Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Most komolyan! Szakdogánál,...

Most komolyan! Szakdogánál, hogy kell elkerülni a plágiumot, ha források alapján tudom csak megírni, ami nem az én munkám?

Figyelt kérdés
Infós képzésre járok, egy viszonylag új tudományterületen alkalmazott szoftver bemutatásával kellene kezdeni a témámat (privátban leírom a címét, mert félek, hogy baj lenne belőle). Van két ajánlott irodalom illetve egy tutorial videósorozat. Ezekből kellene megértenem, hogy mit is kellene csinálnom. Egyetemen természetesen semmit nem oktattak ezzel kapcsolatban. És itt jön a 22-es csapdája: Ha források alapján tudom csak megírni a szakdogát (mert nem én találtam fel a spanyolviaszt), akkor hogy kerülhetem el a plágiumot? De ha meg minden egyes gondolatot - amit forrásból szedtem - hivatkozással jelölök meg (ami a dolgozat 98%-át tenné ki, mert logikus, hogy én források alapján fogom megismerni), akkor mi értelme az egyéni szakdolgozatnak? Meg eddig azt gondoltam, hogy az egésznek az a lényege, hogy olvasol sok szakirodalmat, megérted a lényegét és a saját szavaiddal átfogalmazod, de ez is plágium. De akkor honnan a kisujjamból szopjam ki? Mondani szokták, hogy a szakdolgozat lényege, hogy egyéni gondolatokkal egészítsük ki némi forrásmegjelöléssel. De könyörgöm! Amit egyszer már tökéletesen kidolgoztak és több millió ember használ folyamatosan (szoftver, annak funkciói és dokumentációja) azt hogy tudná továbbfejleszteni egy szerencsétlen egyetemista? Már csak pár tárgyam van hátra az abszolváláshoz, de a szakdogába még bele sem kezdtem és esküszöm, jobban remeg a gyomrom ha csak rágondolok, hogy el kellene most kezdenem, mint amikor a legdurvább tárgyakból vizsgáztam. Félek, hogy ezen fog bukni a diplomám és tanulhattam 6 évet feleslegesen. A legdurvább az egészben, hogy simán elmeszelhetnek plagizálás vádjával úgy is, hogy naiv h***egyerekként nem is volt célom copyzni vagy esetleg észre sem vettem, hogy másoltam néhány helyen. Valami pozitívat mondjatok légyszi és segítsetek, mert kezdek belebetegedni! :(

2018. dec. 24. 13:19
1 2 3
 21/21 anonim ***** válasza:

Nekem ugyanez a bajom. A konzulensem erőlteti a szakirodalom bemutatását, amire 2-3 szakkönyv van. Azt mondják ami alapvető az adott tudományágban azt nem kell hivatkozni. Szóval az egyik példádnál maradva a Word dőlt betűstílus használatát nem kell hivatkozni, mivel általános iskolás tananyag. Például ha 5 könyvben van leírva ugyanaz, csak más szavakkal, azt sem kell hivatkozni.

Ennek ellenére nekem is van olyan, hogy egy adott rész csak az egyik szakirodalomban jelenik meg és nem tudom mit kezdjek vele. Oldalakon keresztül minden bekezdés után rakjam be ugyanazt a nevet, vagy kockáztassak plágiumot? Egyértelmű egy értékelőnek, hogy nem én találtam ezt fel, de ha meg hivatkozok 3 soronként, ráadásul ugyanarra, azt mondják, hogy nem csináltam semmi értékeset, összeollóztam.


Szóval nagyon érdekelne, hogy állsz most és találtál-e valami megoldást a problémánkra. :D

2019. nov. 6. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!