Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Most velem van a baj?

Most velem van a baj?

Figyelt kérdés

Soha életemben nem tudtam románul.Úgy,hogy romániában élek(megjegyezném,hogy most 10. osztályos vagyok).Én mindig azt gondoltam,hogy valami nálam kimaradt.Hát,ugye azt lehet tudni,hogy minden kisgyereknek 1. osztálytól kezdve bekerül az órarendjébe a román is,mint nyelv,mint az angol. Nekem már akkor se ment.Most őszintén,nem tudom,most kisgyerek koromban valami folyamat megszakadt ami folytán nem megy a román;valami,ami kihatással lett az egész nyelvtudásra(inkább nemtudásra). Ilyen van? Vagy esetleg az,hogy 1. osztálytól kezdve nekem mindig a mamám segített,egészen 4. osztály végéig,amikoris,meghalt.Talán,hogy utána nem kaptam támogatást?Segítséget?Talán ez?Lehet,hogy bugyutának tűnhet,de talán egy kisebb trauma?Talán?Így ezáltal?Esetleg lehetséges?

Tisztában vagyok vele,hogy valaki negatív,és gonosz kommentet is fog a kérdésemhez fűzni,de nem baj.Én nem pontozom le.Azért mégis,egy kedves és megértő hozzászólást,azért mégis szeretnék.

A válaszokat előre is köszönöm!



febr. 19. 10:11
 1/9 anonim ***** válasza:
34%
Ha 10 év alatt nem tanultál meg románul úgy, hogy iskolában tanítják, és az az ország hivalalos nyelve, akkor igen, veled van valami baj.
febr. 19. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
79%

Ez természetes dolog, hogy ha magyar közegben nevelkedtél magyarul tanulsz a suliban, akkor nem fogod beszippantani a román nyelvet, neki kell állni kőkeményen tanulgatni sajnos. És akkor sem fogsz úgy beszélni mint azok a magyarok akik kétnyelvi közegben nőttek fel.

Az, hogy a román az ország hivatalos nyelve nem jelent semmit #1-es... Vagy a román szél fújja a román nyelvet az ottlakók agyába? Mennyi bevándorló van például Londonban aki nem beszél angolul pedig az az ország hivatalos nyelve.

A nehézkes tanulás sem olyan meglepő, ha nem szereted a román nyelvet akkor nem vagy motivált benne. Ez nem más mint amikor valaki a matematikát utálja.

febr. 19. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem mondanám,hogy semmi ismeretem sincs a nyelvvel kapcsolatban.Egy boltban mondjuk el tudom magyarázni mit akarok,meg ha keresek valamit meg tudom kérdezni,csak éppen sehogy sem tudok úgy ennél tovább jutni
febr. 19. 11:13
 4/9 anonim ***** válasza:
82%

"1. osztálytól kezdve bekerül az órarendjébe a román is,mint nyelv,mint az angol"


Ez nem igaz, és ezt te is tudod.


Mikor Romaniában egy magyar gyereknek román órája van, az nem olyan mintha angol órája lenne, hanem mintha magyar. Nem a nyelvet tanítják, hanem többszáz éve meghalt írók/költők agymenéseit. Még a számon kérés se olyan, mint egy nyelvvizsga.

Úgy meg hogy a román NYELVET jóformán sose tanultad, nem csoda, hogy nem tudsz románul.


Én heti 2 angol óra után jobban tudok angolul, mint heti 4 után románul. Angol vizsgán (egyetemen, én pont kifogtam a covidot érettségikor) volt reális szövegértés, egy kis nyelvtan, egy sima fogalmazás (valami szülőkkel való jó/rossz kapcsolatról kellet írni), szóbelin meg egy mindennapi beszélgetés (bemutatkozás, mit szeretsz csinálni, egy kis magyarázás arról, meg beszélgetés 4 random képről (én pl környezetszennyezéses témákat húztam ki), plusz a párbeszéd hallgatás.


Román érettségin tudod mi van?

Egy random, minimum 50 éves szöveg, amit sokszor meg a románok se értenek. Meg kell belőle magyarázni egy random szavat és/vagy valami egyéb bullshit. Van 2-3 normális kérdés. Utánna egy 30-50 szavas szófosás megint valami elvolt dologról. És utána megint valami hülyeségről kell írni 150 szóban valami bő lére eresztett agymenést.

A 2. tételben 50 szóban írhatod az előre megtanult meghatározást, ami épp passzol oda. (valami vers vagy hasonló mellé)

A 3. tételben meg 400 szavon keresztül megint írod az előre betanult elemzésekből az egyiket, ami oda passzol.


Ha nagyon jó memóriád van, simán tudsz írni egy 6-7-est, úgy hogy közben gőzöd sincs, hogy mit írtál. Van vagy 19 variáció a 3. tételhez. A 2.-hoz is kb annyi. Az előtt a fogalmazásnál is van jópár betanulható általános életbölcsesség, s kész. Ezeket leírod, kapod rá a pontot, s kész. A nyelvtudáshoz semmi közük sincs.


A közoktatásban max kisiskolásoknál van szerepe annak, hogy értse is a gyerek, hogy mit beszél. S akkor is csak akkor, ha olyan a tanítónő. A miénk pl első végén fel volt háborodva azon, hogy a tankönyv szerint el kellene tudjuk mesélni a Piroska és a farkast 4 képről. Ismétlem, elsőben. Pár hónap nyelvtanulás után, 8 évesen. Mikor az állatok nevei, a ruhak meg ilyen dolgok román megnevezése lenne ugyebár a reális.

febr. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hosszú választ!Azt,hogy bekerül az angol mellé,nem úgy értettem,hogy egyenlő szinten.Sajnálom,hogy ezt félreértetted.Én úgy értettem,hogy csak az is odakerül.
febr. 19. 11:23
 6/9 A kérdező kommentje:
A memóriám?Sajnos arról beszélni is fölösleges
febr. 19. 11:25
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A kornyezet sokat szamit.

Varoson nem igen van gond, de falvakban bagyon sokan nem tanulnak meg soha rendesen romanul.

En pl Tvr1-en nőttem fel, más adó nem volt a tvben. Igy rámragadt a román és mivel nem csak feliratosak a filmek, igy angol is. Mindket nyelvet jol beszelem, ellenben 6 evig tanultam németet, es meg mutogatni se tudok, nemhogy egy kenyeret venni a boltban németül.

Öcsém már kabelteven es magyar adokon nőtt fel, ő sem tud rendesen romanul, mit kb a korosztalya fele.

febr. 20. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
82%

#7


Egész gyerekkoromban ment a Pro TV híradó apám jóvoltából előttem. Nem tudok románul.

febr. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Mert valószínű nem érdekelt hogy mi megy a tvben.

En viszont a Star trek-en nottem fel, es nem csak látni hanem erteni is akartam a filmet.

Lehet ha épp valami brazil sorozat lett volna, en se figyeltem volna annyira.

febr. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!