Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi ezeknek a német szavaknak...

Mi ezeknek a német szavaknak a többesszáma? (7. osztály)

Figyelt kérdés

A kérdés nem olyan egyszerű... :)

Szóval a tanönyven (Der neue Schulbus 3)4. leckéjének szavait tanulom.


Ez a könyv úgy írja le a szavakat, hogy először utána írja a Genitiv misodáját (tehát a birtokos esetes végződését) majd utána tünteti fel a többesszámot.



De van pár szó, amin elakadtam. :(

Ilyen pl. a 'der Fußboden' és. Mert így áll ott:

der Fußboden,-s

Oké, hogy ez a Genitiv... De hol van a többes szám? Ezt máskor úgy vettem, hogy nincs tsz., de s Fußboden többesszámban Fußböden, nem? Van tsz.!

Abszolút nem értem. Mert más szavakat így is feltüntet:

pl.: dei Hausarbeit,-en

Ennek a szónak a többesszáma tényleg 'en'.

De van amikor így írja:

der Astronaut,-en, -en


Végképp nem értem... Ott van a 'Staub' szó is.

der Staub,-(e)s

Így írja. És ennek (ha jól tudom) tényleg nincsen többesszáma.


Szerintetek mi ez? Mit írjak a holnapi felmérőbe? :(

Köszi!



2012. máj. 9. 17:13
 1/10 webnyelv ***** válasza:

Szerintem ne foglalkozz azoknak a szavaknak a többes számával, aminek nem írják ki a többes számát. Én se hallottam még sose a Fußboden többes számát. Most megnéztem egy nyomtatott szótárban, ott se tüntetik fel. Ne foglalkozz velük! :)

Egyébként, ha bizonytalan vagy, nézd meg, nyomtatott szótárban mit írnak!

2012. máj. 9. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A der Fußboden egyszerűen el van rontva, a die-s szavak birtokos esetben nem kapnak végződést. A der Astronaut-nál azért van két -en, mert Genitivben is -en végződést kap, mivel gyenge főnév -- a gyenge főnevek alanyeseten kívül minden esetben -n vagy -en végződést kapnak. A der Staub szót valóban nem használjuk többes számban.
2012. máj. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

ahol csak az -s vagy az -es végződés van, ott nincs többesszám. Gondolj csak bele: padlók?

A die névelőjűeknél azért van csak egy, mert azoknál a genitivben nem változik a szó, így ott az egyetlen, ami ott van, az a többesszám.

Amikor -n;-n vagy -en;-en van, akkor figyeld meg, mindig der a néévelő, ezek a gyenge főnevek, ezek az alanyeseten kívül mindig megkapják az -en ragot. tehát pl. der Astronaut-az asztronauta(gondolom azt jelenti:D), de den AstronautEN-az asztronautát.


A Staubnak nincs többesszáma, ami ott van, az a genitiv, azt jelenti, hogy egyformán helyes, ha es-t , vagy csak egy sima s-t raksz utána Genitivben

Tehát helyes a des Staubs és a des Staubes is.(der Staub genitivben)


Ha van még valami kérdésed szívesen válaszolok.

A felmérőbe meg, ha nőnemű, vagy ha hímnemű, és gyenge (-n;-n vagy -en;-en)akkor azt, ami a könyvben van, ha más, akkor meg hagyd le azt az alakot, ami közvetlenül a főnév után van(-s, -(e)s, vagy -es) (Illetve, ha nektek a genitivet is bele kell írnotok, akkor szó szerint az egészet.)

2012. máj. 9. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon köszi a válaszokat! :)

Amúgy igazából a Fußbodennel volt nagyobb problémám... Megnéztem a szótárban és ott az o-ra kerül ékezet. Szerintem ezt fogom írni többesszámnak :)

Hozzátenném, hogy a könyv néha hibázik is, pl. az 'Umwelt'-et sima v-vel írta... :) És nem igazán tudom, hogy ilyenkor mit írjak a felmérőbe. Meg a Buch-nak csak simán '-er' végződést ír, pedig biztos vagyok benne, hogy az Bücher. De sebaj, majd lesz valami...

2012. máj. 9. 20:39
 5/10 anonim ***** válasza:

Vannak olyan főnevek, ahol a többes szám megegyezik az egyes számmal tehát ugyanaz

(ezért nincs odaírva)

2013. jan. 31. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
A "Boden"-nak a t.sz-a "Böden", tehát a kötőjel fölött kettő pötttynek kéne lenni elvileg (a t.sz. jelölésére)
2013. jan. 31. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Kétnyelvű szótárban benne szokott lenni
2013. jan. 31. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

der Fußboden; die Fußböden.

der Staub; die Stäube

------

Van mindenre megoldás!...:)...(Azt a könyvet felejtsd el, ha ennyire tele van hibával!)...:)

2013. jan. 31. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A Staub-nak nincs t.sz-a
2017. ápr. 14. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Por

(porszemek)

2017. ápr. 14. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!