Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Vannak olyan szavak, amelyek...

Vannak olyan szavak, amelyek használatánál csak present perfect-es mondatot lehet alkotni?

Figyelt kérdés

pl. recently, never


Az "I haven't been able to sleep very well recently." mondatot írhatom így is? I can't sleep very well recently.


Vagy a recently miatt a pr.pf a helyes? Ha igen, akkor megírnátok, h milyen szavakra vannak még, amik hez a pr.pf illik?


2010. aug. 30. 14:37
 1/3 anonim ***** válasza:

Elárulom neked, hogy mindent lehet PR perfectben használni, amire te gondolsz azok a state verb-ök amiket folyamatosban nem nagyon használunk.


pl: I've never liked this movie.

I've never known the answer to a question she asked me.


Tehát a Present Perfect-et bármilyen igével használhatod, mert csak a helyzettől függ:


pl:


1. Akkor használjuk, ha vmi épp most történt és még hatása van a jelenre:


Those kids have broken in our window.


2. Eredmény: I've passed my exams.

I've received my first paycheck.


3. A cselekvés még mindig tart, de itt sokszor már folyamatosba tesszük:


I've been learning English for 5 years.. 5 övé, és még folytatódni is fog..


de pl: I've always liked him.. még most is és folytatódni is fog.. Itt kell figyelembe venni, hogy a state verb-ök nem kaphatnak ing-es végződést, csak Pr Perfect Simple-ben hazsnáljuk.



A Present Perfect a jelent köti össze a múlttat. Tehát nem az a fontos, hogy mikor törént a cselekvés.. Ezért ilyen időhatározókat nem használunk:


yesterday, last year, at 5, in 1998, 5 minutes ago.. Ezek tipikusan csak Past Simple-ös mondatokban fordulnak elő.


Ezek gyakoriak Pr Perfect-es mondatokban: yet, recently, lately, so far, always, never



Remélem segített. Sok feladatot meg kell oldani, utána automatikusan fog jönni.

2010. aug. 31. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő választ, de igazából nem az igét kérdeztem. - Azért elolvastam, bármilyen hosszúra sikeredett. :))

Példámban a fókusz a recently-n van. Hiszen írtam is, hogy milyen szavakat keresek. A never és a recently határozószó.

2010. aug. 31. 15:36
 3/3 anonim ***** válasza:

a recently-t másban nem is nagyon használjuk.. Mert az hogy mostanában az nem lezárt, tehát Past nem lehet..


Erre találták ki a Perfect-et az angolban, sokan mondják nehéz ez a sok igeidő de szerintem nagyon hasznosak, és köünnyen átláthatóak.

2010. szept. 1. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!