Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a véleményetek a kötelező...

Mi a véleményetek a kötelező olvasmányokról?

Figyelt kérdés
Csak szerintem rossz már 40 éve ugyanazokat a kötelező olvasmányokat eröltetni. Igazából azzal, hogy legyen kötelező olvasmány nincs bajom, sőt tök jó. De azért az hogy nem újítják szerintem csak a gyerekek kedvét lehet elvenni. Csak szerintem lenne praktikusabb 10 évente újítani? Mind a nyelvezete mind a felfogása más a régi könyveknek. A lányom most olvassa a A kőszívű ember fiai-t. Szerintem nem a lányommal van a gond, mert imád olvasni bár amikor én olvastam is szörnyű volt. Tudom hogy azt nagyon sokan nem szeretik de nem csak ez az egyetlen ami rossz. Igazából már a Pál utcai fiúk-nak se 21. századi a nyelvezete meg még sorolhatnám ezeket az idejét múlt könyveket. Ti hogy vagytok ezzel a témával?

2019. jan. 23. 16:44
 1/8 anonim ***** válasza:
Igazad van teljes mértékben. De soroljál fel ( Jókai, Móricz, Móra, Tamási Áron-on kívül) néhány, mindenki által elfogadható ) legalább négy ( kettő) olyan írót költőt, akiket a fél ország elfogadhatónak tartana. Nekem pl. egy sem jut eszembe...
2019. jan. 23. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Hát külföldiek közül van sok. De ha magyarban kondolkozunk olyan ami egy kicsit is kihívás egy nagyobb gyereknek olyan nem sok van. Mondjuk ott van Janikovszky Éva de nagyon rövidek könyvei. Leiner Laura könyvei mondjuk jók.
2019. jan. 23. 17:12
 3/8 anonim ***** válasza:

Részben egyetértek. Vannak olyan kötelezők, amik agyon vannak erőltetve. Igazából a gyerekeknek adni kellene egy listát, amiből, ők maguk tudnak választani.


A nyelvezetet mint érvet viszont baromságnak tartom. Egy magyar ember igenis tudjon elolvasni bármilyen magyar könyvet. Azért okoz problémát a nyelvezet, mert nem olvasnak szépirodalmat és műveletlenek. Ez a műveletlenség pedig az életre is kihat. Én orvos vagyok, sok fiatal egyszerűen nem tud viselkedni egy rendelőhöz hadonló hivatalos helyen, nem tud kultúráltan magázódni, nem ismeri az illemet, siralmas. Ezt mondjuk pont meg lehet tanulni a régiesebb nyelvezet mellett, meg a cigány szleng helyett.

2019. jan. 23. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Matekot tanítottam....és megfigyeltem, hogy aki magyarból gyenge, az matekból is az. Egyszerűen nem érti a szöveget, nem tud ragozni, számtalan szót még csak nem is hallott. A mai napig a legnagyobb szókinccsel Jókai Mór rendelkezett. Hozzá mérhető szókincsű író a mai napig nincsen. Krimit, sci fit, leányregényt mégse lehet egy ország kötelező olvasmányává tenni. Szóval inkább a régiek, mint a nagy semmik.
2019. jan. 23. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
#3 azért az nem igaz, hogy aki nem tudja a régies kifejezéseket az műveletlen. És a cigány szlenggel sem értek egyet még mindig vannak normális fiatalok. Amúgy meg ha nem magánrendelőd van csodálkozol hogy nem tudnak viselkedni? Oda mindenki megy akinek nincs elég pénze magánorvosra. Igazából ne a tanulatlan csórók között kéne keresni az okos embert. Igazából a nyelvezet problémámat meg félre értetted. Nekem olyan értelemben problémás ez a nyelvezet dolog hogy nincs rá magyarázat hogy ez meg ez mit jelent.
2019. jan. 23. 18:04
 6/8 Estádio de Felchút ***** válasza:

"A mai napig a legnagyobb szókinccsel Jókai Mór rendelkezett"


Arany Jánosra tetszett gondolni.

2019. jan. 23. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Krimit, sci fit, leányregényt mégse lehet egy ország kötelező olvasmányává tenni."


De pont, hogy lehet!

Leányregény: Szabó Magda: Abigél, hogy csak a legismertebbet említsem, de nekem például a Két Lotti volt az első kötelező olvasmányom, amit valaha olvastam.


Sci-fi: Huxley: Szép új világ, Adams: Galaxis útikalaúz stopposoknak, vagy Verne


Fantasy: Tolkien: A gyűrűk ura


Krimi: hát mea culpa de krimit keveset szoktam olvasni, de mondjuk a Tíz kicsi négert el tudnám képzelni, vagy valami más Agatha Christie könyvet


Horror: Mary Shelley: Frankenstein


Igazából lenne egy csomó lehetőség csak leragadunk a Kőszívűnél, ami Jókai egyik kifejezetten vontatott regénye benne a magyar irodalom második legéletképtelenebb karakterével Baradlay Jenővel (az első Nyilas Misi). De Jókainak is vannak tök jó és izgalmas művei mondjuk az Egy magyar nábob.


De szerintem egy Clawell, Robin Cook, Stephen King, Bradbury, Orwell, Kesey, Burgess, Hrabal is rákerülhet arra az ilusztris listára amin a kötelezők vannak.


És a gyerek/fiatal válasszon!

2019. jan. 24. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Egyébként világirodalommal is az a baj, hogy agyon vannak erőltetve a ruszkik meg a szenvedés. Mintha még mindig 1970 és szovjet uralom lenne.
2019. jan. 24. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!