Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Megnéznétek hogy ez a rövid...

Megnéznétek hogy ez a rövid német fogalmazás mennyire helyes nyelvtanilag?

Figyelt kérdés
Gestern habe ich mit Vatti Efeu gepflanzt. Wir haben einige grosse Bäume am hinteren Ende des Gartens. Es ist sehr einfach Efeu zu pflanzen: man grabt ein Loch, stellt den Efeutrieb ins Loch hinein, füllt das Loch mit Kompost und giesst den Boden gründlich. Efeu wächst langsam in den ersten zwei Jahren, später aber bewächst alles was er kann. Deshalb haben wir die Triebe neben Bäume gepflanzt, so haben sie genug Platz aufwärts. Ausserdem bleibt der Boden fast immer feucht neben Baumstämmen.

2012. máj. 15. 11:51
 1/5 webnyelv ***** válasza:

grosse helyett große (hosszú a magánhangzó, ilyenkor nem ss, hanem ß áll utána)

Es ist sehr einfach, Efeu zu pflanzen (einfach után vessző)

man gräbt (graben - umlautos ige)

giesst helyett gießt (hosszú mgh, ss helyett ß)

alles, was er kann (alles után vessző)

so haben sie helyett so sie haben (so után egyenes szórend, vö: Und, So, Oder, Denn, Aber, azaz USzODA)

Ausserdem helyett außerdem (diftongus, au után nem ss, hanem ß)


Így kapásból ezeket találtam.

2012. máj. 15. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de az alábbiakra rákérdeznék. Még hajdanában, mielőtt majdnem mindent elfelejtettem németből (újrakezdő vagyok) volt egy anyanyelvű némettanárom (a magyart akcentussal beszélte, nem volt tanár végzettsége, de itt ment férjhez és az egyetemet is itt végezte). Ő mondta egyszer, hogy a ß helyett mindig írhat az ember ss-t de fordítva nem igaz. Ezek szerint ez másképpen van?


A másik:

Ezen a helyen olvasható:

[link]


fordított szórend van az alábbi kötőszavak után:


folglich, also, so - ennek következtében, tehát, így: Er ging nicht zum Zahnarzt, folglich musste ihm ein Zahn gezogen werden.


EZ alapján ez a mondat helyes:

'Deshalb haben wir die Triebe neben Bäume gepflanzt, so haben sie genug Platz aufwärts.' (így felfelé elég helyük van.)


Vagy én értelmezek rosszul valmit, vagy az itt leírt dolog nem stimmel? Abszolút nem kötözködni akarok...

2012. máj. 15. 21:14
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A so után fordított a szórend.

Amit te kedves válaszoló írtál, az USODA szabály, az a következő szavakból áll:

und és

sondern hanem

oder vagy

denn mert

aber de, pedig


A so, így-úgy fordított szórenddel írandó.


Üdv: Ági

2012. máj. 15. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 webnyelv ***** válasza:

Bocsánat a tévedésért, tényleg nem so, hanem sondern után van egyenes szórend.

Akik lepontoztak, azoknak üzenem, legközelebb előzzenek meg és válaszoljanak ők, ha jobban tudják.


A ss és ß kérdése: az új helyesírás szerint sok esetben, amit régebben még ß-szel írtunk, nem lehet már ß-t írni, hanem ss-t kell, rövid magánhangzó után (pl. ma már csakis dass, muss). Kritikus esetben úgy tudom, tényleg lehet mindig ss-t írni ß helyett, de nem ez a szép, szabályos. Pl. régi írógépeken nem volt ilyen betű, ott valahogy meg kellett oldani, vagy l3-at, vagy ss-t írtak helyette, de számítógépen ALT GR + á -val elérhető a ß és illik ezt használni. :)

2012. máj. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm az észrevételeket!
2012. máj. 17. 14:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!