Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Az angolban a "grew" és a...

Az angolban a "grew" és a "grown" mit jelentenek pontosan?

Figyelt kérdés

A "to grow" - növekszik, terem, termeszt.


Azonban a "grew" és a "grown" jelentése már nem vilàgos, mert a topszótár mindegyikre azt írja, hogy múlt idejű alak:


[link]


[link]


Hogyan? Két múlt ideje van a "grow" szónak? Ez nekem zavaros.


máj. 25. 01:06
 1/4 anonim ***** válasza:
66%

A grew a múltidős alakja a grownak. A grown a befejezett melléknévi igeneves alakja a grownak.

Ez is a rendhagyós formájú igékhez tartozik.

máj. 25. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
82%

Alapvetően a múlt időt -ed végződéssel képezzük. Például:


play - played

stop - stopped (vannak olyan igék, ahol az utolsó mássalhangzó meghosszabbodik)

try - tried (vannak olyan y-ra végződő igék, amik y-ja i-re változik)

fire - fired (itt pedig nem -ed végződést kap, csak -d betűt).


Ezeket hívjuk szabályos igéknek.


Aztán vannak a rendhagyó igék, amik össze-vissza változtatják a múlt idejű alakjaikat.


Az első múlt idejű alakot Past Simple-ben használjuk, minden másra ott a második alak. A szabályosaknál mindig ugyanaz mindkét alak.


Tehát:


I grow something - növesztek valamit

I grew something - növesztettem valamit

I have grown something - ebben az esetben a Present Perfect igeidőről van szó. Ezt is úgy fordítjuk, hogy növesztettem valamit, viszont ez a mondat többlettartalommal bír; a múltban véget ért a cselekvés, de még mindig van hatása a jelenre. Például ültettél egy almafát, és most tudsz enni róla gyümölcsöt.


A rendhagyó igék listája sok helyen megtalálható. Ezeket sajnos be kell magolni, de sok esetben mondhatni logikus a változás, és könnyű ráérezni. Néhány gyakoribb rendhagyó ige:


go - went - gone

sleep - slept - slept

sit - sat - sat

stand - stood - stood

drink - drank - drunk

eat - ate - eaten

hit - hit - hit

cut - cut - cut

read - read - read (ennél az az érdekesség, hogy a másik kettőt máshogyan ejtjük; ríd - red - red)

write - wrote - written

sing - sang - sung

hide - hid - hidden

choose - chose - chosen


És van néhány olyan ige, amelyeknek van szabályos és rendhagyó alakjuk is, ezekben nincs jelentésbeli különbség. Ilyen például a learn, aminek rendhagyó alakja learnt - learnt, de a learned alak is teljesen jó.

máj. 25. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A grown mint azt is jelenti, hogy felnőtt ember pl. "grown woman" azt jelenti felnőtt nő.

A grew viszont csak a növekedni, növeszteni, termeszteni, fejlődni ige sima múltbéli alakja, pl. I grew some vegetables - növényeket neveltem/termesztettem.

máj. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Hali!


Köszönöm szépen a válaszokat.


Az olyan esetekről, mint pl. a go, went, gone, értestült vagyok. Az első kettőt tudom is, hogy mi: a szótári és a past simple alak. A harmadikkal (gone) nem tudok mit kezdeni, mert ott még nem járok a tanulásban.

máj. 25. 10:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!