Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Angol! Jövőidőkben szeretnék...

Angol! Jövőidőkben szeretnék segítséget kapni. | Miért nem tudom ezt kérdésként kiírni?

Figyelt kérdés

2 éve kezdtem az angolt, első évben 8, idén már csak 3 óránk volt, a tanár se a legjobb és úgy érzem kevesebbet tudok, mint egy éve. Elkezdtem ma írni egy új füzetet nyelvtani összefoglalóként. Az igeidőkkel kezdtem, majd rátérek a többire is, és a végén szeretnék írni egy fogalmazást, amibe a lehet legtöbb mindent szeretnék beleírni, hogy majd a tanárnő kijavítsa, esetleg ha lenne itt valaki jelentkező...


Szóval a múlton és a jelenen túl vagyok, a jövő már necces.

be going to + infinitive és a will/shall + infinitive alakokat tanultok, bár az utóbbira alig emlékszem.

A going to-t tervekre, előrejelzésekre, célokra tanultuk, úgy emlékszem a jövőben meg kell különböztetni a biztos és a nem biztos eseteket. (Honnan tudjam melyik a biztos? Bármi megeshet :P)

Eszerint a going to a lehetséges esetekre vonatkozik?

Pl.: (Lehet) elutazok Rómába. I am going (to go) to Rom.

(Lehet)esni fog az eső. It is going to rain.

És a célok, amik nem biztos, hogy sikerülnek:

He is going to win the race.

Jól értelmezem?


will/shall + infinitive viszont meg megint nem biztos jövő, nem?

példaául a shall-lal gondolom ajánlatokat tesznek:

Shall I open the window?

A will pedig hirtelen döntés, ígéret:

I will eat the steak.

I won't tell anybody where you are.


Akkor melyiket mikor használjuk? Mi dönti el? Melyik a bizonytalanabb, távolibb jövő?


Illetve úgy látom a present continuous-t is idevette a tankönyv, ilyen példamondatokkal:

We're getting married in October.

They're meeting at 10.00.

She's leaving on Friday.


Ez lenne a 100%-os jövő, az előző kettő pedig a nem biztos, inkább sejtés jellegű?


Magyarázzátok el kérlek, mikor melyiket használjuk és miért.



2017. aug. 1. 13:11
1 2
 1/11 anonim válasza:
0%
Figyelemre méltó hogy próbálsz tanulni. Én azt javaslom neked, hogy járj magántanárhoz és úgy próbálj tanulni. Itt nem nagyon lehet megfelelő segítséget kapni, ez a felület eleve nem olyan. Jók és érdekesek a kérdéseid, de csak egy jó tanár tudná normálisan elmagyarázni, "élőben". Bizonyára ha kapnál egy válasz még kettőt tudnál kérdezni, ehhez magántanár kell...
2017. aug. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszodat!

Igen gondolkodtam már tanáron, csak valahogy nem fűlik a fogam hozzá. (Igen, makacs vagyok segítséget kérni...)

Azt tapasztaltam, hogy itt aki tud és szeretné szívesen segít és magyaráz. Még reménykedek :)

2017. aug. 1. 13:30
 3/11 anonim ***** válasza:
56%

1. WILL (ritkán shall) - biztos hogy úgy lesz, semmi kétség, az lesz és slussz -

I will eat the steak.

I won't tell anybody where you are.

You will fail the exam. - Meg fogsz bukni.

We shall overcome. - Győznmi fogunk.


2. GOING TO - KÉSZÜLÖK, KÉSZÜL, ÚGY NÉZ KI, FOLYAMATBAN VAN HOGY -

I am going to Rome. - itt 1 go elég !!!

It is going to rain.

I'm going to help you.

We are going to have a hard time.


NAGYON SOKSZOR A GOING TO ÉS WILL IS LEHET!!!!


3. CONTINUOUS - TERVBE VAN VÉVE, FELÍTAM A MANAGER NAPTÁRAMBA -

We're getting married in October.

They're meeting at 10.00.

She's leaving on Friday.


-----------------------------------------

4. SHALL - EZ NEM JÖVŐ IDŐ - eldöntendő kérdés, kérés -

Shall I open the window? - Yes....

Shall we close this argument? - No...

2017. aug. 1. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Na meg is érkezett a válasz. :)

Köszönöm szépen!

2017. aug. 1. 14:04
 5/11 anonim válasza:
36%
Erről beszéltem. Ki lehet másolni dolgokat valahonnan de az kicsivel ér többet mint a semmi. Meggyőződésem, hogy nem lehet egy nyelvet könyvből főleg egyedül megtanulni. Sőt, ha valamit rosszul tanusz meg és az kvázi "belédég", akkor az keservesen fogod tudni kiverni a fejedből és helyesen megtanulni. Egyébként az ide bemásolt anyag egy nagy általános nyelvtan, rengeteg minden nincs benne illetve jócskán ki lehetne egészíteni...
2017. aug. 1. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Tény és való, hogy megtalálható ezen az oldalon a rosszindulat is.

