Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az angolban lehet az alany és...

Az angolban lehet az alany és az állítmány között még egy szó?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Viszonylag kezdő vagyok még az angoltanulásban, a legtöbb minden tiszta, kivéve a szórend. Az tudom, hogy kötött szórend van ( alany- ige- tárgy), és hogy elméletileg csak a határozószavakat lehet mozgatni, pl. kerülhet a mondat elejére és legvégére. Viszont ami nekem még homályos, hogy szoktam látni olyan mindatokat, amikben az alany és az állítmány között van még egy szó, általában határozószó.

Pl. I also learn English./ Én is tanulok angolul.

I'm still eating./ Még mindig eszek


Mennyire szabályosak ezek az alakok? Még sem kötött annyira a szórend?

Előre is köszi a válszokat:)



márc. 3. 09:05
 1/6 anonim ***** válasza:
93%

Kötött a szórend, de nem olyan értelemben, ahogy te gondolod. Kijelentő mondatban az alany megelőzi az állítmányt, az pedig a tárgyat. Nagyjából ennyit lehet mondani. Bizonyos szavak viszont az alany és az állítmány között vannak. Amiket írtál, teljesen szabályosak, sőt, csak így szabályosak. Tipikus példa még a gyakoriságot jelző szó.

I never watch TV.

I often play video games.

I always wear jeans. DE! I wear jeans every day.

márc. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Azok határozó szavak. És az állítmány elé kerülhetnek rendszerint, de arra az állítmányra kell gondolni, ami a jelentést hordozza. Tehát olyan van, hogy "I'm still eating", de olyan nincs, hogy "I still am eating".


Másrészt ezeknél még rendszeres, hogy vannak szavak, amelyek egy bizonyos pozícióban lehetnek: pl. az "also" és a "too" kb. ugyanabban az értelemben használható, de míg a "too" mehet alany és állítmány közé és mondat végére, az "also" nem mehet a mondat végére. Másrészt lehet "also"-val kezdeni is a mondatot, de ez kissé hivatalosabbnak tűnik.


Javaslom, hogy minél hamarabb kezdj el egynyelvű szótárt is használni.

márc. 3. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
60%
Vannak más kifejezések is, amik mindenképp odakerülnek, mint például a módbeli segédigék (modal verbs), azokkal is fogsz találkozni tanulmányaid során.
márc. 3. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
33%
#2 Ez nem egészen igaz. Az "I still am eating" egy teljesen helyes mondat, csak irodalmias egy kicsit. Rákeresve a szerkezetre, példa a New York Timesból: I still am fascinated.
márc. 3. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
60%
#4 Swan szerint az amerikai használat. Britishben negatív mondatban, vagy hangsúlyozásban használják (csak) így.
márc. 4. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"I also learn English./ Én is tanulok angolul.

I'm still eating./ Még mindig eszek

Mennyire szabályosak ezek az alakok?"


Teljesen szabályosak.

Az ilyesmi szavak, amik be akarnak mászni az igei szerkezetbe (also, already, just, nearly, almost, never, always, really, stb.), az első segédige után következnek - vagy ha nincs segédige, akkor a főige előtt, kivéve, ha a "be" az ige a mondatban, mert akkor meg utána:


Az 1. segédige után:

I'm still eating.

They've never been to Italy.

We've already been travelling for six hours.


Segédige nélkül, ha más ige van a mondatban, mint a "be":

I also learn English.

We never travel by car.

They still wanted to go there. (Mégis oda akartak menni.)


Segédige nélkül "BE"-vel:

I'm still hungry.

He's also tired.

They're almost ten years old.

We were really exhausted.

She was nearly two metres tall.

márc. 5. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!