Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogy van ez? Ha A Past Simple-...

Hogy van ez? Ha A Past Simple-nél a 'did' a segédige akkor miért használjuk a 'was'-t és a 'were'-t néha mintha segédige lenne?

Figyelt kérdés
A Past Simple ideidőben ugye a 'did' a segédige de a 'was'-t meg a 'were'-t is néha s.i.-kénthasznaljuk. Tudom h a 'be' múlt ideje de nm értem, hogy mikor hasznalom.Valaki butítsa le nekem... Pls

2015. szept. 3. 21:04
 1/5 anonim ***** válasza:

Az angolban egy mondatba alapvetően kell ige. Simple Past-ban is.

Pl: I wrote a letter yesterday.

Ha ezt tagadni akarod, akkor az igét segédigével - itt a did-del tagadod, így:

I didn't write a letter yesterday.

Kérdésnél is kell:

Did you write a letter yesterday?


Vannak olyan mondatok, amelyekben nincs ige, pl:

I was a student 2 years ago.

Ha ezt tagadni akarod, akkor a létigét kell tagadnod, de ő máshogy viselkedik, mint a többi ige, nem kell hozzá a did, mert van tagadó alakja:

I wasn't a student 2 years ago.

KÉrdésnél pedig jöhet a fordított szórend:

Were you a student 2 years ago?


A lényeg tehát: a did az igékhez kell, ha tagadni akarod őket vagy kérdezel, was-were pedig akkor kell, ha nincs ige a mondatban, csak a létige.

Remélem, kicsit segítettem :)

2015. szept. 3. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy a felső mondta, egy mondatba alapvetően kell ige. Alapvetően azt mondom, háromféle igét kell megkülönböztetni:

- 'egyszerű' igék (write, go, sleep, stb)

- segédige (do, did, done)

- létige ([be],was, were, been)


A helyzet a következő: Kijelentő mondatoknál értelemszerű, hogy mit használsz, ha "Írtam egy levelet" akkor "I wrote a letter", ha "elmentem a parkba", akkor "I went to the park", ha "Éhes voltam", akkor "I was hungry". A létigét ugyanúgy használod, mint az egyszerű igéket, amikor épp létezést fejezel ki vele. A probléma kérdésnél, tagadásnál van.


Ha létezést akarsz kérdezni/tagadni, akkor nincs gáz, ugyanúgy használod a létigéket ("I wasn't hungry", "They were not clever", "Were you ill?" stb). A gáz akkor van, mikor egyszerű igékre akarsz rákérdezni/tagadni. Egyszerű igéket ugyanis önmagukban nem tudsz tagadni,kérdezni. Nem tudod azt mondani, hogy "I wroten't a letter" vagy ilyesmi :D


Ehhez kellenek a segédigék, amik betöltik az egyszerű igék helyett ezt a szerepet. "I didn't write a letter", "I didn't go to the park", "Did you eat my breakfast?", és így tovább.

Fontos megjegyezni, hogy az angolban az egyszerű múlt időben a múlt időt csak egyszer fejezzük ki, egy tagmondatban csak egy múlt idejű igét használunk, így ilyenkor a segédige mintegy "elszipolyozza" a múltidőt az azt követő egyszerű igétől, így az már jelen időben lesz leírva. ("I WENT to school today" -> "DID you GO to school today?")


Az irományomban használtam néhány sajátos kifejezést, de remélem így érthető a dolog :D

2015. szept. 3. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 webnyelv ***** válasza:

Kérdező, tudnál erre példát írni? Milyen mondatokra gondoltál?


Egy alapszabály, hogy a to be ige alakjai, tagadása, kérdő alakja rendhagyóak az angolban. A múlt ideje (past simple) is rendhagyó, nem a did-del képezzük, hanem a szórend megfordításával. Pl. You were here. Were you here? You weren't here. (Vö. You stayed here. Did you stay here? You didn't stay here.)


Egy másik, hogy tényleg lehet segédige is, a folyamatos múlt (past continuous) segédigéje. A folyamatos múlt kérdő és tagadó alakjait egyszerűen meg kell tanulni, így képezzük, és kész.

You were learning. Were you learning? You weren't learning.


Nem tudom, melyik az, amire gondoltál ezek közül, az első vagy a második eset.

2015. szept. 6. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Hát ha a kérdésében benne van, hogy Past Simple, akkor gyanítom, hogy nem a folyamatos múltra kíváncsi :D
2015. szept. 6. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Sokat segítettek
2015. szept. 7. 21:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!