Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi számít intézménynek?

Mi számít intézménynek?

Figyelt kérdés
Angolul tanulók és intézményeknél jó az at és in prepozíció is. Attól függ nyilván mit akar mondani az ember. De hogy mik intézetek. Pl tegnap tudtam meg, hogy a játszótér is annak számít.

2023. márc. 17. 10:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ez hülyeség, és bárki is mondta, felejtsd el :D Sok esetben, ahol "at"-et használsz, ott az "in" is használható, és nem kell ilyeneken agyalni, hogy kategóriáját tekintve mi számít intézménynek, meg mi nem. Vagyis nem ez különbözteti meg.


Az "in" alapjáraton -ban/-ben, míg az "at" -nál/-nél.

Ebből adódik, hogy az "in"-t inkább olyan helyeknél használjuk, amikben benne tudsz lenni. Épületeken belül, tárgyakon belül, valamilyen helyiségben, körülhatárolható helyen.

Az "at"-et pedig inkább akkor, amikor vagy valahol, de nem vagy benne, csak ott vagy, vagy nem kézzelfogható, hogy abban benne tudsz lenni. Pl.: at home, at the door, vagy a lakáscímed "at Sándor Petőfi st.". Nem mondhatod, hogy "in", mert a lakcímben nem tudsz benne lenni, csak a címen tartózkodsz.


Az intézményes problémára: ha azt mondod, hogy XY középiskolában tanultál, ott egységesen helyes az "in" és az "at" is, mert mondhatod, hogy benne tanultál. De ha mondjuk interneten elvégeztél egy tanfolyamot az XY iskolánál, akkor már csak "at" lehet, mert az intézmény megnevezésében nem lehettél benne.

A játszótér esetében például szó szerint benne nem tudsz lenni, mert egy nyitott tér, de mivel jól körülhatárolható helyról beszélünk, így "in"-t használnak gyakrabban. (de az "at" sem szabálytalan, csak legfeljebb a tankönyvekben)

2023. márc. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%

Egyesre ne hallgass, igaz, hogy az in/at így is használatos, de ez egy tök más szituáció.


Kérdező, ne azon akadj fenn, hogy intézmény, hanem hogy van-e "funkciója". Pl. a kórházban dolgozhatsz/látogathatsz (nem funkció), vagy ott lehetsz betegként (funkció). Az előbbi in, az utóbbi at.

2023. márc. 17. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
*Az előbbi AT, az utóbbi IN, bocs.
2023. márc. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

#2-#3: valljuk be, mondatba foglalva teljesen tök mindegy, hogy "working in a hospital" vagy "working at a hospital".

Ha csak azt mondod, hogy "I'm in a hospital" az magyarul is azt jelenti, hogy "kórházBAN vagyok", nem következik belőle, hogy kórházban dolgozol. Abban az esetben valóban "I'm AT a hospital", szó szerinti fordításban "Egy kórháznál vagyok", de tárgy híján ez azt is jelentheti, hogy ott vársz valakit egy kórháznál.

Nem változtat azon, amit írtam, hogy az "in" az -ban/-ben, az "at" meg -nál/-nél ragnak felel meg, ne beszélj hülyeséget.

2023. márc. 17. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
#4 És direkt mondtam is, hogy az in/at különbség úgy is létezik, ahogy te leírtad, de a kérdés NEM ERRE IRÁNYULT. Csak azért, mert az egyik igaz, a másik jelentébeli funkciót még nem teszi semmissé. Ha rosszul mondod, megérti a anyanyelvi beszélő? Meg. De neked is feltűnik a hi a, ha egy magyarul tanuló azt mondja, hogy "Nekem nem van testvérem", hiába érted 100%-ban, hogy mit akart kifejezni.
2023. márc. 17. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

"vagy a lakáscímed "at Sándor Petőfi st.". Nem mondhatod, hogy "in", mert a lakcímben nem tudsz benne lenni, csak a címen tartózkodsz."

Nem.

in Petőfi Sándor Street (házszám nélkül csak az utcanévvel)

at 46 Petőfi Sándor Street (házszámmal)

2023. márc. 17. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"a kórházban dolgozhatsz/látogathatsz (nem funkció), vagy ott lehetsz betegként (funkció)"

Ugyanabban a kórházban vannak dolgozók is, látogatók is meg betegek is. Ha ezek közül az egyik funkció, a másik kettő miért nem?

2023. márc. 17. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
#7 a kórház funkciója az, hogy betegeket gyógyít. Nem hittem volna, hogy ezt valakinek magyarázni kell. :D
2023. márc. 17. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A beteg számára az a funkciója, viszont aki ott dolgozik, annak a számára más a funkciója, és megintcsak más annak a számára, aki látogatóként megy oda - vagyis sok funkciója van. Honnan lehetne akkor tudni, hogy melyikük szempontjából dől el, hogy in vagy at?
2023. márc. 17. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Úgy értem, aki mondjuk takarítóként dolgozik egy kórházban, annak számára teljesen huszadlagos dolog, hogy betegeket gyógyítanak-e ott vagy gyerekeket tanítanak, ugyanúgy kell kitakarítania az irodákat, amire felvették őt. Szóval számára ugyanaz a funkciója, mint bármilyen másik épületnek: munkát ad neki. Akkor számára minden, ami takarítható, az az egyik elöljárószó, és ami meg nem (mi nem?...), az a másik?
2023. márc. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!