Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mindenkinek a listening a nehéz?

Mindenkinek a listening a nehéz?

Figyelt kérdés

Májusban megyek TELC B2 angol vizsgára. Pár éve már próbáltam, akkor a listening miatt buktam el a középfokot, így csak egy alapfokú nyelvvizsgám lett. Egyébként az összes többi része megvolt, de ez lehúzta a százalékot.


A mostani vizsgámon is ettől parázok. Egyszerűen nem tudom fejben összerakni, hirtelen a szövegeket. A vizsgán meg ugye nincs sok idő. Pedig sokat nézek és hallgatok is BBC-t (szinte csak azt, háttérzajnak is az megy), járok nyelvvizsga-felkészítő kurzusra), de úgy érzem, hogy hónapok alatt nem tudtam érezhető javulást elérni. De csak ebben, mert egyébként sokat fejlődtem, érzem.

Meg lehet valahogy "tanulni", hogy hogyan értsük meg az élő beszédet? Van erre bármiféle technika/taktika? Bevált módszer? Mire kell összpontosítani, vagy mire nem?


2011. ápr. 13. 21:24
 1/6 anonim ***** válasza:
Azt lehet gyakorolni. Nekem 3 nyelvvizsgám is van és mind meglett, de egyszer a fordításomat (szótárt is használhattunk) húzták le, a gazdasági nyelvvizsgámon angolról magyarra, mert én nem a körülírásokat fordítottam le, hanem belevittem a szakszavakat, amiket az egyetemen tanultunk. Tök jó volt a fordításom és mégis alig lett meg, mert javítókulccsal dolgoztak. A fordítások éppen meglett 61%. Az ellen nem tehetsz semmit, ha a fordítást lehúzzák, de a hallás utáni szövegértés csak gyakorlás kérdése.
2011. ápr. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Márhogy meglett elsőre.
2011. ápr. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

TELC-en nincs fordításos feladat.

De érdekes, amit írsz, hogy javítókulccsal dolgoztak, és nem vittek bele gyakorlatias megoldási lehetőségeket. De legalább meglett Neked, ha csak éppen hogy, akkor is:D


Akkor tovább gyakorolok, még intenzívebben. És reménykedem.

2011. ápr. 14. 07:06
 4/6 anonim ***** válasza:
Megint én. Belegondolva az lenne szerintem neked a legjobb ha a BBC helyett (mellett) mást is pörgetnél, pl. olyan sorikat ahol kifejezetten érthetetlenül beszélnek pl. Grace klinika, South Park, 24. Először magyar azután angol felirattal. A felirat azért ér sokat, mert mindkét agyféltekét bevonja.
2011. ápr. 14. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Mindenkinek a listening a nehéz?"


Inkább úgy mondanám, hogy mindenki azt gyakorolja a legkevésbé, mert nagyon megerőltető gyakorolni.


Egyébként ha minden mást tudsz, a hallás utáni értést néhány hét alatt be lehetne gyakorolni. Nézz meg naponta egy filmet (mondjuk kétszer) két hétig. Az 14 film, összesen 30-40 óra gyakorlás. Ennyitől szerintem drámaian javulna a beszédértésed, persze ehhez komoly elszántság kell.


Amúgy meg rengeteget kell olvasni, hogy szókincsed legyen, hiszen ha nincs szókincsed, akkor nem fogod érteni a beszélt nyelvet, mert nem tudod, mit kell kihallani belőle.


"Meg lehet valahogy "tanulni", hogy hogyan értsük meg az élő beszédet?"


El kell kezdeni könnyű szövegekkel, pl. BBC, aztán folytatni nehezebbekkel, pl. rádiós beszélgetések, filmek stb. Az egyetlen módszer, hogy sokat kell hallgatni. És nem háttérzajként, hanem maximális figyelemmel, azaz beállítódni a szöveg hallgatására, és lehetőleg jegyzetelni. Különösen a számok lejegyzését kell gyakorolni, mert egyrészt az az egyik legfontosabb eleme a nyelvtudásnak (képzeld el, hogy egy angol céggel megrendelést kell egyeztetni telefonon), másrészt nehéz.


Amúgy meg nem hiszem, hogy nehezebb lett a nyelvvizsga a régi szép idők óta, amikor a magnók olyan minőségűek voltak, hogy egy magyar szöveget is nehéz lett volna kivenni a tompa dobozhangjuk miatt.

2011. ápr. 14. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi az ötleteket, "rágyúrok" a témára intenzívebben:D
2011. ápr. 14. 20:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!