Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Olaszosok! Melyik a helyes?...

Olaszosok! Melyik a helyes? 'lo quiz' vagy 'il quiz'?

Figyelt kérdés
A szabály szerint 'lo' lenne a helyes (mivel 2 mássalhangzóval kezdődik a névelő után lévő szó). Ám néha szokott lenni kivétel is az olaszban. Ez a szó szabályos vagy rendhagyó (kivételes)?
2013. jan. 13. 15:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez speciel il quiz.
2013. jan. 13. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

1. az "u" betű mióta mássalhangzó?

2. Egyébként már magát a szabályt is rosszul tudod, az "s+mássalhangzóval" kezdődő szavak (studente) és "z" betűvel kezdődő szavak (zio) névelője "lo".

2013. jan. 13. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi szépen mindkettőtöknek!

A 2.-nak: Nem tudom rosszul a szabályt: ha kiejtésben (!) 2 mássalhangzóval kezdődik egy hímnemű, egyes számú főnév, akkor általában (az esetek több mint 90%-ában) 'lo'-t használunk. Ezt támasztja alá a 'studente'-s példád is.


A 'quiz'-t pedig gyakran 'kvíz'-nek ejtik a beszélt nyelvben (még ha hivatalosan 'u'-nak is kellene ejteni), ami ugyancsak 2 mássalhangzó.


A 'zio' pedig hogy jön ide? Nem mondtam, hogy 1 mássalhangzóval kezdődő szó nem lehet 'lo' névelőjű...

2013. jan. 13. 20:22
 4/7 A kérdező kommentje:

Előző (20.22-es) vagyok:

Ami a te szabályodat megcáfolja az az, hogy nemcsak az "s+mássalhangzóval" kezdődő szavak és "z" betűvel kezdődő szavak névelője "lo", hanem pl. az x-szel kezdődő szavak is (ami kiejtésben 2 betű: ksz), csak úgy, mint a 'ps'-sel kezdődő szavak, pl. 'psicologo'.


Emiatt egyszerűbb és rövidebb az általánosabb szabály, hogy a kiejtésben 2 mássalhangzóval kezdődő hímnemű, egyes számú főnevek névelője általában 'lo'.

2013. jan. 13. 20:39
 5/7 anonim ***** válasza:
Mert idegen eredetű azért ejtik kvíznek.
2013. jan. 13. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Németűl meg frnaciául is ez a helyzet.
2013. jan. 13. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
20.44-es: Így van! (Ezért is kérdeztem meg, mert az olasz és más nyelvek ugyanazon jelentésű és írású szavai közt is akadnak kiejtésbeli különbségek.)
2013. jan. 13. 20:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!