Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » 'À ce que. ' vagy 'Auxque...

'À ce que. ' vagy 'Auxquelles' a helyes? (francia)

Figyelt kérdés

"Dolgok, amihez foghatót még nem láttunk"


Des choses, similaires auxquelles nous n'avons pas vues.

Des choses, similaires à ce que nous n'avons pas vues.


Melyik a helyes?

És kell egyáltalán ilyenkor passé composé-ban egyeztetni? (a tárgy előtte áll, viszont az elsőben nincs "que" :S)


2011. szept. 15. 15:29
 1/1 webnyelv ***** válasza:

Laza másfél év után belebotlottam ebbe a kérdésbe. :D


A "ce que" azt jelenti, hogy "az, ami", ezt akkor használjuk, ha nincs konkrét főnévi előzménye, tehát amikor a vonatkozó névmás nem utal konkrét főnévre, hanem az egész előző tagmondatra vagy mondatra. Mivel itt konkrét főnévi előzmény van (des choses), ezért csak az auxquelles használható. (De fejből nem tudom, tényleg auxquelles-e az alakja, talán igen.)


Ha nincs konkrét főnév, amire vonatkozhat a vonatkozó névmás, akkor van ce que, pl.:

Je comprends ce que tu dis.


DE:

Je comprends les mot que tu dis.

(A que helyett itt valami más is használható, talán "les quelles", de fejből ezt most nem tudom.)


A passé composéban mindenképpen lehet egyeztetni ilyenkor, hiszen nem az a feltétele, hogy que előzze meg, hiszen pl. a Je les ai vu(e)s mondatban sem előzi meg que. De hogy kötelező-e ilyenkor az egyeztetés, azt nem tudom. Ha közvetlen megelőzi a ragozott igét a le/la/les/más tárgyesetű névmás, akkor kötelező egyeztetni, más esetben nem tudom, kötelező-e.

2013. jan. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!