Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ezt a két hangot hogy kell...

Ezt a két hangot hogy kell ejteni? Lefogyatékosoztak miatta.

Figyelt kérdés
A suliban németet tanulok, és külön tanárnál angolt két hónapja. Az angol tanárom gimnáziumi tanárnő, és azt mondta, hogy a fonetikus θ hangot olyan "nyelvkidugós f és sz hang közötti átmenet"hez hasonlítson. A ð hang pedig szintén "nyelvkidugós", de z és d hang közötti átmenethez hasonlítson. A w-t ne ejtsem sima v-nek, hogy ne rezegjen, hanem úgy kerekítsem ki a számat. Emiatt a suliban azt mondták rám, hogy úgy beszélek, mit egy fogyatékos, hogy kerekítem a w hangot, a ð hangot d-nek kell ejteni, a θ hangot pedig t-nek vagy sz-nek. Elmondtam a tanáromnak, azt mondta, hogy külföldön úgy beszélnek, ahogy tanította. Egyébként a hallár értő gyakorlatokban (Traveller Elementary) is úgy ejtik, ahogy tanította.

2012. okt. 10. 19:57
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Egyébként már nem annyira dugom ki a nyelvem, sőt már nem is dugom ki a nyelvemet, csak előretolom a felső metszőfogaimhoz.
2012. okt. 10. 19:59
 2/13 webnyelv ***** válasza:
100%

Igen, ezek ilyen "nyelvkidugós" hangok, vagyis a nyelv hegye a két fogsor között van ejtésükkor. A θ zöngétlen, a ð pedig ennek a zöngés párja, ha így érthető, és mindkettő réshang (ha ez mond valamit).

A w kiejtése nagyon rövid "u" szerű hang. Félmagánhangzónak is mondják, mert átmenetet képez a rövid u és a v között. Ezt két ajakkal képezzük és igen röviden ejtjük. Biztos hallottál már ilyen hangot pl. a one és a well szóban.

2012. okt. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Persze, hogy hallottam. Ezt mind tudtam, amit te leírtál. De mondom, engem azért csúfoltak ki, mert például a THIS szót [ðis]-nek és nem [dis]-nek, a THANK szót [θenk]-nek, és nem [tenk]-nek ejtettem. Ugyanígy a WHAT kérdőszót [wat]-nak és nem [vat]-nak ejtettem. Jogosan fogyiztak le, vagy úgy kell ejteni, ahogy én ejtem? De ha úgy kell, ahogy én ejtem, akkor miért ejtik a másik módon?
2012. okt. 10. 20:08
 4/13 anonim ***** válasza:

Én nem szeretnék okoskodni, mert én az angolt nem az iskolában hanem a való életben tanultam /tanulom.

Így nem is igazán tudnék hozzászólni hogy mit hogy kell tanulni,..DE!

Én Angliába élek, dolgozom már jó ideje. Én angolul az angoloktól tanultam meg, akik minden nap beszélnek hozzám, kérdeznek, válaszolnak.

Írtad a Thank szót. itt szinte mindenki "tenk"-nek ejtik. Ha szlenget nézem, akkor csak ennyi hangzik el. "tek"

A What szót is simán vat-nak ejtik.. Az angolok sem bonyolítják ennyire a nyelvüket.

2012. okt. 10. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Na most a W-vel kapcsolatban. Mi a helyzet Watson?

What's up, Watson? Ladies and gentlemen: The Who.

Különben magyarban is létezett ez a hang, pl. a "hadi wuutra" nyelvemlékben.

2012. okt. 10. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Érdekes, akikkel én beszéltem angolok (Angliában és Angolhonon kívül), egyike sem ejtette "tenk"-nek a "thank"-et, pláne nem "vat"-nak a "what"-ot. Ééés bizony kicsit sem mindegy, hogy "wet" vagy "vet", "think" vagy "sink" és még sorolhatnám.

"Think"-ről jut eszembe, emlékszem nagyon tetszett a Kramer kontra Kramerben az a jelenet, amikor a pasi megkérdezi a felesége barátnőjét, hogy visszafogadná-e a férjét, és a csaj elgondolkodva mondja: "Azt hiszem..." és szinte hallod angolul, hogy "I think..." oly szépen, tisztán látszik a nő nyelve hegye. Filmekben egyszer-kétszer el lehet kapni ezeket a hangokat látványban is.


Szóval, hallgass csak nyugodtan az angoltanárnődre, a gúnyolódok meg majd elhallgatnak, amikor látják, hogy ezzel nem tudnak felhúzni vagy megalázni. Mert a cél ez, és ha hagyod magad...


Sok sikert mindkét nyelvhez!

:)

2012. okt. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Rendben :) egyébként nem is terveztem, hogy máshogy mondom ezeket a hangokat 3 hülye osztálytársam miatt. 3 válaszoló: igen, azt tudtam, hogy a Who egy kivétel, és "h"-nak ejtik. :)
2012. okt. 10. 21:21
 8/13 anonim ***** válasza:

Nem egy, mind a három "kicsoda" alakot "h"-val ejtjük: who, whom, whose :) Akad még egy-két ehhez hasonló ejtésű "wh"-val kezdődő szó, de azok nem kérdések.


:)

2012. okt. 10. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 webnyelv ***** válasza:
100%

Igen, ejtsed csak úgy, ahogy ejtetted eddig ezeket a hangokat, jól ejtetted! Aki meg gúnyolódik, azzal nem kell foglalkozni.


---

Egyébként nekem mindig probléma volt az angol th kiejtése. Mert az angolban sok az olyan beszédhang, amikor a nyelv kissé hátra van húzva, így kicsit nehéz néha beiktatni ezeket a th hangokat, amikor a nyelv ennyire elől van. Ugye, pl. /t/ hangot is hátrább képzik az angolok, és a car szóban az a-t is hátrább húzott nyelvvel ejtjük. Ebbe a hangrendszerbe szerintem nehezen illik bele ez az interdentális th.


Vicces, még nagyon régen, gyerekkoromban egy angoltanár azt tanította, hogy az our szót úgy kell kiejteni, mintha a végén lenyelnénk a nyelvünket. Hát, utólag belegondolva, szerintem ebben nincs is ilyen hang. :D Bár a szóvégi elnyelt "r"-eket olyan érdekesen ejtik az angolok, ezt még nem sikerült megfognom, és fonetikából sem tanultunk erről semmit, mindig csak azt a "lenyelt" svá hangot tanultuk erre, amit fordított e betűvel jelölnek. Meg csak annyit tanultunk, hogy R előtti magánhangzó megnyúlik és nem ejtjük az R-et, ha mássalhangzó van utána (pl. a morning szóban: "mónin'"), mégis olyan másképp hallatszik az az "ó", nem ugyanaz, mint amikor nem R van utána.


Kicsit eltértem a tárgytól, remélem, nem gond.

2012. okt. 10. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

4-es: "an avalanche of bullshit".


Kérdező, te meg hallgass nyugodtan a tanárodra, úgy van, ahogy ő mondta neked!

2012. okt. 11. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!