Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Did you ever read, Have you...

Did you ever read, Have you ever read kozott mi a kulonbseg?

Figyelt kérdés

Az igeido, de maga a kulonbseg? Olvastad mar?

Lehet igy is kerdezni present perfect mondatok helyet?



2021. szept. 18. 15:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
41%

"Did you ever read.."?

Ezt még soha nem hallottam. Van ilyen egyáltalán?

2021. szept. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Hat amerika videos mondta, video kozben. Nem ertettem felre mert felirattal ment.
2021. szept. 18. 16:09
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
Bár bizonyos esetekben a did és have használata kevésbé egyértelmű, de szeritnem ez nem az az eset, mivel ott van az ever szócska. Szóval szerintem nincs eltérés, mert a did használata itt nem helyes.
2021. szept. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
Az amik sok esetben használnak egyszerű mútttidőt a pres perf helyett.
2021. szept. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%

A sztenderd, iskolában tanult angol szerint:

Have you ever read. (red)


De élőszóban gyakran keverik, én is úgy tudom mint a 4es, hogy főleg Amerikában, és tulajdonképpen helytelenül mondják egysz. múltban is, és ugyanazt értik alatta:

Did you ever read. (ríd)



Azért érettségire még ne erőltesd a slampos amerikai verziót. :)

2021. szept. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Nagyjából így tudom én is. Többnyire Britt angolt tanítanak, ahol:

Did you ever read? - (szerintem csak ever nélkül helyes) Már nincs lehetőséged rá, a meghalós példát szokták hozni más személyben, hogy már nem tudja, de hogy élethűbb legyen, mondjuk a barátod adott egy lapon egy verset és te otthagytad a buszon, elégetted, így már nincs rá lehetőséged.

Have you ever read? - Mondjuk az Egri csillagokat, ami ott van minden könyvtárban, interneten, még akármikor megteheted.


Amerikaiak viszont több igeidő mellett a present perfect-et sem szokták használni. Nekem kicsit kaotikusnak tűnik az ő rendszerük, de sokkal egyszerűbben, kevesebb "tartással" beszélnek, kis túlzással "jó lesz az úgy is". Sokszor még ők sem tudják egyes dolgok mit jelentenek, helyesek-e, csak használják.

2021. szept. 18. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
69%

Pedig van logika az amerikai használatban is. Az ever olyan jelentést hordoz, amit a Present Perfect egyébként maga is kifejez.

Más szóval: ugyanazt a jelentésárnyalatot kétféle nyelvi eszközzel is kifejezi a mondat, amit ők felesleges információismétlésnek éreznek, ezért beérik a Past Simple igeidőivel is az ever/never és még pár határozószó mellett.

A britek meg úgy gondolják, hogy pont azért, mert ugyanazt fejezik ki, ezért párba kell őket állítani.

Tulajdonképpen mindkettőben van logika.

2021. szept. 18. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Az is elképzelhető, hogy a szövegkörnyezetből kiderül, hogy a kérdés már egy lezárult időszakra vonatkozik, pl. "Olvastál valaha gyerekkorodban?". Ekkor teljesen jó, sőt, csak úgy jó, hogy "Did you ever read when you were a kid?". Vagy: "Voltál valaha egyedül (gyerekkorodban)?" -- "Were you ever alone (when you were a kid)?".
2021. szept. 19. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem helytelenül tudják, csak máshogy. Az amerikai nyelvjárások jellemzője, hogy a sima múltat preferálják.
2021. szept. 19. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
53%

#9: Ez így ebben a formában, általánosítva nem igaz. Ha belehallgatsz pl. a CNN-be, gyakorlatilag az összes igeidőt használják, még a Future Perfectet is.

De az tény, hogy pl. az already vagy a just mellett gyakran használnak sima múltat a köznyelvben, pl. I just ate, I already ate.

2021. szept. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!