Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van a felszólitó angolul?

Hogy van a felszólitó angolul?

Figyelt kérdés

az E/3 és T/3-asat kérdezem, pl:

Legyél elnök!

Mi a szerkezet? Olyat már hallottam hogy may the best win, győzzön a legjobb, de nem vagyok biztos benne hogy ez az-e.


2011. okt. 25. 07:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Minden személynél ugyanazt: szótéri alak, tagadásnál 'do not'+ szótári alak. Tehát az említett példát így mondanánk: Be the president.


Más kérdés, hogy ilyet senki nem mondana, és ehyelyett rengeteg szerkezet áll rendelkezésre, amellyel ugyanezt ki lehetne fejelzni, pl. "You should/shall be the president!". A felszólító módot nagyjából a "gyere ide!", "hagyd azt békén", "ne mozdulj!" stb. típusú felszólításokra szokás korlátozni, persze kivételek vannak.

2011. okt. 25. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
93%

Ahogy az elozo irja!


Jah es en ugy tudom a "may the best win" szofordulat- amit ugyebar magyarban maskepp forditunk, nem szo szerint mert nalunk maskepp hangzik ez a szofordulat.


Es szinten nem szofordulatokbol tanulunk nyelvtant. :)


Egyebkent szo szerint olyasmi lenne h "talan a legjobb gyoz".


Egyebkent imadom amikor itt gykn magyar szofordulatokat visznek at webforditoval angolba. xD


Plusz: vanank nagyon jo nyelvtani osszefoglalok. Meg az a kicsi parszaz forintosbol nyomultam en anno. Olcso, kicsit atlathatatlan, de ha kiemeled az igeidok megnevezeset mindjart jobban lehet benne tajekozodni.

2011. okt. 25. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
21%
Do become a president.
2011. okt. 25. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
95%

"may the best win"

győzzön a jobbik

ha pontosak akarunk lenni, ez nyelvtanilag nem "imperative" (felszólító) hanem egy "subjunctive" (méghozzá "formulaic subjunctive" mint pl God save the Queen; Come what may; Be that as it may... ), vagyis kötőmód

Felszólító módról egyes és többes szám MÁSODIK személyben beszélhetünk csak (kivétel a "let's", ami többes sz. első személy)

egyébként jól mondják a többiek! (do-val nyomatékosítani is lehet Sit down -> Do sit down)

Szóval ha mindenképpen a harmadik személyt szeretnéd (h csináljon/csináljanak vmit) akkor "mandative subjunctive"-t szoktak használni. Pl

They demanded that he leave at once. ("leave":'csupasz' ige, tulajdonképp alakilag ua. mint a felszólító mód; ez így nagyon formális, és Am inkább előfordul, mint Br)

They demanded that he should leave. (Br ezt hobban szeretik, kevésbé formális)

They demanded that he left. (informális)

Ezekből lehet választani a mondandó és a regiszter függvényében.

2011. okt. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!