg (ami a dolgozat 98%-át tenné ki, mert logikus, hogy én források alapján fogom megismerni), akkor mi értelme az egyéni szakdolgozatnak? Meg eddig azt gondoltam, hogy az egésznek az a lényege, hogy olvasol sok szakirodalmat, megérted a lényegét és a saját szavaiddal átfogalmazod, de ez is plágium. De akkor honnan a kisujjamból szopjam ki? Mondani szokták, hogy a szakdolgozat lényege, hogy egyéni gondolatokkal egészítsük ki némi forrásmegjelöléssel. De könyörgöm! Amit egyszer már tökéletesen kidolgoztak és több millió ember használ folyamatosan (szoftver, annak funkciói és dokumentációja) azt hogy tudná továbbfejleszteni egy szerencsétlen egyetemista? Már csak pár tárgyam van hátra az abszolváláshoz, de a szakdogába még bele sem kezdtem és esküszöm, jobban remeg a gyomrom ha csak rágondolok, hogy el kellene most kezdenem, mint amikor a legdurvább tárgyakból vizsgáztam. Félek, hogy ezen fog bukni a diplomám és tanulhattam 6 évet feleslegesen. A legdurvább az egészben, hogy simán elmeszelhetnek plagizálás vádjával úgy is, hogy naiv h***egyerekként nem is volt célom copyzni vagy esetleg észre sem vettem, hogy másoltam néhány helyen. Valami pozitívat mondjatok légyszi és segítsetek, mert kezdek belebetegedni! :(

2018. dec. 24. 13:19
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
59%
Hat tenyleg nagyon nehez lehet ennyit vegig olvasni... De legalabb angolt tudsz a magyarba keverni. Kerdesre valaszolva, beszelj tanarokkal, illetve bizonyos egyetemeken szokott lenni direkt egy mentor aki segit ha elakadsz szakdolgozatban, vele lehet konzultalni.
2018. dec. 24. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
25%
Tldr. A plagium akkor van egybe atmasolsz szovegeket sajatodkent beallitva. Ha mast atfogalmazol es ertelmezel stb az nem.
2018. dec. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Hali!

A szakdolgozatnak nem célja, hogy új dolgot találj fel, az már doktori dolgozat. A szakdolgozatban inkább egy témát kell körüljárnod részletesen, sok szempontból ismertetni, aztán a saját gondolat lehet annyi is, hogy egyszerűen értékeled, előnyei, hátrányai, mit lehetne még rajta javítani, ezt te hogyan oldanád meg, esetleg meg is oldani stb. A forrásokat mindig meg kell jelölni, ha pl ismerteted a szoftvert és a funkcióit, de amikor magad mondasz véleményt az egyes funkciókról, javaslatokat teszel vagy írsz egy saját programot, az már önálló munka.

2018. dec. 24. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

#1/2: Nekem kell +40 oldalas szakdogát írni és nektek (akiknek már diplomája is van) olyan nehéz 10 sort elolvasni? :D


#3/4: Köszi. De akkor legyen egy konkrét példa: Van egy 500 oldalas könyv ami A-tól Z-ig bemutatja a szoftvert. Csak az első 60 oldal önmagában abból áll, hogy a történetét/előzményét és a program kezelőfelületét ismertetni. És minden egyes dolog fél/negyed oldalas részletekben van taglalva. Nos, akkor nekem elég ebből kiszedni a lényeget, mondjuk 5-10 oldalon keresztül saját szavaimmal leírni, amit megértettem belőle és nem kell semmilyen index hivatkozás? Mert ezek sem az én gondolataim és csak egy hülye gondolhatja, hogy nem a könyv alapján írtam az egészet, de akkor meg minden egyes sor végére odabiggyeszthetném a forráshivatkozást. Ráadásul angolul van mindegyik. Tehát ha lefordítom, kiszedem belőle a lényegét úgy, hogy ne szó szerint legyen idézve (de tartalmazza a lényegét/évszámokat/leírásokat, ami a könyvben is benne van), akkor nem követek el plágiumot?

