Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Olaszban kis segítség?

Olaszban kis segítség?

Figyelt kérdés

Hogyan helyes?

1. Volevo fare qualcosa ma...

2. Ho voluto fare ma


Szóval ha benne van a ,,ha" kötőszó, melyik igeidőt használjam?


2011. nov. 10. 19:00
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem pontosan a kérdést - esetleg időegyeztetésre vonatkozik? Adok azért egy-egy példát, hátha eltaláltam a gondodat:


l) Volevo fare qualcosa ma non avevo tempo.

2) Ho voluto fare qualcosa ma non ho avuto tempo


(ebben az esetben azonban az is tökéletesen jó, ha a mellékmondatban imperfetto-t használsz, vagyis: "HO VOLUTO FARE QUALCOSA MA NON AVEVO TEMPO."

Elmondom, miért: "ho voluto fare qualcosa" = tenni akartam valamit. Ez arra utal, hogy megfogalmazódott benned egyfajta szándék - ez olyan (egyszeri) történés, ami az emberben hirtelen lezajlik, Ennek a kifejezésére szolgál a passato prossimo. "Ma non avevo tempo" = de nem volt időm. Az időhiány általában nem pillanatnyi állapot, hanem folyamatos, tehát a szándék megfogalmazódása pillanatában már valószínűleg fennállt; emiatt az imperfetto, a folyamatos múlt használata tökéletesen indokolt).


Ilyesmire gondoltál vajon? Ebben kértél-e segítséget?

2011. nov. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Úgy értettem, hogy ha ,,akartam vmit csinálni", DE aztán közbejött vmi, akkor melyik igeidőt használom.

Pl. 1. Moziba akartam menni. (De felhívtak, és be kellett ugranom a munkahelyemre.)

2. Moziba akartam menni. (És el is mentem.)


Az 1.-nél úgy tudom, hogy imperfetto van, a 2.-nál pedig passato prossimo, de nem vagyok benne biztos.

2011. nov. 11. 19:51
 3/4 anonim ***** válasza:

Értem. A példamontatok akkor is megállják a helyüket. Egyébként, az utóbbi konkrét mondatoknál a következő van:


1) Volevo andare al cinema ma mi é arrivata una telefonata e ho dovuto fare un salto nel

luogo di lavoro.


Vagyis: a szándékom, hogy moziba menjek, folyamatosan fennállt. Ámde (a fene enné!) telefonáltak (az egy adott pillanatban meglepetésszerűen bekövetkező rövid időtartamú cselekvés! - tehát az imperfetto-hoz képest passato prossimo), majd be kellett ugranom a munkahelyemre. Ugyancsak rövid időtartamú, az időben "pontszerűen" koncentrálódó cselekvés (pláne még UGRANI!) - TEHÁT SZINTÉN PASSATO PROSSIMO.

"Grafikusan" úgy képzeld el a mondatot, hogy az IMPERFETTO egy hosszú, vízszintes egyenes, amelyet - két különböző ponton - egy-egy függőleges egyenessel, a PASSATO PROSSIMO-kal metszel.


Másrészt azért írtam hogy "ho avuto una telefonata", mert a "mi hanno telefonato"-nál a közbeszédben elterjedtebb forma.


A "ha" - kötőszóval meg nem tudok mit kezdeni, mert ha az egy mondatban benne van, akkor már kezdődik a "kutyaélet": a condizionale presente és passato használata. Ezekben a mondatokban csak "ma"-kötőszót láttam - gondolom, véletlen elütés volt. Ha van kérdések, írjál, szívesen segítek.


2) Volevo andare al cinema - e ci sono andato(andata).

2011. nov. 11. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen, köszönök mindent!!! :)
2011. nov. 11. 20:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!