Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Angolban mikor használjuk a...

Angolban mikor használjuk a 've kiegészítést?

Figyelt kérdés

Mikor használjuk egy mondatban pl úgy, hogy: I've played, I've had - és mikor használjuk simán, hogy I played, I had? Tudna esetleg valaki egy példát írni, hogy ebben az esetben kell 've és abban pedig nem? Egy példa sokat segítene, hogy megértsem, köszi.

De egyáltalán mit jelent a 've?



2023. jan. 2. 19:37
 1/7 anonim ***** válasza:
92%

"De egyáltalán mit jelent a 've?"

A "have" rövidítése. Olyan, mint a we'll = we will vagy he'd = he would.

2023. jan. 2. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
73%

A 've a "have" rövidítése. Ennek két jelentése is van;


-az egyik esetben (jelen időben) birtokviszonyt fejez ki, ha nem E/3-ban vagyunk, például I have a ball, You have a dog, stb. E/3-ban have helyett has-t használunk; she has a car.

Ha a birtoklást múlt időben szeretnénk kifejezni, akkor have helyett had-et használunk, ezt már minden számban/személyben; They had time, The dog had a bone.


-a másik esetben (szintén jelen időben) segédige funkciót tölt be (mint az is/are, vagy a do), ennek segítségével a PRESENT PERFECT igeidőt fejezzük ki. Az igeidőről azt kell tudni, hogy olyan cselekvést írunk le vele, aminek kihatása van a jelenre is. Például:


I played tennis - valamikor a múltban teniszeztem, de a jelenre nincs nagy hatással (ez PAST SIMPLE).

I have broken my leg - eltörtem a lábam, ennek igencsak van kihatása a jelenre, mert mondjuk nem tudok elmenni teniszezni.


Használatban még annyi különbség a két igeidő között, hogy más-más időhatározót szabad hozzájuk használni, de ez még később lesz.


A magyarban nincs erre külön igeidőnk, hanem ezt a jelentéstartalmat az igekötőkkel tudjuk érzékeltetni;


I did my homework - Csináltam leckét (valamennyire foglalkoztam vele)

I have done my homework - MEGcsináltam a leckét (tehát mostanra nincs több, és ez kihatással van a jelenre).


Ahogy a birtokviszonynál, itt is a have helyett has-t kell használni E/3-ban; She has bought a new car.


És a birtokviszonyt is lehet ebben az igeidőben kifejezni;


He has had a a cellphone - Volt neki egy mobiltelefonja.

2023. jan. 2. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor lehet a have-ből 've, amikor a have segédige. Amikor főige, akkor nem.

I have broken my leg. = I've broken my leg.

I have a bike. - itt nem lehet összevonni, mert maga a have az ige a mondatban, nem csak segédige, mint az előző mondatban (amelyikben a break a főige, a have csak segédige).

2023. jan. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
15%
Az túlzás, hogy nem lehet főigeként összevonni. Iskolai angolban nem. Élőbeszédben (pl. brit nyelvjárásokban) főigeként is gyakran összevonódik.
2023. jan. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
56%
Nyelvjárásokban... Az a kérdezőt még nem érdekli. Majd ha ott tart, visszatérünk rá.
2023. jan. 2. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Nyelvjárásokban" - Ja, a brit angolban. Amit egyébként az iskolában tanítanak.


Pl.: "You're lucky. We've a vacancy." Lockwood & Co. 1. rész, 09:39

2023. jan. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Lockwood & Co. 1. rész, 09:39"

???


Egyébként hiába erősködsz, nem tart még ott, mondom.

2023. jan. 29. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!