Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ki tudja lefordítani ezt a...

Ki tudja lefordítani ezt a német szöveget?

Figyelt kérdés

Der Vater der modernen Universität

Der Weltentdecker Alexander von Humboldt ist sehr berühmt. Weniger bekannt ist sein Bruder Wilhelm. Doch auch er hat Wichtiges geleistet: Er reformierte das Bildungssystem und sorgte für die moderne Universität.

Jemanden wie Wilhelm von Humboldt hätte man auch heute gerne als Bildungsminister: Er war Kosmopolit, Philosoph, Politiker und Autor. Er sprach die wichtigsten Sprachen der Welt und lebte in den wichtigsten europäischen Städten des 18. Jahrhunderts: Paris, Rom, London, Wien und Berlin. Auch wenn er immer im Schatten seines Bruders Alexander stand, war er nicht weniger wichtig.


Alexander und Wilhelm von Humboldt erhielten eine sehr gute Ausbildung. Die Mutter suchte nur die besten Lehrer für ihre beiden Söhne aus. Sie hatten Kontakt zu den Geistesgrößen der Zeit, etwa zu Schiller und Goethe. Mit 23 Jahren trat Wilhelm von Humboldt 1790 in den preußischen Staatsdienst ein. Aber er hörte dort schnell wieder auf, weil ihm die Arbeit zu langweilig war. Seine Frau Caroline war hochgebildet. Sie führten eine ungewöhnliche Ehe, denn Wilhelm sorgte für die Kinder. Außerdem reisten sie viel, vor allem nach Frankreich und Spanien.


1802 ging Humboldt doch wieder zurück in den Staatsdienst. Doch nach den verlorenen Napoleonischen Kriegen war Preußen bankrott. Die Bevölkerung litt an Hunger und Armut. In dieser Situation wurde Humboldt 1808 in Berlin zum Leiter der preußischen Kultus- und Unterrichtsverwaltung ernannt. Die Schulbildung in Preußen war nicht gut. Sie sollte aus den Schülern vor allem treue Bürger machen.


Humboldt reformierte das schlechte preußische Bildungssystem wesentlich. 1810 führte er ein Schulsystem ein, das aus drei Teilen bestand: der Elementarschule, dem Gymnasium und der Hochschule. Wilhelm von Humboldt übte sein Amt nur 16 Monate aus, aber er veränderte damit die Ausbildung im Land: Er ist der Vater der modernen Forschungsuniversität. Mit ihr bekam Preußen das fortschrittlichste Bildungssystem Europas.


2018. jan. 8. 10:42
 1/10 anonim ***** válasza:
Én szívesen lefordítom, de te miért nem próbálod meg? Nem nehéz szöveg. Így nem tanulsz semmit. Öcsémnek is mindig ezt mondtam.
2018. jan. 8. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nagyon alapszinten vagyok németből, pontosan tanulás szempontjából lenne nekem fontos, ha látnám a magyar szöveget is mellette.Vagy ha esetleg tudtok ajánlani jó oldalakat, ahol lehet tanulnom németet, azokat is szívesen fogadom:)
2018. jan. 8. 11:45
 3/10 anonim ***** válasza:
76%

A modern egyetem atyja

A világ felfedező, Alexander von Humboldt nagyon híres. Kevésbé ismert a (fiú)testvére, Wilhelm. Pedig tett ő is fontos dolgokat: Megreformálta a képzési rendszert és gondoskodott a modern egyetemről. Valakit, mint Wilhelm von Humbolt, napjainkban oktatási miniszterként is szívesen hívhatnánk: Kozmopolita, filózofus, politikus és szerző is volt. Beszélte a világ legfontosabb nyelveit és a 18. század legfontosabb európai városaiban élt: Párizs, Róma, London, Bécs és Berlin. Akkor is ha mindig a bátyja, Alexander árkényában volt, nem volt kevésbé fontos ő sem.

Alexander és Wilhelm von Humbolt egy nagyon jó képzést kapott. Anyjuk csak a legjobb tanárokat kereste meg mindkét fia számára. Kapcsolatuk volt a kor legnagyobb gondolkodóival, többek között Schiller-rel és Goethe-vel. 23 évesen Wilhelm von Humbolt 1790-ben belépett a porosz közszolgálatba. De onnan gyorsan tovább állt, mert a munka számára túl unalmas volt. Felesége, Caroline magasan képzett volt. Szokatlan házasságuk volt, mert Wilhelm gondoskodott a gyerekekről. Sokat utaztak is, különösen Franciaországba és Spanyolországba.

1802-ben Humbolt mégis visszament a közszolgálatba. De az elvesztett napóleoni háborúk után Poroszország csődbe jutott. A lakosság éhínségben és szegénységben szenvedett. Ebben a helyzetben nevezték ki Humboltot, 1808-ban, Berlinben a porosz kultúrális és oktatási igazgatás vezetőjévé. Az iskolai oktatás Poroszországban nem volt valami jó. A diákokból mindenekelőtt lojális (hűséges) állampolgárokatt kellett csinálni.

Humbolt jelentősen átalalkította a rossz porosz képzési rendszert. 1810-ben bevezetett egy iskolai rendszert, ami 3 részből állt: általános (elemi) iskola, gimnázium és főiskola. Wilhelm von Humbolt csak 16 hónapig volt hivatalban, de megváltoztatta az oktatást az országban: Ő a modern kutatóegyetem atyja. Amivel Poroszországnak lett a legfeljelettebb oktatási rendszere Európában.

2018. jan. 8. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Azt hittem házi...

Most ez nem tudom mire volt jó akkor. Alapszinten minek neked ez a szöveg???

2018. jan. 8. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Amúgy szívesen...
2018. jan. 8. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2018. jan. 8. 19:16
 7/10 anonim ***** válasza:
Ki volt az, aki lepontozta??? Mi a hiba benne?
2018. jan. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Szívesen, máskor is.
2018. jan. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Er sprach die wichtigsten Sprachen der Welt


(Beszélte a világ legfontosabb nyelveit)

2018. ápr. 1. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Honnan van a szöveg ?
2018. ápr. 22. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!