Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha két ige van a német mondatb...

Ha két ige van a német mondatban, akkor melyik kerül elöbb a mondat végére?

Figyelt kérdés

Lécci segítsetek, csak normális válazokat várok.

Itt egy példamondat:

Visszamegy a pulthoz, és hoz egy kanalat.

Előre is köszi :) (L)



2012. jún. 19. 19:08
 1/10 anonim ***** válasza:

Hogy érted "előbb kerül a mondat végére"?


Arra gondolsz, hogy bizonyos ragozások esetén? Mert akkor (bár elsőbbiségi sorrendet még mindig nem látok) az történik, hogy mindkettő a saját mellékmondata végére kerül. Alapvetően két mellérendelt mondat esetén így van.

2012. jún. 19. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
nos, a Visszament a pulthoz és hoz egy kanalatban mindkettő ige a saját részének kerül a végére(vagy a helyére, mert nem feltétlenül a végére). Pl a szórend(sajnos nem mindegyik szót tudom): Ő megy a pulthoz vissza, és ő hoz egy kanalat. (Oké, hülyén hangzik) Érted? Ha segédige van egy mondatban, csak akkor kerül a mondat végére. Pl: Ich habe einen Kuli gegeben, und Feri hat eine Schokoladentorte gegeben. Vagy csak simán: Feri hat eine Schokoladentorte und ich habe auch einen Kuli gegeben.
2012. jún. 19. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
de amúgy én sem értem túlzottan a kérdésed.
2012. jún. 19. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 webnyelv ***** válasza:

A ragozott ige mindig a 2. helyen van főmondatban, ha kijelentő a mondat. Ha még egy másik ige is áll a mondatban, amit nem ragozunk, mert valamilyen igenév, az a mondat végére kerül. Ez van módbeli segédigéknél és összetett múlt időkben.


Ich will nach Hause gehen.

Du kannst heute nicht schwimmen

Ich muss jeden Tag fleißig arbeiten.


Ich habe die Aufgabe nicht verstanden.

Wir haben viel Interessantes gesehen.

Sie sind gestern um fünf Uhr mit dem Wagen nach Bonn gefahren.


Mellékmondati (KATI) szórendben kicsit más a helyzet, ez talán most nem fontos.

2012. jún. 20. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Bocsi kicsit félreérthetőre sikeredett a kérdés. :)

Arra gondoltam, hogy mi van akkor, ha múlt időbe kell tenni ezt a mondatot.

Mégegyszer bocsi a kérdésért, és köszönöm az eddigi normális válaszaitokat.

Remélem így már érthetőbb. :) (L)

2012. jún. 20. 08:55
 6/10 A kérdező kommentje:

Megint elírtam összetett múltra gondoltam.

Tehát, az összetett múltban a haben-t, vagy a sein-t ragozom és az ige múlt idejében a mondat végére kerül.

De mi van ha a mondatban 2 ige is van?

Akkor melyiket kell előbb a mondat végére tenni, lehet, hogy hülyén hangzik, de remélem értitek mire gondolok.

Általában akkor van két ige a mondatban, ha und(és) köti össze a tagmondatokat.

Lehet hogy ilyenkor nem is a mondat végére kerül a múlt idejű ige, hanem csak a tagmondat végére.

Nem tudom belekeveredtem lécci segítsetek. :(

Köszönöm :)

2012. jún. 20. 09:08
 7/10 anonim ***** válasza:

Helyesen gondolod, und-val összekötött tagmondatok külön-külön képezik a összetett (de bármilyen más igeiidőjüket és módjukat is) múltjukat:


Er ist zu dem Pult zurückgegangen und hat ein Löffel gebracht.


Er wird zu dem Pult gehen und wird ein Löffel bringen. (jövőidőben így nézne ki, hisz az volt a példa mondatod bár ezt így szerintem senki nem mondaná kvázi, magyarhoz hasonlóan inkább csak sima jelennel fejeznék ki a jövő időt)

2012. jún. 20. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget! :)
2012. jún. 20. 09:37
 9/10 webnyelv ***** válasza:

Ha mellérendelő mondatok vannak egymás mellett (tehát pl. und, aber, oder - és, de, vagy szavakkal vannak a tagmondatok összekötve, esetleg csak vesszővel vannak elválasztva egymástól), akkor mindegyik tagmondat külön mondatként kezelhető.

Ich habe aufgestanden. Ich bin in die Küche gegangen. Ich habe Frühstück gemacht.

ezeket össze lehet kötni pl. az und kötőszóval egy mondattá:

Ich habe aufgestanden und ich bin in die Küche gegangen und ich habe Früstück gemacht.

Más kérdés, hogy rondán hangzik ennyi und egymás mellett, így akármelyik und helyett lehet simán csak vessző, esetleg az összes und helyett is:

Ich habe aufgestanden, ich bin in die Küche gegangen, ich habe Früstück gemacht.

Amit előttem írtak, az is jó, és ott az alanyt már el lehet hagyni a második tagmondatban, nem kell feltétlen megismételni. :)

2012. jún. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 webnyelv ***** válasza:
bocsánat, Ich bin aufgestanden, nem habe! meleg van, úgy látszik :D
2012. jún. 20. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!