Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Valaki elmagyaráznál nekem a...

Valaki elmagyaráznál nekem a német múltidőbe a Präteritumot?

Figyelt kérdés

2015. aug. 29. 11:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Röviden és tömören, veszed az ige első múltidejű alakját, majd a már megtanult módon ragozod és kész.

Bővebben:

[link]

2015. aug. 29. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Präteritum=egyszerű múlt. Elbeszélő múltnak is nevezik. Olyan, a múltban történt esemény "elmesélésére" használjuk, amely már lezáródott, befejeződött, és a jelennel nem áll kapcsolatban, nincs kihatása a jelenre. + A sajtó nyelve.

Képzésénél meg kell különböztetnünk az igéket aszerint, hogy gyenge, erős vagy vegyes ragozásúak-e.

Präteritum képzése:

1. gyenge igékénél: igető (-en végződést levágom) + -te (időjel) + igei személyrag

E/1. és E/3-ban nincs igei személyrag.

pl.: ich frag-te-0 kérdeztem,stb.

du frag-te-st

er frag-te-0

wir frag-te-n

ihr frag-te-t

sie frag-te-n


2. erős igékénél meg kell tanulni a Prät.alakot. Minden esetben tőhangváltozást szenved, sőt mássalhangzó változás is felléphet.

pl. trinken trank h.getrunken

kommen kam i.gekommen (mássalhangzó is módosult, egy k-ra változik)

Itt a trank az igető, ehhez járulnak az igei személyragok, E/1-ben és E/3-ban szintén nincs.


3. vegyes ragozású igéknél (azért vegyes, mert a gyenge és az erős igék jellemzőit egyszerre mutatja) Präteritumban pl. a gyenge igékre jellemző -te időjelet kapják, és az erős igékre jellemző tőhangváltás lép fel.

pl. kennen kannte h.gekannt

tehát: kann + te + igei személyrag (E/1-ben és E/3-ban nincs)

Ezenkívül

sein war, haben hatte, werden wurde

2015. aug. 30. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!