Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ha azt szeretném mondani egy...

Ha azt szeretném mondani egy fényképre, hogy lenyűgöző, melyik jobb szó rá? Az enthralling vagy a fascinating?

Figyelt kérdés

#enthralling #fascinating
2017. máj. 14. 18:58
 1/8 anonim ***** válasza:
34%
awesome
2017. máj. 14. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Fascinating-et többször hallottam.
2017. máj. 14. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
amazing is jó
2017. máj. 14. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
25%
eegyik se
2017. máj. 14. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Vree ***** válasza:
100%

breathtaking (lélegzetelállító)

incredible (hihetetlen, elképesztő)

astounding (bámulatos; az astound, ámulatba ejt igéből)

amazing (lenyűgöző; az amaze, lenyűgöz igéből)

-> az utolsó kettő lényegében ugyanaz, tökéletes szinonima az angolban

wonderful (csodálatos)

mind-blowing, mind-boggling (felfoghatatlan, az eszed megáll/eldurran tőle)


---

ami az általad javasoltakat illeti:

az enthralling nagyon-nagyon ritka. Sokatmondó, hog nem csak kevés Google találat van rá, de nekem az első 200 találat között volt EZ a konkrét GYIK kérdés is. :D Na ebből sejthető, hogy nem agyonhasznált szóról van szó...


Az enchant, captivate igéhez hasonló: elbűvöl, megbűvöl, szolgává tesz. Szó szerint a thrall, azaz szolga, vazallus szóból jön. Mondjuk egy szép nőre (ellentétes nemű kérd.nek férfira? :p), egy szektára, egy buzdító beszédre, ahol a "szolgájává tett" képzettársítás indokoltabb, pontosabbnak érezném; egy képre kevésbé. (Hacsak nem szerettél bele a képen szereplő illetőbe első látásra...)


A fascinating (kb. káprázatos, lenyűgöző) gyakran használt és végeredményben jó szó ide; egyedül megint a képzettársítás miatt soroltam fel egyéb alternatívákat is. fascinate=kb. elkápráztat, ennek is eredetileg megbájol, vagy lenyűgöz jelentése volt etimológiailag , de a mai szóhasználatban egy kicsit "felkelti az érdeklődését" "megragadja/megtartja a figyelmét" "nem tud vele/velük betelni" tartalma van. Tehát mondjuk azt mondom, hogy:

Toy cars fascinate Fred. He already has a whole collection of them.

A játékautók teljesen lekötik Fredet, már egész gyűjteménye van belőlük.

- Sorry, am I boring you? - No, no, it's all very fascinating, please continue.

- Bocsáss meg, untatlak? - Nem, nem, nagyon érdekes az egész, kérlek folytasd.

Tehát ha fascinating-ot mondasz valamire, azzal kvázi azt is jelzed, hogy mélyebben érdekel, "megragadott" a téma (akár igaz, akár nem :p).

De persze most csak szőrözök, ezek apró eltérések. Teljesen elfogadható a fascinating akkor is, ha ezekre nem figyelsz annyira. :)


Amúgy a kép mit ábrázol? Mást monasz pl. egy ügyes tájképre, mint ha személy van rajta.

2017. máj. 14. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

az enthralling az mára már gyakorlatilag kihalt

a fascinating az lehetséges bár nem valószínű


a mai világban - Vree bár helyes okfejtése ellenére - mindenki csak as AWESOME-ot használja, ami simán annyit jelent hogy lélegzetelállító, fantasztikus.


De ha csak színleled azt hogy tetszik a kép akkor nyugodtan használhatod a fascinating et is. Különben meg ez nem lenyűgözőt jelent hanem csak érdekeset.

2017. máj. 15. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én bármikor merném használni fényképre az enthralling szót, a ritkasága szerintem csak érték. Az Oxford szótár meg a British Newspaper corpus lelki támogatásával.
2017. máj. 15. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Ember, nő, de nem a nő a szép, hanem minden a fotón. És mivel tényleg lenyűgöz a kép, ezért kerestem a hozzá megfelelő szót. :)


Köszönöm a válaszokat! :)

2017. máj. 15. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!