Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Várhatók vagy várhatóak?...

Várhatók vagy várhatóak? Kaphatók vagy kaphatóak? Magyarban melyik a helyes (ebb) és miért?

Figyelt kérdés
Vagy az ilyen nyelvi problémák csak szőrszálhasogatás kategória, és tök mindegy?

2012. júl. 25. 15:35
 1/8 rémuralom ***** válasza:
100%
Ez abszolút csak szőrszálhasogatás. A nyelvészek nagy része azon a véleményen van, hogy az a helyes, amit az anyanyelvű használók használnak - de szerintem ez elég abszurd, hiszen ha én, mint magyar anyanyelvű nyelvhasználó, kitalálok egy szót, az nem lesz értelmes magyar szó, pedig nekem magyar az anyanyelvem. Így nem értek egyet azokkal a nyelvészekkel, akik szerint a "suksükölés" és a többi förmedvény "helyes, mert magyar anyanyelvűek használják". De amit te kérdeztél, ott annyira elterjedt mindkét forma, ráadásul semmilyen "szabály" nincs, amelynek egyik vagy másik ellentmondana. Olyan ez, mint a Zsanettal/Zsanettel kérdés. Ahogy nyelvedre esik, úgy mondod, aztán kész.
2012. júl. 25. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"A nyelvészek nagy része azon a véleményen van, hogy az a helyes, amit az anyanyelvű használók használnak - de szerintem ez elég abszurd, hiszen ha én, mint magyar anyanyelvű nyelvhasználó, kitalálok egy szót, az nem lesz értelmes magyar szó, pedig nekem magyar az anyanyelvem."


- Ha azért találod ki, mert tényleg jelentene számodra valamit (pl. 'az értelmetlen szó'-t), akkor nincs gond. Azonban ez a szemlélet leíró, és nem előíró; vagyis a nyelvészet, mint tudomány nem ítélkezik, nem ír elő a helyességről semmit, így azt sem, hogy csupán azt kell betartanod a nyelvhelyességhez, hogy anyanyelvi beszélő legyél. Leíró szemléletből viszont igaz, hogy a nyelv az, amit beszélnek, és nem az, amit elvontan meghatároznak.


És bár a sztenderd nyelvtől idegen a suksükölés, nem látom be, miért is kellene negatív ítéletet mondani róla.


Kérdésedre válaszolva: mindkettő helyes szerintem. Nem ritka egy nyelvben, ha több megoldás is elfogadott.

2012. júl. 25. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Valószínűleg lesznek, illetve meg lehet vásárolni őket!

Így nincs vita!

2012. júl. 25. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Mindkettő tökéletes, de amúgy aki nem így érzi, az általában az előhangzó nélküli változatot érzi helyesebbnek.
2012. júl. 25. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Értékelem...

2012. júl. 25. 20:38
 6/8 anonim ***** válasza:
Mindkettő helyes, de vannak esetek, amikor a beillesztett hangnak jelentésmegkülönböztető szerepe van, pl. üdítők, üdítőek.
2012. júl. 29. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló nagyon jól írja.

Az üdítők lehetnek üdítőek.

Megtaláltam a kérdést, belinkelem a választ.

[link]


Üdv: Ági

2012. júl. 29. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ez jó, a hivatkozott írás is az üdítő szót hozza példaként!
2012. aug. 1. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!