Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha horvátul beszélek, mégismi...

Ha horvátul beszélek, mégismi alapján döntsem el, hogy mikor kell befejezett, és mikor kell befejezrtlen igét használnom🤔?

Figyelt kérdés
Ez a dillemám.

2023. nov. 3. 12:19
 1/6 anonim ***** válasza:

Arra rá kell érezni. Vannak rá megfigyelhető szabályosságok, de ezt érezni kell, mikor hosszú és mikor rövid.

Jelen időben általában folyamatos, múlt idő általában befejezett, de ez így sem igaz teljesen.

2023. nov. 5. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi!


De ha horvátul tudok, a szerbül is, nemde?

2023. nov. 5. 19:21
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha magyarul gondolkodsz, az is tud segíteni sokszor. Ugyanis, a szerb/horvát ilyen szempontból közelebb áll a magyarhoz (mint az orosz).


Olvasom a könyvet/elolvasom a könyvet.

Csinálom a munkát/megcsinálom a munkát.


Magyarban is van ez a jelenség, hogy jelen időben ragozott igealak tulajdonképpen jövő időt jelent. Csak a magyarban ez nem ennyire elkülönített, mint a szláv nyelvekben. Magyarban össze tud mosódni, mert mondjuk, épp most kezdem a munkát/épp most kezdem el a munkát. A szláv nyelvekben a kezdeni/elkezdeni alakokat így nem lehetne cserélgetni, mint az előbbi magyar mondatban.


De, érdemes ismerkedni a nyelvtani szabályokkal, mert pl.: tipikusan szláv nyelvi jelenség, hogy bizonyos igék mellett csak folyamatost használhatsz.

Pl.: početi (elkezdeni), nastaviti (folytatni). Ez oroszul is így van (начать, продолжить).


Vannak olyan egyalakos igék, amelyek csak folyamatosak vagy csak befejezettek, de van, amelyik mindkettő is lehet.

2023. nov. 7. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi!
2023. nov. 8. 09:49
 5/6 anonim ***** válasza:

Én gyerekkoromban tanultam. Szeretném elkezdeni újra. Szerintem van egy közepesen erős alapszókincsem, meg tudok mondatokat, kicsit ragozni. De igazság szerint a szabályokat nem vágom.

Te/ ti miből, hogyan tanultatok?


Én először és most is a szókincsfejlesztést szeretném.

nov. 19. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha nem akarsz pénzt adni könyvre, akkor pl.: az Instagramon sok ilyen nyelvtanulós oldal van. Viszont, egy nyomtatott szótárat mindenképpen szerezz be. Mikor már jobb lett a nyelvtudásom, elkezdtem engem érdeklő dolgokat olvasni, nézni az adott nyelven. Aztán, ezeken keresztül tanultam. Utána már beszippant és már tankönyv se kell.


3-as voltam.

nov. 20. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!