Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A reported speech gyakori...

A reported speech gyakori nyelvvizsgán?

Figyelt kérdés
függő beszéd

2013. dec. 31. 10:24
 1/10 anonim ***** válasza:
Előfordulhat
2013. dec. 31. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Persze. Alap nyelvtan anyag, élőbeszédben is nap mint nap használják.
2013. dec. 31. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem olyan hű de bonyorult, mindent egyel "múltabb" időbe kell rakni. Ennyi.
2013. dec. 31. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
1%
2013. dec. 31. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szóbelin ki lehet kerülni, nem feltétlen kapsz olyan témát, amiben el lehet sütni. De nyilván pontozzák ha bonyolultabb szerkezeteket, szóösszetételeket alkalmazol.

Írásbelin a szövegben előfordulhat, levélírásban szintén mint szóbelin ki lehet kerülni. ugyanúgy ahogy a passzívot is, de ha megy használd, szeretik.

2014. jan. 1. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ha adsz egy email címet, küldök egy ppt fájlt, amit a reported speech tanításához használtam pár éve.

Csak egy picit bonyolultabb, mint hogy "mindent eggyel múltabb időbe", de a vizsgán lehet, hogy pont a speciálisabb esetekre mennek majd.

2014. jan. 1. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Én nem tudok most olyan példát mondani neked, ahol nem kell mindent egyel múltabb időbe rakni. A módbeli segédigéknek is a "múlt idejét" kell használni (can->could, shall->should, will->would). Persze van még a felszólítós eset, amikor nyilván nem rakhatod múlt időbe, mert nincs neki (Buy some coffee - He told me to buy some coffee), meg nyilván, ha az eredeti mondat is jelen idővel kezdődik akkor nem kell változtatni semmit.


Azok a dolgok meg, hogy ha az eredeti mondat kérdő, akkor cserélődik állítóra a szórend, az indirect kérdések után szerintem már egyértelműnek kell lennie, főleg, ha valaki középfokúra megy.

2014. jan. 4. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

<< Én nem tudok most olyan példát mondani neked, ahol nem kell mindent egyel múltabb időbe rakni. >>


Pedig nem attól függő beszéd, hogy a főmondat múlt időben van. Márpedig a mellékmondatot csak akkor kell "eggyel múltabb" időbe tenni, ha

1. a főmondat is múltban volt,

2. a mellékmondatban hivatkozott cselekvést a főmondatéval azonos VALÓS időhöz viszonyítjuk.


Például itt kell:

"I went home yesterday." --> "Last week, he told me that he had gone home the day before." (Nem tegnap hanem egy nappal azelőt, hogy mondta.)


DE!

Itt nem kell:


"I went home yesterday." --> "He says he went home yesterday." (Mert a hivatkozott "tegnap" ugyanaz maradt.)


"I visit my mom every Sunday." --> "He says/said he visits his mom every Sunday." (Mert a vasárnapokról általában volt szó, nem a főmondathoz képest értelmezett valós időről.)

2014. jan. 4. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"meg nyilván, ha az eredeti mondat is jelen idővel kezdődik akkor nem kell változtatni semmit."


Ezt én is leírtam, de szeritnem ennek egyértelműnek kell lennie, nyelvi logikából adódóan. Eleve azért kell mindent egyel múltabb igeidőbe rakni, mert az eredeti mondat már múlt időben van, így az lesz a "jelen".


Amire te gondolsz az az, hogy az általános tények (pontosabban akkor, ha a korábban leírt/mondott cselekvés még mindig igaz) esetén szokás elhagyni a múlt időt, mutatva azt, hogy ez nem korábban lezajlott dolog, de ennek értelmetlen a használata, mivel egyértelműen kiderül a mondatból, hogy milyen igeidőről van szó (értsd, semmivel sem világosabb az, hogy "He said the sky is blue" mint az, hogy "He said the sky was blue", mivel az utóbbiból adódik, hogy az eredeti mondat "The sky is blue" volt). Ez egy teljesen jogos felvetés, egyébként, de egyáltalán nem kötelező így használni, csak egy opció, amivel lehet élni.

2014. jan. 5. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az előző vagyok, persze ugyanezt meg lehet csinálni a múlt idővel, mint amit mutattál is, de az sem kötelező, csak opcionális, ha nem lehet összetéveszteni azzal, hogy a jelen időt állítottad vissza eggyel. Ezért lehetséges a "she said she left Boston yesterday" mondatot így hagyni, mert senki se fog arra gondolni, hogy az eredeti mondat a "she said she leaves Boston yesterday" volt, mert ez nyilvánvalóan hülyeség. De ugyanúgy helyes a "she said she'd left Boston yesterday" is.
2014. jan. 5. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!