Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A "trotzdem" után mikor...

A "trotzdem" után mikor egyenes és mikor fordított a szórend?

Figyelt kérdés

Tulajdonképpen már német fórumon kaptam választ, de egy kicsit ki kellene fejteni magyarul, mert nem egészen értem a lényegét:


1.trotzdem = obwohl (subordinierend, konzessiv)


Er kam zur Arbeit, trotzdem er eine leichte Grippe hatte.


2.trotzdem ist auch in koordinierender Funktion als Konjuktionaladverb üblich:


Er ist alt, trotzdem arbeitet er viel.



2012. nov. 9. 14:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Ezek alapján amit leírtál én azt mondanám, hogy akkor van egyenes szórend ha a trotzdem inkább azt jelenti, hogy "pedig", és nem azt, hogy "ennek ellenére". Illetve akkor fordított, ha a totzdemet/ennek lennére kifejezést nem helyettesítheted obwohl/pedig szóval.

Tehát az első mondatnál ő eljött munkába, pedig náthás. Bár úgy is lehet használni, hogy eljött munkába, annak ellenére, hogy náthás. Viszont a másodiknál a trotzdem nem jelentheti azt is, hogy pedig (obwohl). Ő öreg, ennek ellenére sokat dolgozik. Az nem helyes, hogy ő öreg, pedig sokat dolgozik.

2012. nov. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Er kam zur Arbeit, trotzdem er eine leichte Grippe hatte.

----

Épp most kérdeztem a német fórumon rá, mert szerintem a "trotzdem" után hiányzik még egy "dass". Szerintem így van értelme a mondatnak:

Er kamm zur arbeit, trotzdem dass er eine leichte Grippe hatte. A második mondatod helyes.

2012. nov. 9. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. nov. 10. 08:18
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
2012. nov. 10. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. nov. 11. 13:29
 6/8 anonim ***** válasza:
Én még nem is hallottam ilyenről, hogy a trotzdem lehet KATIval is
2013. aug. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
100%
Azért nem hallottál, mert a trotzdem után fordított szórend van.
2013. aug. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Akkor megnyugodtam:D
2013. aug. 14. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!