Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Melyik skandináv nyelv a...

Melyik skandináv nyelv a leghasznosabb?

Figyelt kérdés
Hallottam valami olyasmit, hogy a svéd megérti a norvég beszédet és a dán írást. Tehát a svéd a legátfogóbb?

2022. márc. 19. 13:44
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Ha csaknúgy megértené a svéd a norvégot, akkor valószínűleg fordítva is így lenne bizonyos mértékig. Nagyon hasonlítanak amúgy, megértésről viszont csak részben lehet beszélni. Tehát azt ne várd, hogy nagy részét érteni fogod vele! Foszlányokat. (Amennyiben sztendredekről beszélünk természetesen, de ki és hogy tanulna dialektust? 😂) Szóval, ne ez alapján válassz!


A dán és a norvég írásban nagyon hasonlít, a nagy részét meg lehet érteni a másiknak, bármelyiket is ismered. A dán kiejtés leegyszerűsítve viszont olyan, mintha a szájukban egy krumplival beszélnék a norvégot.


Mindegyik viszonylag egyszerű nyelvtannal rendelkezik, és elég könnyen tanulható angol és/vagy német alapismeretekkel. Megértés/kiejtés szempontjából a dán a legnehezebb.


Én norvégul tanulok amúgy, nekem bejött. Én elsősorban Norvégiában élő rokonaim miatt választottam.

2022. márc. 19. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Tehát mondhatni a norvég a "legmegérősebb"?
2022. márc. 19. 18:45
 3/7 anonim ***** válasza:
36%

A norvég nyelvek a köztes nyelvek. Írásban megértik a dánt, szóban a svédet. A dán meg a svéd sehogy se érti meg egymást.

A leghasznosabb meg relatív dolog. Nem oda akarsz kiköltözni egyiket se éri meg tanulni, mert idehaza nem fogod hasznát venni.

2022. márc. 22. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
23%
Igy van ahogy a 3-as mondja. Az elsö nem jól mondja. A svéd és a norvég teljesen megérti egymást. De van a nynorsk meg a bokmål között elég nagy eltérés.A svéd és a dán nem érti meg egymást beszédben, hacsak nem skånska-t beszél (skåne környéki dialektus).
2022. márc. 27. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
73%
#4 Egyáltalán nincs igazad. Olyan nincs, hogy "teljesen megérti". Még két norvég sem érti meg egymást feltétlenül teljesen. A svéd sztenderd szókincse, kiejtése pedig eltér annyira a norvégtól, hogy két nyelvnek lehet őket tekinteni nyelvészeti szempontból (nem úgy mint a szerbet meg a horvátot/bosnyákot vagy a románt meg a moldávot). Szóval teljes megértésről közel sem lehet beszélni. Akik a norvég-svéd határ mellett élnek, ők viszonylag jól értik egymást, de egyáltalán nem általános a jelenség.
2022. márc. 28. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
66%

Én finnül tanulok. A célországon kívül túlságosan hasznosnak nem mondanám. Szerintem ez a legszebb az összes kötül de hát ez az én szubjektív véleményem. Ahogy észrevettem semelyikre nem hasonlít kicsit sem.


Dánról és norvégról amit tudok, hogyha ugyanazt a szöveget norvégul és dánul egymás mellé teszed elvileg nagyon keresni kell a különbségeket. Hogy ebből mi igaz és mi nem, arról fogalmam sincs. Beszédről nem tudok nyilatkozni.


A svédet két országban is használhatod. Ugyanis Svédországban és Finnországban egyaránt hivatalos nyelv. Talán a legtöbb finn vagy Finnországban élő ember akit ismerek beszél svédül is.


Tudtommal az izlandi nagyon durván nem hasonlít semelyik másik skandináv, sőt, nem skandináv nyelvre sem. Ami azt illeti elvileg ez a legnehezebb az összes közül.


A finn ABC megegyezik a svéddel, a norvég pedig a dánnal. Az izlandi semelyikkel.


A finn és a svéd ABC "különleges" karakterei: Ä,Ö,Å

(egyébként "Å" karaktert tartalmazó szó nem igazán van a finnben, kultúrális és történelmi okokból lett átvéve a svédből)


A norvég és a dán közös plusz karakterei: Å,Æ,Ø


Az izlandi: Á,Đ,É,Í,Ó,Ú,Ý,Þ,Æ,Ö


Tehát konklúzió:

A svéd, a norvég, és a dán kb. ugyanolyan hasznos, attól függ mi a célod. (Ha pl. orvos akarnál kint lenni norvégot érdemes.)

A finn és az izlandi pedig egyaránt az adott országban használható. (A finn Svédországban hivatalos kisebbségi nyelv, de túl sok hasznát ott nem veszed.)

2022. ápr. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
79%

Svédországban, Stockholmban élek már negyven éve. Tulajdonképpen svéd vagyok.


A beszélt norvég nyelvet épp-alig megértem. Egy harmadát érti az ember a többit kitalálja. Írott norvég jobb, ott már fele-fele az arány. Szóval a norvég nyelv "érthető" svédeknek. De ha komolyabb pld tárgyalás van akkor mindig angolra szoktunk váltani.


Na a dán viszont teljesen érthetetlen. Egy átlag svéd abszolúte semmit sem ért dán beszédből. (Rossz nyelvek szerint a dánok se 🤣 ) Írott dán picit jobb, ott a szavak talán harmadát ki tudja az ember találni mi az.


A norvégok viszont értik a svéd nyelvet. És olvasni tudják a dán írást. A szavak kb kétharmadát értik. Így tehát a norvég a legátfogóbb, de ott sem 100 százalékról beszélünk.

2022. ápr. 12. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!