Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » El tudná nekem mondani valaki,...

El tudná nekem mondani valaki, hogy Németből mikor használjuk a Plusquamperfektet, a Präteritumot és a Futur 1-2-t?

Figyelt kérdés
Csak mert németektől tanulok németül és így nem értem, hogy melyiket mikor használják.

2012. ápr. 22. 12:25
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Na nézzük.


Futur 1, az a sima jövő idő (folyamatos jövő idő), amit mi is használunk.

Ich werde morgen kommen. - Holnap jönni fogok.


De jelenthet felszólítást is: Du wirst jetzt die Suppe essen! - Meg fogod enni a levest! (Meg kell enned!)


Vagy feltevést is: Karl wird jetzt schon zu Hause sein. _ Karl bizonyára már otthon van.


Ftur 2: befejezett jövő idő

Mint ahogyan a nevében is benne van, valami be fog fejeződni a jövőben előre látható időn belül.


Morgen werde ich das neue Fahrrad gekauft haben. Holnap(ra) meg fogom venni az új bicikli.


Am Dienstag wird er die Arbeit beendet haben. Kedden be fogja fejezni a munkát.


Esetleg jelenthet még múltra vonatkozó valószínűséget.

Peter wird viel gelernt haben. Peter bizonyára sokat tanult.


Tehát az esemény a múltban történt, lezárult, és nagy valószínűség szerint így történhetett.


Paul wird gestern abend im Kino gewesen sein. Paul tegnap este a moziban volt.


Egyébként a Futur 2-t nagyon ritkán használják.

2012. ápr. 22. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Präteritumot akkor használunk önmagában, ha egy történetet mesélsz el. Az osztrákok általában nem nagyon ismerik.
2012. ápr. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, most mennem kell.
2012. ápr. 22. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A Plusquamperfekt-et (régmúltat) előidejűség esetén használjuk.


Nézzünk egy példamondatot:

Nachdem er das Gymnasium beendet hatte, besuchte er die Universität. - Miután befejezte a gimit, egyetemre járt.


Mindkét mondatrész múlt időben van, a cselekvés mind a két esetben lezárult már, de viszont nem egyszerre. Először is befejezte a gimit (ez történt régebben), majd egyetemre járt. A régebben történt eseményeket (Nachdem er das Gymnasium besucht hatte) Plusquamperfekt-be teszem mindig, ami pedig ezután történt, tehát az, ami hozzám közelebb van időben (besuchte er die Universität) Präteritum-ba teszem.


A mondat sorrendjét meg is lehet fordítani.


Ich besuchte die Universität, nachdem ich das Gymnasium beendet hatte.


Még egy példamondat: Nachdem ich aufgestanden war, ging ich ins Bad. Miután felkeltem, bementem a fürdőszobában.



Az előidejűség persze nem csak múlt időben van. Most felsorolom az összes lehetőséget.


1. régmúlt-múlt Plusquamperfekt -Perfekt

Nachdem er das Gymnasium beendet hatte, besuchte er die Universität. - Miután befejezte a gimit, egyetemre járt.


2.múlt-jelen Perfekt-Präsens

Nachdem er das Gymnasium beendet hat, besucht er die Universität. Miután befejezte a gimit, egyetemre jár.


3.jelen-jövő Perfekt-Futur 1.

Nachdem er das Gymnasium beendet hat, wird er die Uni besuchen. Miután befejezi a gimit, egyetemre fog járni.



Itt is ugyanaz történik: két esemény van, az egyik korábban történik, a másik pedig ezt követően. Ennek megfelelően kell az igeidőket váltogatni.



Nem tudom mennyire voltam világos, ha kérdésed lenne, írj nyugodtan, megpróbálok majd rá válaszolni.

2012. ápr. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Paul wird gestern abend im Kino gewesen sein. Paul tegnap este a moziban volt.


Helyesen: Paul tegnap este valószínűleg a moziban volt.

2012. ápr. 22. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a segítséged, hasznomra vált, most már értem!

Köszönöm még egyszer!

2012. ápr. 25. 16:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!