Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nem értem a Present Perfectet?

Nem értem a Present Perfectet?

Figyelt kérdés

Van most egy felkapott zene amiben szerepel ez a mondat: Haven’t I given enough?

Ez miért Present Perfect?



2022. dec. 7. 22:29
 1/10 anonim ***** válasza:
11%
Angolban a present perfect(simple) az abban az alakban írható fel hogy "vki have ige harmadik alak vmi" kijelentés esetén. Kérdésnél pedig lehet akár "Have alany ige harmadik alak tam tam". Remélem segített
2022. dec. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%
Azt kérdi, hogy miért present perfectet használ az énekes...
2022. dec. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Ebben az esetben mondjuk a zene nevét megadhatta volna mert így kontextusnélkül lehet mást jelent, vagy kitudja.
2022. dec. 7. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
80%
Mert kihatással van a jelenre.
2022. dec. 7. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
88%

"Mostanára már nem adtam eleget?"

"Ha MOST számoljuk meg, amennyit eddig adtam, az nem elég?"


Vagyis ahogy a 4es is mondja, kihatással van a jelenre. Pontosabban nem a múltról beszélgetünk, amikor adtam, hanem hogy MOST elégedett vagy-e annyival, amennyit adtam.

2022. dec. 8. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
94%

Azt kérdezi az énekes, hogy a jelen pillanatig/-ban is tartó időszak során adott-e eleget. Például a még most is tartó párkapcsolata során.

A Present Perfectnek az a lényege, hogy – ahogy a neve is mutatja – a jelenhez (present) kapcsolódik, a jelen pillanatból szemléli az elmúlt időszak történéseit.

Ha Past Simple lenne a dalban, azaz Didn't I give enough?, az egy olyan időszakra vonatkozna, ami a jelen pillanatban már nem tart, tehát már korábban lezárult. Például egy múltbeli párkapcsolata során.

2022. dec. 8. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert nem tudjuk, nem mondja, hogy "mikor" adott, nem is fontos az időpont, csak az a fontos, hogy egész eddig, bármikor nem adott-e még eleget:

Haven't I given enough? - Nem adtam még eleget?

Ha meg lenne adva egy múltbeli időpont, akkor egyszerű múlttal mondaná:

Nem adtam eleget a múlt héten? - Didn't I give enough last week?

2022. dec. 8. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Alapvetően ez a fajta igeidő akkor használatos:


1. Amikor a cselekmény elkezdődött a múltban, de még tart a jelenben is:

pl. They have lived in Mexico.

(Valamikor a múltban Mexikóba költöztek, ott kezdtek el lakni, és azóta is ott vannak, ott élnek.)


2. Amikor a cselekmény maga már véget ért, de kihatással van a jelenre:

pl. We have eaten breakfast.

(Itt az akarjuk mondani, hogy ma már reggeliztünk, nem vagyunk éhesek, nem szeretnénk már enni.)


3. Amikor valamilyen tapasztalatot írunk le, ami hatással van az életünkre.

pl. She has been to Jamaica.

(Itt az a lényeg, hogy ő (she-lány) már volt Jamaicában, megtapasztalta milyen ott lenni, meg/átélte az ottlétet.)


Ebben az igeidőben nem fontos megjelölni a pontos időt, de ha szükséges, a for és a since szavakkal megtehetjük.

-for: kifejezi, hogy mennyi ideig tartott a cselekmény, pl. for 5 years(5 évet), for 2 hours(2 órát), for a few minutes (pár percet), for a day(egy napot).

-since: megadja a cselekmény kezdetének időpontját: since 2018 (2018 óta), since last Christmas(múlt karácsony óta), since my birthday(a születésnapom óta), since oktober (október óta).

2022. dec. 9. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Az előbbi vagyok, ezt elfelejtettem:


Haven’t I given enough?

Kb. nem adtam még/már eleget?

A konkrét jelentése a szövegkörnyezettől függ.

pl. Valakit már hosszú ideje támogatsz pénzzel, és felrovod neki, hogy nem kaptál már eleget.🤷🏽‍♂️🤷🏽‍♂️

2022. dec. 9. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"-for: kifejezi, hogy mennyi ideig tartott a cselekmény"

Helyesen: azt fejezi ki, hogy mennyi ideje tart, nem pedig azt, hogy mennyi ideig tartOTT.

2022. dec. 9. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!