Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Eszperantó vagy Latin?

Eszperantó vagy Latin?

Figyelt kérdés
Melyiket éri meg jobban tanulni?

2021. máj. 29. 20:28
A kérdező szavazást indított:
Latin
Eszperantó
27 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
98%
Mi a cél? Ha szórakozás akkor latint javasolnám, ha csak kell egy nyelvvizsga, akkor eszperantót szokták megcsinálni. Ha esetleg orvosira mennél, akkor meg teljesen felesleges a latin, mindent megtanítanak időben
2021. máj. 29. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
88%

Egyik nyelvet sem beszélik sehol anyanyelvként.

Én mindenképp a latint mondanám, mert egyrészt tud segíteni más nyelvekben nyelvtannal+szókinccsel.

Az eszperantó a világ legegyszerűbb nyelvének lett összerakva, szóval ha a nyelvvizsga a cél, akkor jobb.

2021. máj. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Garpe ***** válasza:
87%

Szia! :)


Mind a kettőt tanultam s tanítottam is.


Mind a kettőnek megvan a maga haszna.


A latin egy holt nyelv. Viszont rengeteget segít a tudományos szavak megértésében (én ezzel "hekkeltem meg" jó par vizsgámat: értettem mit takar a latin [sokszor mondjuk görög] eredetű szó). Meglehetősen komplex a nyelvtana (viszont meglehetősen szabályos, kb. mindenre van szabály).

S ugye a latin nyelvű szépirodalm, illetve filozófia is nagyon izagalmas.

Ennek tanulásához van Hans Øsberg kiváló "Lingva Latina Per Se Illustrata" könyve (Googleba ha beírod s utána hogy pdf elég gyorsan meglesz ;) ). Gyakorlatilag a "Roma in italiā est." mondatból tanít meg latinul, úgy hogy csak latinul van.

A többi tankönyv általában ilyen szójegyzék, olvasmány, nyelvtan (estleg egy-két gxakorlat) elvén megy. Mondjuk azért vannak kivételek elsősorban angol nyelvű tankönyvek (pl. a teach yourself sorozat tagjai ilyenek). (Duolingon angolról lehet tanulni, de az a kurzus jelenleg még ízelítőnek is rossz).

Latinból tudsz nyelvvizsgázni egyébként, de ez egy holt nyelv szal egyetemen NEM fogadják el.

Megtanulása egy nyugis játék, de relatíve hosszadalmas. (Talán az orosszal raknám egy szintre nehézségben, csak ugye szintednek megfelelő jó minőségű orosz anyagokat lazán találsz, latinból ez sajnos nem ilyen egyszerű).


Eszpernató: erről ugy sokan hisznek sok mindent (főleg a nyelvet abszolút nem ismerők).

Ez egy elég egyszerű s meglehetősen szabályos nyelv. Eléggé gyorsan meg lehet tanulni (alig 100-200óra kell a B2=középfokú nyelvvizsga szintjéhez; ha már beszélsz angolul vagy frabciául, olaszul, spanyolul vagy portugálul ez még kevesebb a rengeteg közös szó miatt).

Mivel iszonyú gyorsan tanulható, így gyorsan ad egy nagy löketet a nyelvtanulásban. Ezért nevezik páran viccesen a "nyelvtanulók kapudrogrjának". Valóban ilyen: ha még nem tanultál más nyelvet a magyaron (illetve az angolon: az angol mindenünnen ömlik az emberre, kb minden középsikolás tanulja; s eléggé máshogy oktatják mint a többi nyelvet) kívül akkor ez a legjobb választás elkezdeni. Ő az újlatin nyelvek tanulásában ad sokat (olaszokkal ilyen 70-90%-os a kölcsönös megértés; de francia szövegek is egész érthetőek lesznek egy adag eo után), illetve az angol magas szókincsben.

Az eszpernató egy élőnyelv (most nem tudom linkelni de a nyest-en is van erről írás, de elég gyorsan meg lehet találni a Magyar Tudományos Akadémia, az ELTE és az Oktatási Hivatal állásfoglalását s szakmai érveit, hogy miért van ez így), ezért a belőle tett nyelvvizsgát sok egyetemen elfogadják.

Fellelhető a neten egy nagy csomó tankönyv pdfben (s antikvárakban is akad); kb. mind jó. Online is lehet tanulni: learn[pont]esperanto[pont]com vagy lernu[pont]net; de ha tudsz angolul (vagy franciául vagy spanyolul vagy portugálul vagy kínaiul) akkor a Duolingos kurzus se rossz. Megnézheted még az eszperanto[pont]hu -n is a kurzust, az is szuper de nem ingyenes. Illetve van az Esperanto Start (magántanar) ő is király.

Vannak eszpernató beszélők szép számmal. Ha a végén megtetszik a nyelv (velem ez lett). Akkor lehet vele embereket megismerni, utazni, dolgozni, önkénteskedni stb. Ez egy teljesértékű nyelv. Világszerte használják viszont kb az ilyen kicsi európai nyepvekkel (lett, litván, szlovén...) van egy ligában sok szempontból.