Meg megvan a profi színvonalú segítőkészség is, ha olyanokat nézünk, mint Chtt, Savitar, Zoligyerek, meg még egy pár, akinek nevét most hirtelen nem tudom felidézni, akik sosem fognak kevésbé részletesebbek vagy alaposabbak lenni, mint bárki más tanár - de jobbak tudnak lenni, mint bárki más.

2017. aug. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ehh semmi gond nincs.

Megértettem már, csak megerősítés kellett.

Az én tankönyvem se ír többet, ezért kérdeztem itt. :)


Nem szándékozok egyedül, könyvből nyelvet tanulni, de a nagyrésze úgy is ebből áll. Szeptembertől suli, rengeteg beszélünk órán, remélem idén több óránk lesz, és én is többet fogok beleadni.

Amit eddig tanultam szeretném rendszerezni egy füzetben, mert jelenleg úgy se tudnék más értelmes dolgot tenni. Felelevenítem a tanultakat, hogy ne csak szeptember végén tudjak kibökni egy "I love the dogs" szintű mondatot.

Mindezt már tanultam, most ismétlek, de inkább tanulásról fog szólni.

Ha úgy érzem a jegyeim nem tükrözik az erőfeszítéseimet, le vagyok maradva az osztálytól, akkor igen, valószínű elfogok menni egy tanárhoz.

2017. aug. 1. 15:53
 8/11 Vree ***** válasza:

#2es válaszát hibásnak tartom. Hogy a shall-t magyarázatot kihagyja, megbocsájtom, de azt nem, hogy a going to/will különbséget is megfordítja.


#1est meg feleslegesnek (nem segít, csak elhajtaná a kérd.-et máshova...) Annyira azért nem hasznavehetetlen ez az oldal, és vannak hozzáértők is itt. (lásd #6os válaszát)

(Annyi igazság van benne, hogy nyilván engem is motivál, ha pénzt is kapok a tanításért, nem csak közösségi munkában megy :p)


"Eszerint a going to a lehetséges esetekre vonatkozik?"

Nem. Pontosan fordítva van.


A GOING TO fejezi ki a bizonyosságot/határozottságot, ami akár saját elhatározásom, akár rajtam kívül álló esemény miatt már eldőlt. Ezt használom, ha valamit régóta tervezek, vagy ha valami elkerülhetetlenül bekövetkezik majd. Valamint ha a kimenetel kevésbé rajtam, és inkább külső tényezőkön múlik.


A WILL -a may, might-tal rokon értelemben- fejezi ki a valamivel nagyobb bizonytalanságot, az adott pillanatban hozott ötletszerű döntéseket, azokat adöntéseket, amiket hajlandó vagy még megváltoztatni, ha meggyőznek, és a bizonytalanabb jövőt.

Általában WILL áll például az if...-es mondatokkal, amikor még többféle kimenetel lehetséges.

Ez jelezheti azt is, hogy valami inkább a saját döntésem és nem külső kényszer.


(A will az alap jövő idő, olyankor, ha valamin még nem gondolkoztam el különösebben, nem készítettem tervet.)


pl:

I'm going to school. Oh, you're going to? Good, I'll see you there./I'm going to see you there.


Az "I'll see you" itt gyakorlatilag egy "akkor majd találkozunk" - semmi elkötelezettség, bár nem lesz ellenedre, ha összefuttok.

Az "I'm going to see you" viszont kvázi ígéret - könnyen lehet, hogy az illető visszakérdez: Külön találkát akarsz velem bentre? Milyen célból?


Még csak annyit, hogy lehetséges a will-t gyakorlatilag egyenértékűvé tenni a going to-val plusz hangsúllyak vagy határozószókkal.


I WILL do it. (megnyomva a will-t)

I will definitely do it. (definitely=mindenképpen)


De miért használnék egyáltalán ilyet going to helyett? Például mert hangsúlyozni akarom, hogy a saját akaratomból történik valami (a going to ugye többek között egy külső kényszert enged esetleg sejtetni). Ha tehát ilyet látsz, az nem helytelen használat, hanem ezeknek a jelentéseknek egy további árnyalása.


A Continous az egyetlen, amit #3as is eltalált.

Ez lényegében megegyezik azzal, amikor a magyar használja a JELEN időt ugyanígy a már eldöntött jövőbeli eseményekre:

I'm going to Rome. Megyek Rómába.


Az összes felhang lényegében megegyezik a magyar jelen idős (megyek) és fog-os (fogok menni) különbségekkel.


Ha ez és a going to közt próbálsz dönteni, javaslom, hogy gondold át az időkülönbséget. A going to inkább távolabbi jövőt sugall, a Continous olyat, ami már kvázi megkezdődött (akkor is, ha csak az elhatározás része).


pl:

Nem hallgatom tovább ezeket a sértéseket. Elmegyek. (I'm leaving.)


