Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Német! Tárgyeset, többesszám!...

Német! Tárgyeset, többesszám! Totál elvesztem! Segítség!?

Figyelt kérdés

Nem értem!!

Kérlek segítsetek!


Pl.: a legjobb orvosokat = die besten Arzte - der Artz, mivel több orvosról van szó, ezért a DERből DIE lesz, de a besten megkapja az EN-t, a hímnem miatt.


Ugye??


Na de mi van pl itt:


az idős nagyszülőket = die alten Großeltern - A Großeltern alapból nőnemű (tudtommal), akkor miért alteN és miért nem alte?


még egy példa: a régi dolgokat = die alten Sache - tudtam a Sache is nőnemű, de itt alteN van.


Miért???? Biztos én nem tudom jól, de mit nem tudok jól??

Kérlek magyarázzátok el, mert felrobbanok :)


2016. ápr. 24. 11:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Mert gyenge melléknévragozásnál, többes számban ott van az -n.
2016. ápr. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
2016. ápr. 24. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"a besten megkapja az EN-t, a hímnem miatt"


A besten nem a hímnem miatt kapja meg az en-t, hanem ahogy az első írja, a gyenge ragozás, azaz a határozott névelő miatt.

2016. ápr. 24. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Singular: der beste Arzt

Plural: die besten Ärzte

Tehát:

1. a határozott névelő többesszámú alakja "die"

2. a melléknév ragozásakor két dolgot kell megvizsgálni: milyen determináns van a melléknév előtt, és milyen nemű a jelzői melléknevet követő főnév (illetve, hogy egyes, vagy többes számú főnevet jelzünk-e)

Itt a der/die/das 3 alakú determináns, tehát a jelzői melléknév gyenge ragozású lesz, amely azt jelenti, hogy a determináns már utal a főnév számára, (nemére), és esetére (Nominativ), tehát nem szükséges, hogy a jelzői melléknév is explicit névszói ragokat kapjon. Egy általános, gyenge -en végződést kap.

3. der Arzt, die Ärzte

ugye a der többesszámban die lesz, az Arzt pedig ordít egy jó kis tőhangváltásért, mivel egyetlen szótagjában umlautképes magánhangzó figyel, és ha már változik a szótő, akkor egy -e rag is dukál nekije.

vesd össze: der Platz, die Plätze, die Maus, die Mäuse, die Laus, die Läuse, der Nikolaus... na jó, ez az tolsó hülye vicc volt :D


A német nyelvtan egy szopóroller, de ha valakinek (sajnos keveseknek...) sikerül elsajátítania a biztos alapokat, utána meglepően könnyű és logikus a rendszer.


Nézzük ezt: die alten Großeltern

mit tudunk erről főnévi szerkezetről (Nominalgruppe)?

azt, hogy a főné, a Großeltern többesszámú, mivel az Eltern alapszónak csak többesszámú változata létezik: lásd die Ferien (Plural!)

Tehát van:

- egy háromalakú determinánsunk és egy tárgyesetben álló többesszámú főnevünk

die alten Großeltern - gyenge melléknévragozás


A régi dolgokat: die alten Sachen

die Sache, die Sachen

die alte Sache - a régi dógot

die alten Sachen - a régi dógokat

2016. ápr. 25. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!