Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Mi a véleményetek az interling...

Mi a véleményetek az interlingua mesterséges nyelvről?

Figyelt kérdés

Röviden: Olyan nyelv amit a 6 kontroll alávett nyelvben (angol, francia, spanyol, portugál, német, orosz) található latin szavakból alkottak meg.

És 600 millió ember megérti MINDENFÉLE előzetes tanulás nélkül! Teljes értékű kommunikációt biztosít a több mint 23-ezer szavával. És nagyon egyszerű a nyelvtana.


Hosszabban itt:

[link]


ui: Ha esetleg kedvet kaptatok volna hozzá itt letöltőhetiek a könyvet ami kell hozzá:

[link]

Bár nincs belőle nyelvvizsga, még...


Vélemény?

Jó lenne közös nyelvnek az angol helyett?

Örülnétek ha ez lenne angol helyett közös nyelvnek?



2014. nov. 16. 15:47
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:

Nem nagyon mélyedtem ebbe bele.


De a magyar nem érti meg mindenféle tanulás előtt.


Ugyanúgy meg kellene tanulni, mint az angolt.


Lehet jobb lenne, de akkor eddig miért nem tették meg?

2014. nov. 16. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 A kérdező kommentje:

De könnyebben megtanulná mint az angolt.

Hát volt helyette angol, gondolom politika és gazdaság miatt. A skandinávoknál tanítják elő nyelvnek a gyerekeknek. És ez után kezdenek el más nyelveket tanulni mert sokkal könnyebb utána. Illetve segíti a nyelvművelést, hiszen sok latin szó van a magyarban is pl. recenzió (ismertetés, kritika) angolul recension így könnyebb más nyelvet tanulni.

2014. nov. 16. 16:58
 3/33 anonim ***** válasza:
73%
Nem lesz közös nyelv az angol helyett. Az angol már túlságosan elterjedt, egy egész világ nem fog csak úgy átállni egy akármilyen mesterséges nyelvre. Anno az eszperantót is ennek szánták, és mekkora idő- és pénzkidobás volt! Más célokra hasznos lehet (ahogy írtad), de a közös nyelv már az angol marad. Én meg örülök, mert angoltanár vagyok. :)
2014. nov. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 A kérdező kommentje:
Szerintem az angolra sokkal több pénz és energia elmegy mint az eszperantó elsajátítására. Igazából én is szeretem az angol nyelvet, bár nem vagyok profi benne, ezért filozofálok azon, hogy jó lenne egy könnyebb amihez nem kell ennyi energiát befektetnem. Amikor egy etnikai nyelvet elsajátít valaki, akkor nem csupán a nyelvet tanulja meg hanem az adott anyanyelvi közösségnek a kultúráját is. Ez pedig nem hiszem, hogy hosszútávon előnyös lenne a többi nemzetre nézve. ezért lenne jó egy senki nyelve. (Vagyis a latin felújítva, az már senkié) soha nem lehet tudni, hogy mit hoz még a jövő...
2014. nov. 20. 22:19
 5/33 anonim ***** válasza:

"Szerintem az angolra sokkal több pénz és energia elmegy mint az eszperantó elsajátítására."


Igen, de megtérül. Mert ha pl a kis pénzed egy középfokú angol vizsgába fektetted, akkor ténylegesen odamehetsz egy angol emberhez és beszélhetsz vele, beülhetsz egy angol étterembe és rendelhetsz, lefoglalhatsz egy külföldi szállást bárhol a világon, vagy felszállhatsz egy angol buszra és megkérdezheted, hol kell leszállnod, ha a Buckingham-et akarod látni.

Ha az angolt veszed elő, akkor nagy eséllyel bárhol megérteted magad. Még a kis bozótlakó afrikai gyerkőcöknek is angolt tanítanak a misszionáriusok.


Ha az eszperantóból szereztél viszont középfokút, akkor max odamehetsz egy másik nyelvvizsgázott szerencsétlenhez, és cseveghettek egymással. Hű de jó! Viszont sehol senki nem fogja vágni, hogy mi bajod, ha eszperantóul akarsz bármit kérni vagy kérdezni.

A sok lusta, tanulni nem akaró vagy nem bíró ember mind megszerezte gyorsan az eszperantót ahelyett, hogy igazi nyelvből viszgáztak volna alig valamivel több erőbedobással. Aztán vergődtek, mikor kijött az a törvény, hogy eszperantó nyelvvizsgára nem adják ki a diplomát. Belerakta mindenki a pénzét és energiáját, aztán ma már meg se tud szólalni eszperantóiul se! Nem mintha lenne kivel csevegni! :)


Persze, több pénz megy az angolra, de sokkal jobban meg is térül. Az a pénz, amit az emberek az eszperantó nyelvvizsgákra dobtak ki, az csak az igazán elpazarolt pénz!

