Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Németben melyik "kell" szót...

Németben melyik "kell" szót használjuk? Folyt.

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy pl nekem kell, az ich muss.

De amikor azt mondom, hogy valakinek kell?

Nagyon sok esetben a brauchen-t hallom, melyik a helyes. Mikor melyiket kell használni? (na és még ott van a sollen is)


2013. dec. 25. 19:48
 1/10 A kérdező kommentje:
Pl.: Mondom valakinek, hogy: XY-nak kell elem. Kell!
2013. dec. 25. 19:54
 2/10 anonim ***** válasza:
szükségem van valamire ich brauche gern (etwas) tárgyesetet vonz....a többi Müssen,Sollen módbeli segédigék....
2013. dec. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Erre valahogy rá kell érezni, a brauchen eredetileg igazából arra utal, hogy valakinek valamire szüksége van, pl.

Peter braucht ein Buch, um lernen zu können.

Vagy hogy már nincs rá szüksége:


Peter brauchte kein Buch zu kaufen, Karl hat seiner ein gegeben.


A müssen-t meg akkor használjuk többnyire, ha valami kényszerből szükséges, pl:


Diesen Wagen muss repariert werden.

(nincs más lehetőség...)

2013. dec. 25. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:

A "brauchen"-t akkor használod, ha szükséged van vmire.


"Müssen", ha belső kényszer miatt "muszáj" valami... Ich muss etwas essen." = "Ennem kell valamit". (Mert éhes vagyok.)


"Sollen" pedig a külső kényszer vagy elvárás hatására való cselekvés: Pl. "Ich soll jeden Tag eine Tablette einnehmen." = "Minden nap be kell vennem egy tablettát." (Mert az orvos előirta.)


De az ilyen jellegű mondatokból könnyen ki lehet szűrni, hogy "sollen"-t kell használni: "Wer nicht arbeitet, soll auch nicht essen." = "Aki nem dolgozik, ne is egyék."

2013. dec. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Tehát, ha kérek valakitől valami, merthogy szükségem van rá, akkor: Ich brauche..

Igaz?

Köszönöm nektek!

2013. dec. 25. 20:42
 6/10 anonim válasza:
Ha kérsz valamit, akkor azt a "bitten"-nel tudod kifejezni. A "brauchen" szó szerinti értelemben "szüksége van vmire". "Ich brauche ein Heft." = "Szükségem van egy füzetre". Azt hiszem, a "benötigen" is ugyanazt jelenti.
2013. dec. 25. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Össze vagyok teljesen zavarodva!
2013. dec. 25. 21:14
 8/10 anonim ***** válasza:

Igen, ha kérsz valakitől valamit, a brauchen teljesen jó.

Ich brauche Batterien. Kannst du mir welche geben? (Kellenek nekem elemek, tudsz adni neuem?)

A bittét nem kéne idekeverni, azt más összefüggésben. használni.


Előttem már nagyon jól leírták milyen összefüggésben mi a használatos.

2013. dec. 26. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Csak mert vonzata van, a "bitten" is egy alapszó. Mégpedig um + Akkusativval (tehát tárgyesettel) áll. "Ich möchte dich um einen großen Gefallen bitten." = "Szeretnék kérni tőled egy nagy szívességet."


De majd belejössz, kérdező, csak gyakorolni kell, olvasgatni, fordítgatni. :)

2013. dec. 26. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 webnyelv ***** válasza:

Ha a "kell" mellett egy másik ige szerepel (pl. menni, aludni), akkor "müssen": Ich muss gehen = Mennem kell. Ich muss schlafen = Aludnom kell.

Ha a "kell" mellett egy főnév szerepel (pl. könyv, macska", akkor "brauchen": Ich brauche ein Buch = Kell nekem egy könyv. A brauchen mellett tárgyeset áll: Er braucht einen Tisch = Kell neki egy asztal (szüksége van egy asztalra).

2013. dec. 26. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!