Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Németben honnan tudom,hogy...

Németben honnan tudom,hogy melyik múlt időt kell használnom?

Figyelt kérdés
Úgy tudom szinte mindig Perfektet használunk,de honnan tudom,hogy mikor kell mást?A Plusquamperfekt-et akkor kell használnunk,ha két múltban történt dolgot mondunk el egy mondatban,ugye?Például tegnap főztem és takarítottam?Illetve a Präteritum-ot mikor használjuk?Ezt a Perfekt helyett használhatjuk?Valaki egyszerűen letudná írni,hogy mikor melyiket kell használjuk?

febr. 4. 07:57
 1/3 anonim ***** válasza:
81%
Ma már nem igazán van jelentösége, inkább területtöl függ, van, ahol az egyiket, van, ahol a másikat használják.
febr. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Amelyik kéznél van, azt használd. :)
febr. 4. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
65%

Ez nem igazán helytálló, hogy nincs már jelentősége és hogy területfüggő, hogy melyiket használják. A helyesebb megfogalmazás inkább az, hogy területfüggő, hogy mennyire használják párbeszédben a Präteritumot, de területtől függetlenül igaz az, hogy szinte mindig a Perfektet használják.


A legegyszerűbb, ha megjegyzed a kivételeket, pl. a sein, haben, módbeli segédigék + pár ige (pl. denken), és minden mást perfektben mondasz.


Valmint ott van pl. a Plusquamperfekt, ami után nyelvtanilag Präteritumot kell használnod. Viszont nem akkor kell használnod, ha két múltban történt dologról beszélsz, hanem ha kihangsúlyozod, hogy az egyik előbb történt, mint a másik. Szóval ha úgy akarnád megfogalmazni, hogy miután főztem, kitakarítottam (vagy magyarabbul: kitakarítottam, miután megfőztem), akkor ott kénytelen lennél használni Präteritumot is, mert úgy hangzana, hogy "Nachdem ich gestern gekocht hatte, räumte ich auf". De hacsak nem akarod lenyűgözni a hallgatóközönséget, vagy már szimplán ennyire jó vagy, akkor ezerszer egyszerűbb azt fordítani, hogy tegnap főztem és takarítottam, és akkor csak "Gestern habe ich gekocht und aufgeräumt".


Írásban már más a helyzet, de abban nem tudok segíteni. Újságokban a Präteritum dominál azt tudom. Ezenkívül ha egy nagy felsorolásba kezdesz akár szóban, pl. hogy mit csináltál a hétvégén, akkor kevésbé lóg ki a lóláb, ha Präteritummal mondod végig ("megreggeliztem, elmentem futni, beugrottam az ilihez, mondtam neki, hogy jó a kecója, felhívtam anyát és vettem pékárut" - itt elég terhes lenne mindent perfektbe tenni). De ezen nem rugóznék annyit, mert ha német médiát fogyasztasz (nézni, hallgatni, olvasni), akkor úgyis beleég az agyadba. Pl. nagyon-nagyon ritkán fogod hallani, hogy "ich hab gedacht", mert szinte mindenki "dachte"-t használ, szóval számodra is természetes lesz.

febr. 4. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!