Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha a franciák megköszönnek...

Ha a franciák megköszönnek valamit, mi rá a helyes válasz?

Figyelt kérdés
avec plaisir vagy de rien? vagy esetleg valami más opció?:D
2013. júl. 14. 12:04
 1/8 anonim válasza:
De rien az jó :)
2013. júl. 14. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 reptoid ***** válasza:
48%

Helyes válasz nem igazán van. Magyarul is mondasz rá több mindent.

Régebben kint nem is volt szokás semmit mondani egyáltalán a mercire.


Mondhatod még, hogy je t'en prie/je vous en prie.


De igazából nem igazán szokás rá mondani semmit. Persze ha itthon készülsz nyelvvizsgára vagy ilyesmi, akkor nyomathatod ezeket :D

2013. júl. 14. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
hát én is a de rien-t tanultam a suliban anno 6 éve...
2013. júl. 14. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"De igazából nem igazán szokás rá mondani semmit."


Hát ezt meg honnan veszed???


Itt Franciaországban ugyanolyan bunkóság, ha nem válaszolsz, mint Magyarországon.

Leggyakoribb valóban a "de rien!" (Nem tesz semmit, semmiség.)

Húsz-harminc éve még elég elterjedt volt az "avec plaisir" (szívesen, örömmel) is, ma ez mintha egy kicsit háttérbe szorult volna.

Ahogy előttem is írták, a "je t'en prie, je vous en prie" (kérem!") familiárisan és hivatalosan is megállja a helyét, ez a legudvariasabb mai forma. Ahogy a körülbelüli fordításokból is látszik, ezek az udvariassági formulák nagyjából ugyanazok, mint a magyar válaszok a "köszönöm" vagy a "köszönöm szépen"-re. (merci beaucoup, merci bien).

2013. júl. 15. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 reptoid ***** válasza:

Éltem kint 4 évet Nizzában.


Nem azt mondtam, hogy az az udvarias, ha nem mondanak semmit, de bunkóságnak sem tartották sehol. Lehet te más vidéken voltál, ahol jobban megvan ennek a szokása, itt semmi ilyesmi nem volt.

2013. júl. 15. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én meg már lassan negyven éve élek itt.

Laktam Párizsban, Párizs mellett, Lyon mellett, jártam Nizzában, Marseille-ben, Montpellier-ben, Bordeaux-ban, nyaraltam Béziers-ben, Cannes-ben, Chamonix-ban, Megève-ben, Bretagne-ban, és a jóég tudja, még hány helyen...

Dolgoztam vendéglőkben, hivatalban, kórházban, később kiadóknak és a TV-nek, egész családom francia, de a "köszönöm"-re mindig "szivesen" volt a válasz, bármelyik formáját használták is.

Mindez persze nem fontos, viszont kimaradt a válaszokból egy lehetséges forma: a "volontiers".

-Merci beaucoup!

-Volontiers!

Ez ugyan magyarul és szó szerint azt jelentené, hogy "akarattal", a francia nyelvben viszont ez is a "szívesen"-t jelenti. (Nem kérdezd, hogy miért kell a -s betű a szó végére, mert nem tudom, és utána kellene járnom, de kell... A h.í. ellenőrző aláhúzza, ha anélkül írom!)

2013. júl. 16. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat. én is bunkóságnak tartom, ha nem válaszolok rá, épp ezért kérdeztem, mert én egy szálloda éttermében dolgozok és nagyon sok franciával találkozok, de mivel sosem voltam benne biztos, hogy avec plaisir vagy de rien, így néha ezt, néha azt használtam, néha meg azt hogy welcome :D
2013. júl. 17. 15:33
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha étteremben dolgozol, legudvariasabb és legegyszerűbb válasz a "je vous en prie".

Van még egy forma, amit én már talán kicsit túlzottnak találnék, de pl. a térsasági - kissé ceremóniás - életben vagy a tárgyalások alkalmával sűrűn használ a francia:

"Tout le plaisir est pour moi." Rendkívül udvarias válasz, magyarul úgy fordítanám, hogy 'minden öröm az enyém', vagyis 'nekem kellemesebb volt adni, mint Önnek kapni...'

Mondják ezt is:

"C'est naturel" - Ez csak természetes!

De ahogy írtam, a kereskedelemben - szállodákban, vendéglőkben, jobb üzletekben stb. a "Je vous en prie" a legmegfelelőbb "szívesen".

2013. júl. 18. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!