Nézd, lehet ágálni az angol ellen és preferálni valami mesterséges nyelv-elméletet a világban.

A valóság az, hogy az angol már meghódított mindent. A műszaki nyelv angol, a net nyelve az angol, mindenhol az angol az első idegen nyelv, és utána jön a többi.

A kultúra kérdésben pedig az van, hogy az angolok egy első világbeli ország (nézhetjük az USÁt és a UK-t is). Egy ilyen világ kultúrája sokkal kevésbé erőszakos, mivel inkább követendő példa sok tekintetben, mint ha pl egy mesterséges nyelvet elkezdünk erőltetni.

Gondolj bele: ha ezt az interlinguát mondjuk világnyelvvé akarnánk tenni, ki irányítaná ezt? Ki mondaná meg, hogy ez legyen? Ez a folyamat ugyanolyan erőszakos lenne, mint az angol nyelvvel kapott "kultúra", és akkor az angolra kiadott eddigi pénzek tényleg értelmüket vesztenék... Miért is mondaná bárki, hogy ezt most dobjuk el? Az angol a csapból is folyik, összenőtt a nettel, a technika világával, milliárdnyi gyerek és még több felnőtt sajátította el már... Ez már nem fog visszafordulni, mert értelmetlen lenne mindent törölni, ami eddig szépen kialakult.

Csak azért, mert van egy elenyésző számú ember, aki ebben gondokat lát, ez nem fog megfordulni.

Mesterséges nyelvet erőltetni ugyanakkora "erőszaktevés", mint az angolt - és vajon azon elgondolkodtál már, hogy az milyen lenne, hogy az angol nyelvvel jövő kultúra helyett egy mesterséges kultúrát, vagy esetleg egy kultúra hiányát kapod? Vajon az jobb, mint egy elsővilágbeli ország kulturája? Én nem vagyok biztos benne! Ezért és mert ez a játszma eldőlt, az egész feltevés értelmetlen.

2014. nov. 22. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 A kérdező kommentje:

Értem!

Köszönöm a kielégítő válaszodat! :)

Igazából nem akarok leállni az eszperantó mellet kardozni, mivel nem is arról szól a kérdésem, hanem az interlnguáról.


1. Neked mint angol tanárnak nyilván nem jelent problémát tökéltessen beszélni ezt a nyelvet. De mint középfokú nyelvvizsgával rendelkezőnek eléggé sok problémát okozhat, ha egy anyanyelvi beszélővel kerülök szembe, ő mindig előnybe lesz velem szemben.


2. Amennyi időt bele öltem az angol nyelvtanulásába már már felsőfokúm lenne interlinguaból. És helyette foglalkozhatnék azzal ami a szakterületem. (fizika)


3. Az interlngua sokkal jobban segítené más fajta ismereteket elsajátítását a latin szavak miatt. (természetesen az angolban is megtalálható jó pár ez is segíti, de nem annyira hangsúlyosan) Pl. szeparábilis differenciál egyenlet, irregularitás, regulairtás, szingularitás stb. Ha már valaki tudja mit jelentenek ezek a szavak sokkal könnyebben fogja megérteni a tananyagot. És nem is beszéltem az orvos tudományokról, kémiáról, biológiáról stb. Tehát a tudomány igazi nyelve nem az angol, hanem a latin.


4. Biztos érdekes az angol kúltúra. Én magam is szeretem a szavak csengését stb. De ez már majdnem, hogy elnyomja a többi kúltúrát annyira erőltetik. Ha az interlinguát választanánk ez nem lenne annyira nyomatékos. Sőt! Elősegítené a nyelvművelést (lásd amit fentebb írtam).


5. Minden európai nyelv könnyebb lenne (főleg az újlatin eredetűek: francia) ha ezt a nyelvet választanánk elsőre.


6. 600 millió ember megérti anélkül, hogy valaha is tanulta volna!!! Valószínűleg a spanyolok/portugálok/ olaszok két hét alatt megtanulnák. Az angoloknak egy hónap kellene. Nekünk magyaroknak pedig egy nyári szünet alatt sikerülne. Annyira nem lenne erőszakos a terjesztése. Elég ha elolvas egy könyvet, és érteni fogja mi van oda írva.


Itt ezt a videót nézd meg:


https://www.youtube.com/watch?v=Ya8NBcTdrR4

https://www.youtube.com/watch?v=gyGUWb2yExM


Egy angol ANYANYELVŰ jobban kifejti mire gondolok.


