Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha egy mondatban nincs semmi,...

Tibor.horvath kérdése:

Ha egy mondatban nincs semmi, ami a múlt felé mutatna, akkor használhatunk automatikusan Present Perfectet?

Figyelt kérdés

Például:

- Almát ettem.

- Írtam egy dalszövegeket.

- Nem emlékszem, mikor tanultam angolul.

Mivel hogy ezekben nincs semmi, ami a múltra mutatna (pl: yesterday, last week, five minutes ago etc.) ezért lehet automatikusan Present Perfectet használni?



2021. dec. 27. 20:12
 1/6 anonim ***** válasza:
19%
Szerintem igen, bár nem vagyok benne biztos
2021. dec. 27. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
*dalszöveget
2021. dec. 27. 20:33
 3/6 anonim ***** válasza:
73%

Nem. A present perfectben mindig ott van a jelen valahol, még ha nincs is kimondva.


Ha azt mondod, hogy I've eaten an apple, az egy utalás lehet arra, hogy nem vagy annyira éhes, mert már ettél egy almát. Vagy, hogy jelezni akarod, hogy számítsak rá, hogy eggyel kevesebb van, mint korábban.


Míg az, hogy "I ate an apple" része lehet annak, hogy elmeséled mivel töltötted a délutánt. De nincs formai követelmény, hogy szerepeljen egy időpont a mondatban, vagy a bekezdésben.


Tesztekben gyarkran úgy van beállítva, hogy az egyik megoldás "helyes" a másik meg "hibás". De sok helyzetben mind a kettő "helyes", csak kicsit más a jelentésük.

2021. dec. 27. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
56%

Nem. Nagyon nem automatikus.

A szövegkörnyezettől függ. Ha abból kiderül, hogy mikor történt, akkor Past Simple kell. De akár Past Continuous is lehet.

Ha azt akarod kifejezni, hogy valami már megtörtént valamikor, vagy még nem történt meg, vagy jelentősége van a jelen pillanatban, akkor jöhet a Perfect.


Amikor hazaért, almát ettem. - When she got home, I was eating an apple. (Past Cont.)

Fáradt voltam, hogy főzzek, ezért csak egy almát ettem. - I was tired to cook so I just ate an apple (Past Simple)

Nem vagyok éhes, mert ettem egy almát - I'm not hungry because I have eaten an apple. (Present Perfect)


(Tegnap délutánról beszélve) Megírtam a dalszöveget - I wrote the lyrics. (Past Simple)

(Tegnap délutánról beszélve) Dalszövegeket írtam - I was writing lyrics. (Past Cont.)

Írtam (már) dalszövegeket - I have written lyrics (before). (Present Perfect)

Megírtam a dalszöveget (így most már kész van) - I have written the lyrics. (Present Perfect)

Én írtam a dalszöveget (valamikor a múltban) - I have written the lyrics. (Present Perfect)

Én írtam a dalszöveget (amikor az együttes tagja voltam, már nem vagyok) - I wrote the lyrics. (Past Simple)



Nem emlékszem, mikor tanultam angolul. - I don't remember when I learned/was learning English. (Past Simple/Cont.)

Itt a Perfect nem opció, hiszen a when maga is egy időpontra utal.

2021. dec. 27. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Mi az, hogy semmi sem ural bennük a múltra? Mindháromban *múlt idejű igét* használtál.
2021. dec. 27. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kontextusfüggő.


Azaz ezeket a mondatokat önmagukban állva simán egyszerű múlttal fordítjuk. Nem kell túlmisztifikálni a PP-t. Majd érezni fogod, melyik szituban kell és melyikben nem kell használni.

2021. dec. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!