Nem szükséges, hogy egyik lábam az ajtón kívül legyen, hogy ezt kimondhassam. Már "elkezdtem" az eseményt azzal, hogy meghoztam a határozott döntésemet. Ezt a logikát tartsd észben, mert ez áll az összes Continous jövőre alkalmazás mögött.


A fenti helyzetben, ha annyit mondanék, hogy "I'm going to leave.", úgy hangzana: "Hahó, figyelj. El fogok menni, ha ez így megy tovább. Nem akarsz megállítani?"

Hiszen azt mondtam, hogy A JÖVŐBEN elmegyek majd, de nem pont ebben a másodpercben.


Végül pedig a SHALL.

Ez valaha a will egyes szám első személyű alakja volt, de ebből mára semmi sem maradt. (Csak azért említem, mert segíthet megérteni néhány használatát.)


Amikor a modern will/shall-en gondolkozol, ajánlom, vedd figyelembe azt a két igét, ami nem csak múlt idejű és feltételes (Past Simple) módjuk, de önálló segédigék is:

a WOULD-ot és a SHOULD-ot. A shall használata sok szempontból emlékeztet a should-ra.


1.

Mind te, mind #3as eltaláltátok az elsőt:

az udvarias felajánlást.


Shall I open the door?


!Valami fontosat megemlítenék. CSAK a will-el helyes viszont az ilyen felajánlás:


I'll open the door! (Majd én kinyitom az ajtót!)


(Nézzük is rögtön, mi történik, ha ezeket rosszul használod: :p

Will I open the door? Kinyitom vajon az ajtót? Nem is tudom...Talán igen, talán nem... xD

I shall open the door! Majd én, a Dicső Ajtónyitó, izmaimmal feltárom neked ezen kaput!

-> az okát lésd máris lenn)


2.

a sorsszerű elrendelésre, az eskükre.

I shall not rest until I find him. = Esküszöm, nem nyugszom/nem fogok pihenni, míg a nyomára nem bukkanok.


Emlékszünk például erre a híres jelenetre? :p

https://www.youtube.com/watch?v=l1jnDuPudz4 YOU SHALL NOT PASS!


3. utasításokra, kötelezésekre. Jogi szövegekben

The offender shall pay a fine to the victim.

A vétkes fizessen büntetést az áldozatnak.


Tehát a shall lényegében még egy fokkal a going to fölött van.


Láttuk egyébként, hogy a SHOULD sokszor behelyettesíthető volt fent, mind az 1. mind a 3.ban?:

Should I open the door?

The offender should pay the victim.


Még csak annyit, hogy ezzel természetesen nem merítettük ki a segédigék, igemódok összes lehetséges jelentését. Javaslom az olyan oldalak, mint az Englishpage.com és társai, vagy az English Grammar in Use és hasonló könyvek tanulmányozását, amik rengeteg további esetre hívják majd fel a figyelmedet.


Példa: a will használható például rossz szokások kifejezésére:


He just won't stop, no matter how much I scold him.

Nem hajlandó abbahagyni, nem számít, hányszor szólok rá.


---

Sok helyzetben több jó válasz is létezik, annyi a különbség, hogy mit akar a mondat érzékeltetni. Valójában ezek a plusz értelmek azok, amik "diszkvalifikálják", értelmetlenné teszik valamelyiket adott helyzetben.


---

...

És akkor egy kis gyakorlás.


Hogy mondjuk például, hogy

Ezt nem fogod megúszni!


You're not getting away with this!

(...mert az egyik kezemet már kiszabadítottam, és pillanatokon belül megtámadlak)

You won't get away with this!

(...kívánom, de nem gondolkoztam el rajta, hogy igaz-e; jobban belegondolva lehet, hogy rájönnék, hogy meg fogja úszni)

You're not going to get away with this!

(

You shall not get away with this!

(Esküszöm az élő istenre/Az isten is úgy akarja)


Vagy mi történik, ha meg akarsz ölni valakit:


I'll kill him! Majd én megölöm!/Megölöm. Meg fogom ölni. (most döntöttem el)

I'm going to kill him! Meg fogom ölni/Meg tervezem ölni.

I shall kill him! Én leszek az, aki megöli!

I'm killing him! (Amint találkozom vele, megölöm. (el van döntve a dolog, kár is rá szót pazarolni))

2017. aug. 1. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Vree ***** válasza:

+Bocs, lemaradt a 3.-as vége:


Jogi szövegekben, műszaki leírásokban szokott például ez a használat előfordulni. (->nem fontos infó amúgy, a többire koncentrálj)

további részletekért amúgy a Wikipédia is jó forrás, lásd például:

[link]

2017. aug. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Wooow utolsó hatalmas köszi neked! :)
2017. aug. 1. 21:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!