Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki le írná ennek az olasz...

Valaki le írná ennek az olasz zenének a helyes kiejtését?

Figyelt kérdés

Nagyon tetszik nekem ez a dal,de sajnos nem tudom hogyan kell helyesen kiejteni a szöveget.Valaki leírná hogy hogyan kell kiejteni?


[link]


Che confusione

Sarà perché ti amo

È un'emozione

Che cresce piano piano

Stringimi forte e stammi più vicino

Se ci sto bene

Sarà perché ti amo

Io canto al ritmo del dolce tuo respiro

È primavera

Sarà perché ti amo

Cade una stella

Ma dimmi dove siamo

Che te ne frega

Sarà perché ti amo



2023. júl. 3. 17:27
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

10: "de hogy "che" mint"ké", meg "crese" mint "krésé"??"

Ha nekem nem hiszel, higgy legalább a saját fülednek, és hallgasd meg a dalt: egyértelműen é-vel (persze röviddel) ejti ezeket, nem e-vel.


"Az olaszban az ékezetek a hangsúlyozás mikéntjét szolgálják mutatni, nem a kiejtést - mindkettőt valahol az "e" és "é" közt kell mondani - annyi, hogy az "e"-t rövidebben, és nem hangsúlyosan, míg az ékezetes párjánál fordítva"

Ennek a kijelentésnek kevés valóságalapja van. Az igaz, hogy az ékezet a hangsúlyos szótagot jelöli, így az é és az è is hangsúlyos szótagot jelöl, de a kettő nem felcserélhető, mivel eltérő minőségű magánhangzót jelölnek: az è a magyar [e]-nek, az é a magyar [é]-nek feleltethető meg. Máshogy fogalmazva: az è nyíltabb (open-mid), az é zártabb (close-mid) magánhangzót jelöl, ahogy ezt minden netes forrás is alátámaszt, pl. a Wikipedia is:

[link]


Attól, hogy te erről nem tudsz, még nem lesz hülyeség…


A magánhangzó hossza pedig csak attól függ, hogy milyen szótagban van: hangsúlyos, nyílt szótagban (kivéve szó végén) hosszú, egyébként rövid – függetlenül a magánhangzó minőségétől ill. az írásbeli jelöléstől. (Egy szótag akkor nyílt, ha magánhangzóra végződik.)


És, mint írtam, az ékezet nélküli e betű meg jelölheti a zártabb és a nyíltabb hangot még hangsúlyos helyzetben is, pl. a pesca szó lehet:

– [peszká], ekkor őszibarackot jelent, kiejtési szótárakban ezt pèsca alakban tüntetik fel, hogy egyértelműsítsék a nyíltabb magánhangzót

– [pészká], ekkor meg halászatot jelent, amit a szótarákban pésca alakban tüntetnek fel, hogy egyértelműsítsék a zártabb magánhangzót.


Vagy pl. a bene és a vene szavak elég hasonlóan néznek ki, mégis előbbi első szótagját [e]-vel, utóbbiét [é]-vel ejtik, persze mindkettőt hosszan, hiszen hangsúlyosak: b[ee]ne, v[éé]ne.

2023. júl. 5. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!