Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van a németben a múlt idő?

MIKA AYOHARA kérdése:

Hogy van a németben a múlt idő?

Figyelt kérdés

Röviden.. a német múltidő érdekelne hogy a fenébe van?


Egy értelmezni valóra is kiváncsi lennék A START NEU TK-BAN olvastam az igék között:


aus/laufen,läut aus,lief aus, i.ausgelaufen


Tudná nekem valaki értelmezni TÉTELESEN!

PL: aus/laufen azért mert...

läut aus azért mert


Egy kezdő nyelvtanuló vagyok. Egy fenhélyázó magyarázatot nem vagyok képes megérteni ezért köszönnék egy könnyed érthető magyarázatot(szájbarágós)

Előre is köszi


2014. aug. 11. 18:05
 1/2 anonim ***** válasza:
55%

Maga az auslaufen azt jelenti, hogy "kifutni"


aus/laufen,läut aus,lief aus, i.ausgelaufen


aus/laufen : az ige szótári alakja, azért van / jellel elválasztva, mert az aus igekötő elváló, vagyis amikor ragozod, akkor csak a 'laufen' szót ragozod, majd az 'aus' a mondat végére kerül (általában, de ebbe most kár lenne még jobban belebonyolódni)


läut aus: a 'laufen' ige rendhagyó ragozású, mivel E/3-ban kap egy umlautot(ä); tehát a felsorolás második eleme mindig az adott ige ragozása E/3-ban, ha nem "szokásosan" kell ragozni


lief aus: ez a 'laufen' ige első múltja; az 'aus' ugye azért van külön, mert elváló


i. ausgelaufen: a 'laufen' ige második múltja; az elején az 'i' azt jelöli, hogy a 'sein' igét kell vele ragozni, nem pedig a 'haben' igét.


Tehát az 'auslaufen' ige múlt idői: lief aus, i. ausgelaufen

2014. aug. 11. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Ezt már értem, a kérdeésem első felét is kiveséznéd ezzel a precizitással? (múlt: perfekt, inperfekt, préteritum stb)

Hálás vagyok az eddigi válaszodért is..

2014. aug. 11. 19:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!