Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy lehet egyszerű múltba...

Hogy lehet egyszerű múltba illetve befejezett múltba inni, enni angolnál?

Figyelt kérdés

Tehát nem értem, ha azt mondom iszok akkor az jelen, ha ittam akkor múlt. Hogy lehet az egyszerű múlt meg befejezett? Mi a különbség???


Remélem lehet érteni, hogy mit akarok kérdezni.



2012. okt. 2. 15:51
 1/9 anonim ***** válasza:

visszakérdeznék: tanultátok már a perfect igeidőket?


:)

2012. okt. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 webnyelv ***** válasza:

A befejezett múlt egy korábbi cselekvést fejez ki, mint az egyszerű múlt. Tehát két múlt idejű cselekvés/történés/akármi közül azt, amelyik előbb történt, az a past perfect.


Azt mondta, megivott tíz liter sört.


Namármost, a "mondta" a múltban történt, de a "megivott" az meg még azelőtt történt, hogy "mondta". Vágesz? :D


Vagy:


Miután megivott hat liter pálinkát, úgy énekelt, mint nyolc pacsirta egyszerre.


Ugyebár előbb volt, hogy ivott, egy korábbi múltbeli pillanatban, az éneklés csak ezután boldogította a környékbeli lakókat.

Ez csak kis szemléltetés, hogy érthetőbb legyen.


He said he had drunk 10 litres of beer.


After he had drunk 6 litres of brandy, he sang like eight skylarks at the same time.

2012. okt. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 webnyelv ***** válasza:

Evésnél ugyanez:

Miután megette a hamburgert, így szólt: "Nyamm, de finom volt!"

After he had eaten the hamburger, he said: "yum, so tasty".


Szóval főleg tárgyi mellékmondatokban fordul elő ez a csúnya igeidő, mint az ivós példánál láttuk, vagy pedig az "after" után (időhatározói mellékmondat).

2012. okt. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Azt hiszem minden világos. Köszönöm.:)

Első! Egyedül tanulom az angolt itthon.

2012. okt. 3. 12:33
 5/9 webnyelv ***** válasza:

Szívesen.

Ne értsd félre, nem azért írtam ilyen stílusban, mert lenéztelek volna, csak este kicsit fáradt voltam és ez lett belőle...

2012. okt. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A Past Perfect a sima múlt előtt történik, és főleg akkor ha ez fontos is hogy előtte van, vagy akkor ha jelenben Present Perfect illene oda.

We had drunk three jugs of beer with my friends before we went to the fun factory.

I had eaten a big sandwich, so I was not hungry all the morning.

2012. okt. 3. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Akkor azt, hogy írom, hogy:


Nem láttam, hogy írtál!


I didn't saw that you written. / vagy wrote???

2012. okt. 3. 22:17
 8/9 webnyelv ***** válasza:

7. Jóra gondolsz szerintem, de nem jó a mondat. :)

Figyelj arra mindig, hogyan képezzük ezeket az alakokat!


I didn't SEE that you HAD written.


wrote-tal is van értelme. Akkor magyarul azt jelenti: Nem láttam, hogy írsz:


I didn't see that you wrote.

vagy jobb inkább: I didn't see that you were writing.

(Nem láttam, hogy éppen akkor írsz.)


Az igeidők egyeztetésének szabálya az angolban azt jelenti, hogy ha a főmondatban múlt idő van, akkor a mellékmondatban nem lehet jelen idő (szemben a magyarral), hanem a magyar jelen időnek ilyenkor az angolban múlt idő felel meg. Pl.


Azt hittem, jó idő van = I thought it was fine.


Ez logikus is, hiszen nem azt hittem a múltban, hogy most a jelenben van jó idő, ahogy a magyarban fejezzük ki, hanem akkor volt jó idő, amikor ezt gondoltam.

És, mivel a múlt idő már "foglalt" az angolban ennek kifejezésére, ezért kell egy másik múlt idő arra, ha a magyarban a mellékmondatban nem jelen, hanem valóságosan múlt idő van:


Azt hittem, jó idő volt = I thought it had been fine.


Mert ugye nem akkor volt jó idő, amikor hittem, hanem egy korábbi múltbeli pillanatról gondoltam, hogy akkor volt jó idő.

2012. okt. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Uhhh...nem egyszerű..:D pedig már azt hittem ez az egyszerű mondat megy.:)
2012. okt. 4. 19:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!