Összességében mind a két nyelv segít más nyelvek megtanulásában.

A latin egy megfontolt lassú öregúr aki a könyvárszobában kmoly magvas gondolatokon mereng.

Az eszpernató egy fiatal pörgős valaki aki ezer felé megy.

Ha most akarsz bele kezdeni a nyelvtanulásba én nagyon javaslom az eszpernató aztán latin sorrendet (saját tapasztalatomból).


Ha gondolod nyugodtan írj privátot, akár te is kedves olvasó.

2021. máj. 30. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Garpe, én nem eszperNATÓT akarok tanulni hanem eszpetANTÓT :D
2021. máj. 30. 08:02
 5/14 anonim ***** válasza:
79%

Ha úgy kérdezed, melyik éri meg jobban, akkor abból az következik, hogy hasznát akarod venni.

Na most, haszna egyiknek sincs. Azért megtanulni egy nyelvet, hogy egy másikat utána könnyebb legyen, nettó időpocsékolás. Teljesen mindegy, hogy egy latin eredetű szót a latin, az eszperantó vagy az angol tanulása során ismersz meg -- pont ugyanannyi energia kell a megjegyzéséhez. Szóval ettől nem fog senki előbb megtanulni pl. angolul, ha a tanulási időbe beleszámítjuk a latint ill. eszperantót is.

Hobbinak persze bármelyik jó, de a hobbinak nem a hasznosság a célja, hanem hogy az illető jól érezze magát tőle.

2021. máj. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
71%

Garpe, ne faraszd magad.

Kerdezonek fogalma sincs mi az eszpernato, csak vihogni tud.


Kerdezo!

Ideless, es nem kell :D-ned.


[link]

2021. máj. 30. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Abból, hogy tettem viccből egy nevetős fejet te máris tudod hogy semmit nem tudok az eszperantóról? De, hidd el mindent tudok róla amit tudni kell, a latint nem ismerem. Garpe meg a legjobb válasz volt, és máshol is szokott ilyeneket válaszolni szóval nem értem vele mi bajod.
2021. máj. 30. 09:31
 8/14 anonim ***** válasza:
53%

Garpe valaszaval semmi bajom. Reszletes, intelligens informaciot adott.

A te hulye valaszodra, “viccedre “, a nyomtatos betu javitasoddal, bunkosagoddal, es hogy fogalmad sincs arrol, amit Garpe, segitsegkeszen leirt neked, azzal van bajom.


Jo napot!

2021. máj. 30. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
75%

Én eszperantóra biztosan nem pazarolnék időt, pénzt és energiát. Sokan mondják, hogy mennyien beszélik, de valójában nagyon elenyésző a számuk azoknak, akik valóban aktív használójuk a nyelvnek, különösen itt Magyarországon a legtöbben inkább azért tanulják, mert a diplomához kell egy nyelvvizsga.

Latint inkább akkor éri meg tanulni, ha kifejezetten ezzel szeretnél foglalkozni, vagy hobbid lehet a klasszikus irodalom például. Nem egy könnyű nyelv, lényegesen nehezebb az újlatin nyelvekhez képest, bár némi alapot ad hozzájuk (én minimálisan tanultam latint, bár persze elsősorban szakmait és emiatt könnyedén felismerem olaszul - jelenleg tanulom - a szakkifejezéseket). Ugyanakkor, ha se nem hobbi, se nem hosszú távon valamiféle végzettség miatt választanád a latint, akkor én elengedném és inkább egy élő, például újlatin nyelvet választanék.

2021. máj. 30. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
30%

Csodálkozom azok bátorságán, akik úgy mondanak véleményt az eszperantóról és annak használhatóságáról, hogy nem is beszélik azt. Szerintem az eszperantó tök jó dolog, nagyon megéri tanulni! Én magam több évig éltem külföldön, beszélek angolul is, oroszul is és eszperantóul is - bejártam elég sok országot, és a saját példámon tudom bizonyítani, hogy az eszperantó legalább olyan hasznos, mint a nemzeti nyelvek! - Könyvek, filmek, koncertek, weboldalak, szolgáltatások, utazások állnak rendelkezésre, és egy nagyon jó, non-profit csapat van mögötte, társaság fiúkkal-lányokkal közösséggel...

A tanuláshoz (illetve egy középfokú szint eléréséhez) átlagosan 4-6 hónap szükséges, ami 150-200 óra ráfordítást jelent. Ez is komoly, élő nyelv, tehát érdemes minél jobb tanfolyamot választani! A központi eszperantó oldalon, www.eszperanto.hu találsz internetes egyéni és tantermes oktatási lehetőséget és megbízható magántanárokat is. Ugyanitt találsz tankönyveket, oktatási eszközöket - sőt egy érdekes, játékos bemutatót is, ahol anekdota-megfejtés közben meg tudsz ismerkedni az eszperantó lényegével... :-)


Tök jó dolog az eszperantó - de ezt csak azok ismerik, akik beszélik is, és használják is azt. :-)

2021. máj. 30. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!