Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Németben milyen szórend van a...

Németben milyen szórend van a kötőszó nélküli mondatoknál?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Szeretnék egy olyan nyelvkönyvet, oldalt, linket, vagy bárkit, aki mélyebben el tudná magyarázni, milyen szórend lesz a mellékmondatban, ha az kötőszó nélkül kapcsolódik a főmondathoz?

Ha van kötőszó, akkor az tiszta sor, ezt mindenhol leírják.


Eddig nem sok információt találtam, csak azt, hogy legtöbbször fordított szórend lesz, de ez csupán egy alá nem támasztott vélemény volt :)


Előre is köszönöm!



2016. szept. 9. 13:23
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Tudnál példát írni kötőszó nélküli mondatra? :)
2016. szept. 9. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

pl: Nem tudom, mikor érkezik a vonat.

Bele lehetne tenni a "hogy" szót és akkor KATI, de van olyan, amikor hosszasan beszélgetek és nem akarom mindig ezt használni. Tehát kicsit rövidebben, tömörebben kifejezni magam. Ennek kapcsán gondolkodtam. Úgy tudom, ha nincs ott a "dass", akkor fordított szórend lesz a példamondatnál.


Legtöbb esetben a "dass" hiányzik, de volt más eset is, csak nem emlékszem már. Ha eszembe jut leírom.

2016. szept. 10. 07:30
 3/7 A kérdező kommentje:

Jut eszembe... Így is KATI lesz, mert egy kérdőszó választja el a két tagmondatot :)

Majd még gondolkodom akkor példán. Te úgy gondolod, hogy nincs ilyen?

2016. szept. 10. 07:33
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon kicsik voltunk, nem szerettünk volna együtt játszani.


Itt is lehetne azt mondani, hogy: Akkor nagyon kicsik voltunk és/ezért nem...


A kérdés, hogy elhagyhatom-e ezeket a németben is és ha igen, akkor mi lesz a szórend? :)

2016. szept. 10. 07:37
 5/7 anonim ***** válasza:

"Bele lehetne tenni a "hogy" szót és akkor KATI, de van olyan, amikor hosszasan beszélgetek és nem akarom mindig ezt használni. Tehát kicsit rövidebben, tömörebben kifejezni magam."


Használj helyette mást. A németek, nem szeretik a harapgálást, tömöritést.:D

Nekem néha a zu zum zur és társaival gondom. Ha mérges vagyok, akkor mindhármat használom egyszerre és hozzá teszem, hogy válaszd ki magadnak ami kell. :D

Egyébként ez a KATI, egyenes, forditott szórend egy borzalom. Tanárunk fél perc alatt felrajzolta a szórendet és elmagyarázta, mit miért. 1 szabály volt benne. :D

2016. szept. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A kérdőszóval bevezetett mellékmondatot alárendelt kérdőmondatnak nevezik. A kérdőszó lesz a kötőszó, és ebben az esetben nem szabad beletenni a dass-t. (a magyarra fordításban benne lehet: ...hogy mikor...)

KATI szórenddel áll.

Ich weiss nicht, wann der Zug ankommt.

2016. szept. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm! De mi a helyzet az utolsó példámnál?
2016. szept. 12. 13:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!