Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Spanyol ól mikor kell használn...

Spanyol ól mikor kell használni az 'ékezetet'?

Figyelt kérdés
Hiába olvastam el több oldalon, még mindig nem vágom

2019. aug. 24. 11:11
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Ezer éve tanultam spanyolt, ha rosszul tudom, akkor javítsatok ki, de nekem úgy rémlik, hogy az esetek túlnyomó többségében hangsúlyt jelöl, azon kívül jellemzően jelentésmegkülönböztető szerepe van (írásban persze).
2019. aug. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Spanyolban megkülönböztetünk véghangsúlyos szavakat (palabras agudas), palabras llanas-t vagy grave más néven(nem tudom mi a neve magyarul, a lényeg, hogy a hangsúly az utolsó előtti szótagon van) , palabra esdrújula-t (ahol a hangsúly az utolsó előtti előttire esik. (hátulról a harmadik) És a sobreesdrujulát ahol az előző előtt van.


Palabras agudas:


Ha s, n , vagy magánhangzóra végződik akkor van ékezet rajta. (café, balón).


Ha más mássalhangzóra végződik akkor nincsen ékezet. (dudar például).


Palabras llanas/grave .


Ha nem n, s, magánhangzó a vége akkor van rajta ékezet. (fácil).


A magánhangzónál lehetnek kivételek, például hiátus miatt (az egymás utáni magánhangzók 2 külön szótagban vannak, nem olvadnak össze, (a diptongusnál összeolvad, tehát az egyik gyenge, nem hangsúlyozzák, a másik erős) Nem tudom jobban elmagyarázni, kb azt jelenti hogy ha egymás után van gyenge és erős (piano) akkor ott Szinte j-nek ejtik az-i-t, nem kap akkora hangsúlyt, elnyelik szinte. Pia-no (i gyenge, a erős). Az ékezettel viszont a 2 magánhangzó elválasztódik, po-e sí-a kiejtés szerint így az í-t és az a-t is hangsúlyozzák, mindkettő erős lesz. (nem tudom mennyire érthető). Persze nem csak ia van ebben az esetben , hanem minden betűkapcsolat amiben i, vagy u-van. ai, ia, ei, ie, ue,eu, ou, uo stb. (i és u a gyenge, a többi erős).



Szintén van rajta ékezet ha az s-t megelőzi egy másik mássalhangzó. (bíceps)


Palabra esdrújula és sobreesdrújula


Mindig van ékezet. (cántaro-esdrújula, cómetelo-sobreesdrújula).


Ha valami nagyon bonyolult megpróbálom csak azt megmagyarázni.


És igen, van megkülönböztető szerepe is.

2019. aug. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
az ékezet náluk az hangsúly jel, hangsúly jelet akkor raknak, ha szabály, hagyomány szerint nem ott lenne a hangsúly, ilyenkor jelzik írásban , hogy vigyázz :), nem ott lesz :) egy szimpla jel, hogy ne oda rakd a hangsúlyt ahova gondolnád , ahol az "ékezet" van , oda rakod a hangsúlyt
2019. aug. 25. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!