Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nehezen értem meg a hallott...

Nehezen értem meg a hallott angolt, hogyan javítható?

Figyelt kérdés
Sok filmet nézek angolul angol felirattal ha olvasom a feliratot semmi gond, de mihelyst kikapcsolom alig értem, hogyan tudnám fejleszteni a hallás utáni készséget? Sajnos csak a filmekre tudok támaszkodni.

2020. jan. 30. 22:54
1 2
 1/15 timortin ***** válasza:
100%

- Ne hallgass rám, mert sokan nem fognak egyetérteni velem, de az én tapasztalatom hogy a hallásértés korrelál beszédkészséggel. Ki lehet próbálni: annak a szövegnek a hallás utáni felismerése sokkal-sokkal könnyebb, amit az ember magától is gyorsan folyékonyan el tudna mondani (egyszerűbbtől a bonyolultig). Az olvasás-tudás (utáni értés) szerintem nem elég.

- Saját tapasztalatomból az Effortless English jó gyakorlás lehet, mivel natív angol csinálja, sok sikerélményt ad, jó ritmusban ad lehetőséget beszédközbeni megszólalásra (ez nehéz feladat, sokan nem is csinálják jól).

2020. jan. 30. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:
100%
Nekem sokat segített, hogy pár barátomat megkértem, hogy csak angolul beszéljenek velem.
2020. jan. 30. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Úgy javítható, hogy sokat hallgatsz olyan szöveget, amelynek nagyobb részét megérted.

Ne filmeket nézz egyelőre, hanem egyszerűbb szövegeket. Én is javaslom az EffortlessEnglisht.

2020. jan. 31. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
36%
Napi 8 óra angol hallgatással 3 hónap alatt profi lettem. Nem viccelek, ennyi volt. Fürdés, wc, utazás, főzés, evés még alvás előtt is, folyamatosan hallgattam és hallgattam...
2020. jan. 31. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Én azt tudom ajánlani, hogy sorozatokat nézz filmek helyett.

Lehetőleg olyat, aminek viszonylag egyszerű a cselekménye. Én pl szappanopera jellegűeken tanultam.

Meg fogod szokni a szereplők kiejteset és szerintem könnyebb a történetet követni, mint egy filmnel.

Az elején nehéz persze felirat nélkül, de hidd el hogy meg fogod szokni és fel se fog tűnni egy idő után

2020. jan. 31. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 timortin ***** válasza:
100%

#5

- Szerintem is nagyon jó gondolat a sorozat, de azért én abban óvatosabb lennék, hogy nem mindegy milyen sorozatot érdemes kiválasztani. Ugyanis még egy szimpla sitcom, mint a Jóbarátok vagy Agymenők is sok nyelvi leleményt, viccet és/vagy nyelvi specifikumot, kivételt, idiomát tartalmazhat. Ezek hallás utáni felfejtése nem triviális sokszor (ami növelheti a kudarcot és stresszt)

- Az én ajánlatom (kezdőknek, indulásnak) a történelmi koreai sorozatok nézése angol hanggal (már aki bírja idegekkel ezt a sori-műfajt). Ugyanis a történelem okán szűk a szókincs, és eleve nem pörgetik a beszédet a keleti taoista, buddhista kultúrák (mint a nyugatiak).

- A spektrum másik végén vannak például a néger szlenges, káromkodásos sorik.

2020. jan. 31. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
60%

Csakúgy, mint az #1 felszólaló, én is vallom, hogy amint elkezded gyakorolni a beszédet, az intonációt és a kiejtést is, rohamosan fog nőni a hallott szövegértésed is. Amit nem tudunk, nem ismerünk, azt folyamatos szövegben is hajlamosak vagyunk átugorni.


+ adalék: nem kell minden egyes szót, szótagot érteni. Az anyanyelveden is találkozol olyan motyogással, pongyola beszéddel, hogy vannak szavak, amiket nem értesz ki, de mivel abban a nyelvben nőttél fel, nagyon gyorsan megy a felismerés, és a tartalomra való következtetés.


+ nagyon sokat segít a "muszáj". Ha valamihez nincs felirat, és mégis annyira érdekel, muszájok vagyunk anélkül hallgatni. A feliratozott szöveghallgatás becsapás. Két teljesen különböző agyterület dolgozik, és valamelyik óhatatlanul lemarad. A feliratot nem tudjuk olyan gyorsan olvasni, ahogy a hallott szöveget felfogjuk. Ha van, érdemes a rövid transcriptet ELŐRE elolvasni, felfogni, próbálni megérteni, majd a hanganyagot önmagában hallgatni. Sőt. Előbb hallgatod, majd elolvasod a transcriptet, majd újra meghallgatod, és láss csodát! sokkal többet megértesz belőle.


+ tollbamondás: English dictation a keresőkifejezés. Gyakorold leírni, amit diktálnak.

2020. jan. 31. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"Sok filmet nézek angolul angol felirattal ha olvasom a feliratot semmi gond, de mihelyst kikapcsolom alig értem"


Azért nem érted mert nem gyakoroltad a hallás utáni szövegértést. Számodra a felirat volt a domináns információ forrás így a hang nagyrészét az agyad mint háttárzaj kiszűrte (pl. alapból nem látod az orrod, pedig a látóteredben van, ha valamilyen zsúfoltabb helyen egy barátoddal beszélgetsz a körülötted lévők beszéde is ignorálva lesz, de ha rákoncentrálsz valamelyikre a többi lesz kiszűrve).


Úgy tudod gyakorolni a hallás utáni értést, hogy hallgatod az adott nyelvet, és nem esel kétségbe amikor még a 10. filmnél is alig értesz valamit. A biciklizni tanuló gyerek is rengetegszer felborul mire tud tekerni pár métert. De film helyett ajánlom az olyan youtube videók nézését amik érdekelnek legyen az akár sminkvideó vagy atomfizika, a lényeg, hogy sokat beszéljenek benne.

2020. jan. 31. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Rengeteget tanultam filmekbol, de ez nagyon vegyes tema. Nehany filmben elsore megertettem mindent (pl. Mr and Mrs Smith), masikban tobbszor vissza kellett tekernem mire megertettem mit mondtak.


Ennel jobbak a hangoskonyvek, foleg, ha olyan a szerzo (vagy aki felolvassa), aki ertheto kiejtessel beszel.


A youtube videok is jok, de a filmekhez hasonloan vegyes a dolog. Tommy Sotomayor kiejteset nagyon sokaig kellett szoknom, es a napokban is hallgattam egy Tennessee-ben elo fickot, akinel nagyon kellett koncentralnom.

2020. jan. 31. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
És a Ted előadások is jók.
2020. jan. 31. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!