Remélem azért nincs harag! Nekem ez a véleményem! :)

2014. nov. 22. 13:32
 7/33 anonim ***** válasza:
100%

1. Velem mint angoltanárral szemben is mindig előnyben van egy anyanyelvi beszélő. Ez nem érv egy nyelv ellen. Ahány nyelvet beszélsz, annyi ember vagy, és egy másik nyelvet elsajátítani mindig érték. Te meg magyarban vagy előnyben vele szemben. De nem is ez a lényeg, hanem hogy te mekkora előnyben vagy azáltal, hogy beszéled az angolt... :)


2. nyelvtanulás mellett lehet mással foglalkozni. Szervezés és időbeosztás kérdése. Lehetne felsőd interlinguából, csak kitörölhetnéd vele a sejhajod, az angol középfokúd viszont nagyon szép eredmény, érték.


3.a mai angol szókészlet túlnyomó részt latin. Ezt egyetemen tanítják, utánanézhetsz tananyagokban. Ez nem érv ellene. A nyelvtana inkább germán, de most komolyan: egy kis igeragozástól ne szaladjunk már ki a világból! Meg lehet tanulni, sokmilliárd embernek sikerült már a történelem során! Azért, mert a névmások eseteit utáljuk, vagy nem értjük meg harmadjára, még nem kell ledönteni a piedesztáról az angolt!


Arról nem is beszélve, hogy az angol is segíti más nyelvek elsajátítását, pont mert köztes nyelv a germán és latin vonal közt! Én az angol után megtanultam franciául, spanyolul, olaszul (aminek gyakorlatilag csak a kiejtése volt más), utána meg németül, ami nagyon különbözött, de nem volt nehéz.


5. Lásd az előző pontban. NEM az interlingua az egyetlen köztes nyelv. Az angol is köztes, így képes ugyanúgy funkcionálni, mint amit írsz. Sok-sok példán keresztül láttam is bizonyítva ezt. Utána lehet olvasni.


Én mikor még csak angolul tudtam, már megértettem az olaszt és a spanyolt (ilyen csatornáink voltak). Ismét ott vagyunk, ahol az előbb. Mint írtam, az angol szókészlet nagy hányada latin. Igenis egy könnyű nyelv. Szerinted miért lett világnyelv? Miért nem a német lett, vagy az orosz?


Nincs harag, de többnyelvű emberként és tanárként én úgy gondolom, ez az interlingua-istenítés egy túllihegése olyan nyelvi jelenségeknek, amik már most is léteznek. Az angolban, többek közt.

Az eszperantó is ugyanilyen célokból lett létrehozva anno, arról is olvastam hasonló magasröptű áradozást. Mégsem lett belőle semmi, mindenki a hasát fogja, ha csak hall róla.


Egyvalamiben egyetértek viszont: hogy nem tudjuk, hogy mit hoz a jövő. Tudod,mikor tudok egy interlingua-forradalmat elképzelni? Ha bedől a jelenlegi világrend, elpusztul az emberiség egy nagyobb hányada (pl valami vírusban), vagy a világpolitika olyan irányba változik. Ezek viszont nagyon futurisztikus elképzelések.


Ha holnaptól elkezdenék a kölyköknek a suliban az interlinguát tanítani, mi már akkor sem élnénk közös mesterséges nyelvű világban, ez olyan hosszú és bonyolult folyamat. Szóval a dolog már csak ezért is eldőlt: meg kell küzdened az angolért, egyelőre nincs más világalternatíva. Lehet sajnálkozni, de ez nem változtat semmin: egy szatyor krumplit nem tudsz lassan úgy megvenni, hogy azon ne legyen valami angolul.


A világ amúgy sem ilyesmi felé tart most. Pl a finnek eltörölték az írásoktatást a suliban, csak gépelni kell már tanulni. Őrületes vívmány ez. Képzeld el, hogy lesz egy generáció, aki majd nem tud kézzel írni. Hamarosan sztem gépelni sem kell majd, a beszédet leírja a gép magától.

Nem mindegy akkor, hogy mennyire nehéz egy nyelv, vagy összetett? Már csak a beszédet kell tudni, és ott nincs helyesírás.

Ugyanakkor pedig ez az internet egy újabb diadala is. Annak meg a nyelve az angol, és úgy tűnik, az is marad.


Szép estét :)

2014. nov. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm, hogy időt és energiát szakítottál a kérdésemre a válaszoddal, bár még mindig nem mindenben értek egyet, de ment a zöld kéz.


Kellemes hétvégét! :)

2014. nov. 23. 14:39
 9/33 anonim ***** válasza:

Nekem egyelőre csak egy kérdésem lenne:

Hol lehetne az interlingua nyelvet Budapesten tanulni, gyakorolni?

2014. dec. 7. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 A kérdező kommentje:
Nem tudok róla, hogy lehetne. Csak letöltheted a könyvet az oldalról, és abból megtanulhatsz illetve videókból otthon... Sajnos még nem terjedt el annyira mint az eszperantó.
2014. dec. 7. 22:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!