2018. dec. 24. 14:00
 5/21 anonim ***** válasza:
74%
Nem egészen érted szerintem. A dolgozatnak csak egy részét teszi ki a szakirodalmi áttekintés, itt ismerteted, hogy mit olvastál a könyvekben a szoftverről. Mindent hivatkozni kell, minden bekezedésed végére teszel mondjuk egy számot, aztán a dolgozat végén az irodalomjegyzékben feltünteted, hogy ahhoz a számhoz melyik könyv tartozik. Egy 40 oldalas szakdolgozatban max 20 oldalt tesz ki a szakirodalmi áttekintés. A maradék 20 oldalban nem a szakirodalmat kell ismertetned, oda megy a saját munka, saját gondolatok, tehát ott már nem kell hivatkozni.
2018. dec. 24. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
59%
Eloszor is szerintem nehany alap dolgot nem art tisztazni, mert mint mondtad (es ez latszik is), nem tanitottak errol semmit nalatok. A szakdolgozat Ba/Bsc szakokon is (tehat nem csak doktoriban) arrol szolnak, hogy egy teljesen uj, sajat kutatast vegzel a valasztott területen. Ehhez eloszor meghatarozod tehat a temadat. Ez a nagy "kör". Es ezen a teman belül megfogalmazol egy kutatasi kerdest, es egeszen leszukited ezt a temat, es utana ezt a kerdest valaszolod meg. A szakdolgozatnak ez a lenyege. Amint meg van a pontos leszukitett kutatasi kerdesed, felallitottad a hipotezist, konnyebb lesz elkezdened a munkat.
2018. dec. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
"Tehát ha lefordítom, kiszedem belőle a lényegét úgy, hogy ne szó szerint legyen idézve (de tartalmazza a lényegét/évszámokat/leírásokat, ami a könyvben is benne van), akkor nem követek el plágiumot?" - ez maga a plagium fogalma. Minden, ami nem a sajat gondolatod, es hivatkozas nelkul leirod, az plagium. Ellenben pl. "X ugy gondolta az x konyvben h ez es ez van (ide szurjuk be a hivatkozast), en ezek alapjan erre es erre a kovetkeztetesre jutottam...(sajat kifejtes)".
2018. dec. 24. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
77%
Bocsi, hamarabb elkuldte. Amit meg irni akartam, hogy sokan azt hiszik, hogy a plagium a szavak ellopasa, lemasolasa. Ez helytelen. A plagium a "gondolatok" ellopasa. Tehat ha valamit valami alapjan ujra fogalmazol, az is plagium. Meg akkor is, ha teljesen mas szavakat hasznalsz.
2018. dec. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
#7: Értem, csak sajnos az a durva, hogy az adott témában csak az ajánlott irodalom gondolataira tudok támaszkodni, mert az egész témakör ismeretlen számomra és a témám se egy orvosi/mérnöki kísérletezés ami miatt saját gondolatokat/tapasztalatokat tudnék hozzáfűzni, hanem egy program, amit be kellene mutatni példákon keresztül (amelyeket csak könyvekből tudok megérteni és visszaadni). Így a szakdolgozat 95%-a forráshivatkozásból fog állni. Most érzem először igazán - pont amikor már vége lenne az egész tortúrának (tantárgyak) - hogy a szakdolgozat okozta nehézségek miatt soha nem lesz diplomám. :(
2018. dec. 24. 15:51
 10/21 anonim ***** válasza:
39%
Meddig kell leadni a szakdolgozatot? Válts témát minél hamarabb, ha ezzel nem boldogulsz. Vagy egyeztess a konzulenssel, hogy mi lesz a saját gondolat a dolgozatban, ne csak szakirodalmi feldolgozásból álljon.
2018. dec. 24. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!