Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Passato prossimo/imperfetto....

Passato prossimo/imperfetto. Ezeknél a mondatoknál mit használok és miért? Vannak állandó utalószavak, amik segíthetnek? Vannak olyan igék, amiket nem használhatunk imperfetto-ban?

Figyelt kérdés

Ezek a mondatok gondot okoztak, nem tudom eldönteni, hogy melyik a helyes.


___________(chiedere-noi) un prestito in banca perché__________ (volere) comprare una nuova macchina.


Ieri non _____ (fare) la doccia perché non c'era acqua calda.


Stella ______ (dire) che domani verrá a cena da noi.


Nella sua e-mail, Luca ______ (dire) proprio di non essere d'accordo e proponeva di andare tutti in Croazia.



2014. nov. 16. 11:02
 1/2 anonim ***** válasza:

1. abbiamo chiesto (passato prossimo, mert befejezett közelmúlt, azaz egyszer egy megadott időpontban kértétek a hitelt); volevamo (imperfetto, azaz nem meghatározott, folyamatos múlt, mert ez az akarat a múltban folyamatosan volt jelen)


2. ho fatto (passato prossimo - mert tegnap nem tussoltam, azaz az időpont adott)


3. ha detto (passato prossimo - mert egyszer, egy adott időpontban mondta, azaz határozott és lezárt közelmúlt)


4. ha detto - passato prossimo - épp, mint az előbb)


Szerintem.

De hogy melyik múlt időt használod, azaz a passato prossimo-t vagy az imperfetto-t, nem egyszerű egy magyar számára. Persze vannak szabályok és nagyon sok gyakorlással rá lehet érezni. Én 5 éve élek olasz földön és máig mindennap tanulom a nyelvet, de ez még mindig gondot okoz. :-( Ha olvasom, hallom értem, tudom miért, de ha nekem kell használnom, sokszor gondban vagyok.

Nincsenek olyan igék, amelyeket nem használnak imperfetto-ban, mert ez nagyon függ a beszédhelyzettől és attól, mit akar a beszélő kifejezni.


Ami biztos, hogy a "mentre" - mialatt, miközben után mindig imperfetto van.


Mentre ascoltava la musica, ha letto il giornale. - Miközben zenét hallgatott, kiolvasta az újságot.


de:

Mentre ascoltava la musica, leggeva il giornale.

Miközben zenét hallgatott, olvasta az újságot.


Múltbeli igeidő egyeztetésnél is - általában - a mellékmondatban imperfetto áll. Hogy ez egyszerű imperfetto vagy congiuntivo imperfetto, az már egy másik téma.


Lehet, hogy nem írtam teljesen kifogástalanul, nézz, kérdezz utána.

2014. nov. 17. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél!! :)
2014. nov. 18. 16:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!