Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Szenvedő szerkezet avagy...

Szenvedő szerkezet avagy Passive Voice? 10 db

Figyelt kérdés

Szenvedő szerkezetnél tartok és írtam pár mondatot De nem tudom hogy helyesek e és azt sem tudom hogy hogyan kell őket magyarra fordítani.


Meg probáltam lefordítani de nem biztos hogy jó..



The documents are printed. / A dokumentumok ki vannak nyomtatva.

The window is opened. / Az ablak ki van nyitva.

The shoes are bought. / A cipők meg lettek vásárolva.

The car is washed. / Az autó le van mosva.

The litter is thrown away. / Ki van dobva a szemetesbe.

The letter is sent. / Elvan küldve a levél.

The book is not read. / A könyv nincsen elolvasva. / A könyv nem lett elolvasva. (Melyik a jó?)

The songs are not sung. A dalok nem lettek elénekelve.

The food is not eaten. / Az étel nem lett elfogyasztva.

The shop is not closed. / Az üzlet nem lett beszárva.


2016. okt. 23. 18:17
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ezeket a mondatokat az angol a Present Perfect Passive-jában használná.
2016. okt. 23. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
De ezek Passive Voice mondatok . Nem ? Helyesek a fordítások?
2016. okt. 23. 18:28
 3/13 chtt ***** válasza:

A magyar nem kedveli a szenvedőt, cselekvőnek fordítja - ezért is nehéz a gyerekeknek, főleg a visszafordítás.


A dokukat kinyomtatják, a cipőket megveszik, az autót lemossák... stb. Szó szerint - nagyjából - jó, amit írtál, csak a magyartanárok tépik tőle a hajukat.


a könyv nincs elolvasva, a a dalokat nem éneklik (nincsenek elénekelve), az ételt nem eszik meg (nincs megéve), az üzlet nem zár be (nincs bezárva), a macska fel van mászva a fára :D

2016. okt. 23. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Igen valóban nehézkes a fordítása főleg magyarról angolra.. Olyan kérdésem lenne még hogy az igen 3. alakban van ami múlt idős alak. Akkor miért nem múlt időbe fordítjuk? pl


The car is washED.


Úgy fordítottad hogy: Az autót lemossák.


Ez miért van jelen időben?

2016. okt. 23. 19:05
 5/13 chtt ***** válasza:
100%

mert "is" washed

They wash the the car. > The is washed. - lemossák

múlt

They washed the car. > the car was washed. - lemosták

2016. okt. 23. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 chtt ***** válasza:

bocs, lemaradt: a washED itt nem múlt idő, hanem a harmadik alak, mert a szenvedő képzése:

a TO BE (létige) megfelelő alakja + az ige harmadik alakja.


He writes letters. > The letters ARE written.

Somebody shot Jane > Jane WAS shot.

The Queen will open the new library. > The new library WILL BE opened by the Queen.

etc.

2016. okt. 23. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 chtt ***** válasza:
100%

És akkor nemhiába mondom a gyerekeknek, hogy olvassák el a feladatot, így harmadikra nekem is sikerült felfognom a kérdésed. :D


a 3. alak nem múlt (az a 2.), hanem past participle, ami kb. a mi befejezett melléknévi igenevünknek felel meg, ha nagyon keresünk valami magyar megfelelőt, és mint ilyen, önmagában leginkább melléknévi jelentése van.


drunk - ittas

broken - törött

opened - nyitott

written - megírt... stb.


Igeként leggyakrabban valóban múlt időben fordítjuk (he has opened the door - kinyitotta az ajtót), de előfordul a jelen is (We have lived here since 2000. 2000 óta itt élünk)

Hm, remélem, most nem felejtettem le semmit, és bocs a szétszórtságomért.

2016. okt. 23. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Értem Ksözönöm!:)


Akkor ez egyfajta szabály.Azt tudom hogy a létigét változtatjuk meg.. avval tudjuk külömböző idökben kifejezni a mondani valonkat. Én még csak a Egyszerű időnél tartok a Passive Voice ban.

2016. okt. 23. 19:27
 9/13 anonim ***** válasza:

Szerintem igazából az is baj, hogy a kérdező példái néhol oda kívánják, hogy ki/mi által történik. A passzív lényege igazából nem is annyira az, hogy nincs ott az aki végzi a cselekvést, hanem hogy amin a cselekvést végzik az lesz kiemelve. Tehát nem a dokumentum nyomtatja önmagát,hanem rajta végzi valaki a cselekvést. Azt pedig,hogy ki vagy mi, azt van mikor célszerű jelezni és van mikor nem szükséges.


Tévednék?

2016. okt. 23. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Ma kezdtem el ezt a témakört úgy hogy még nem értem teljesen a dolgokat.. A passzív szerkezet és a szenvedő szerkezet úgyan az?


A példa mondataimban lényegében nem akartam megjelölni aki végzi a cselekvést. Most már nem tudom hogy ez Passzív vagy szenvedő szerkezet. :D És hogy mikor használjuk na és hogy mi a kettő között a külömbség ha van.

2016. okt. 23. 20:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!