Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Most akkor melyik a helyes?...

Most akkor melyik a helyes? Befejezetlen múlt vagy befejezett jelen?

Figyelt kérdés

Vagy ugyanaz a kettő? Vagy két külön dolog?

Angolul valaki írjon pár példát lécci, mert kiégett az agyam, keverem az egészet.


2013. nov. 16. 17:28
 1/3 anonim ***** válasza:

Két külön dolog.


Befejezet múlt (Past Perfect)

Képzése: had + az ige 3. alakja

+ He had finished the garden work before it started to rain.

- He had not finished the garden work before it started to rain.

? Had he finished the garden work before it started to rain. - No, he had not.

+ Yes, he had.

Használata:

egy múlt idejű cselekvés kezdete előtt már lezárult másik múlt idejű cselekvés kifejezésére (előidejűség)

Before she joined a pop group she had learnt singing. (Mielőtt belépett az együttesbe, már tanult énekelni.)

az it/that was the first/last time kifejezés után

It was the last time I had visited her. (Ez volt az utolsó alkalom, hogy meglátogattam.)

a before, until, when elöljárószavakkal: olyan cselekvés kifejezésére, amit a beszélő végre akart hajtani egy másik cselekvés előtt

We did not leave the museum, until we had seen everything. (Nem mentünk ki a múzeumból, amíg nem láttunk mindent.)



BEFEJEZETT JELEN IDŐ


(Present Perfect Tense)


Képzése:


have ige jelen idejű ragozott alakja + az ige 3. alakja


Kérdése: fordított szórenddel.


Have you ever been to London? (Volt már Londonban?)


Válasz: Yes, I have or No, I haven't.


Használata:


1. A cselekvés a múltban kezdődött, és a beszéd pillanatában vagy előtte


fejeződött be:


He has just finished writing the test. (Éppen most fejezte be a dolgozatírást.)


2. A cselekvés a múltban kezdődött és a jelenben is tart. Jelen idővel fordítjuk magyarra. Például:


He has worked here for five years. (Öt éve dolgozik itt.)


He has worked here since 1994. (1994 óta dolgozik itt.)


- a for a cselekvés időtartamát, a since az időpont kezdetét jelöli.


3. Egy múltban végzett cselekvésnek a jelenre kiható eredménye van:


My husband has cleaned the car. ( A férjem lemosta az autót, és az most tiszta.)


4. A múltban valamikor befejeződött cselekvés, melynek konkrét idejét nem ismerjük, vagy nem fontos: I have seen a good film. (Láttam egy jó filmet.)


Amennyiben megjelöljük az időpontot, egyszerű múltat használunk:


I saw a good film yesterday. (Tegnap láttam egy jó filmet.)


5. Bizonyos időkörön belül történt cselekvés esetén, amely még nem zárult le.


Időhatározói: lately (újabban), recently (mostanában), yet (még, eddig), before (korábban), ever (valaha), never (soha), already (már), today (ma), this week (ezen a héten), this morning (ma reggel, ma délelőtt).


Vigyázat! Az utóbbi időhatározók használhatók egyszerű múlttal is, amennyiben az már lezárult.


I have met him this morning.


I saw him this morning.


A két mondat ugyanazt jelenti: Találkoztam vele délelőtt. A különbség a beszéd időpontjában van. Az előbbi mondat még délelőtt hangzott el (a beszéd pillanatáig nem találkoztam vele, de a délelőtt még nem ért véget, még találkozhatunk), az utóbbi viszont már később (azaz már nem találkozhatunk délelőtt).


Have you ever been to Vienna? (Voltál már Bécsben? Ha nem, még mehetsz!)


Figyelem! Az ilyen mondatokban -ban, -ben jelentésben a to elöljárószót használjuk!

2013. nov. 16. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Bocsánat, most láttam, hogy BEFEJEZETLEN MÚLT-ról beszélsz! Nos ilyen nincs.
2013. nov. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a terjedelmes választ. Oké, most már egy kicsit világosabb. A ,,befejezetlen múlt" kifejezést ezek szerint az értetlenségem szülte. Mert ugye valami elkezdődött a múltban, de még nem zárult le, gondoltam, akkor hát az befejezetlen. :D

Köszi még egyszer. :)

2013. nov. 20. 23:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!