Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Nemetül az elejteni valamit?...

Attila1400 kérdése:

Nemetül az elejteni valamit? Fallen lassen? Hogy szol ez mondatban?

Figyelt kérdés
Pl elejtettem a telefonomat
2018. febr. 11. 22:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
"Ich habe mein Handy fallen gelassen"-
2018. febr. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
18%

Ich lasse mein Handy fallen.

(Elvégeztetem a telefonommal, hogy leessen)

Azba lényeg, hogy a lassen módbeli segédigeként dolgozik.

Műveltetéssel formázzák meg, illetve lehet többféle módon is.

Mein Handy fällt (darunter) (Le) esett a telóm.

Passiv:

Meim Handy wird von mir gefallen.

(Leejtődött Miattam a telefonom)

2018. febr. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Most látom, hogy jelenben írtam... Az első válaszoló helyesen írta
2018. febr. 11. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ich liess mein Handy fallen


Alany - lassen ragozott alakja - többi - végére afallen

2018. febr. 11. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
50%

"Ich liess mein Handy fallen" az szándékos leejtés

De a véletlen elejtés az "Ich habe mein Handy (versehentlich) fallen gelassen"

2018. febr. 11. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. febr. 12. 10:25
 7/11 anonim ***** válasza:

Ich habe mein Handy fallen lassen. (korrekt német)


Ich habe mein Handy fallen gelassen. (hallani ezt is, de ez "Umgangssprache", egy német nyelvtanárt ettől kiver a víz. Ez egyébként ua. jelenti, mint az első, tehát ez nem függ össze azzal, hogy szándékosan vagy véletlenül ejtettem-e le).


#2)-es! Helyesen:


leesett a mobiltelefonom = mein Handy ist heruntergefallen


A "mein Handy wird von mir gefallen” szörnyű Kauderwelsch, ez minimum ugyanolyan hülyén hangzik németül, mint a szó szerinti magyar fordítása: "a mobiltelefonom általam elesik" (.... a csatában :):)

2018. febr. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ich habe mein Handy fallen gelassen"-ezt igy en meg soha nem hallottam, a fülemnek ugy hangzik, mintha "iskola-nemet" lenne, ez igy biztos nem helyes.


"Ich habe mein Handy fallen lassen"- ez helyes nyelvtanilag, bar a gyakorlatban a nemet anyanyelvü igy nem mondana, hogy "elejtettem a telefonomat", hanem ahogy az utolso valaszolo is irta:

"Mein Handy ist heruntergefallen."

2018. febr. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Rick Mave ***** válasza:

Ahogy 'u311' írja, a legáltalánosabb szóhasználat erre az, hogy "mein Handy ist heruntergefallen" (ill. köznapiasabban "runtergefallen").


Az "ich habe mein Handy fallen lassen" is teljesen jó, de valóban ritkán hallani így. Akkor lehet szerepe, ha ki akarom hangsúlyozni, hogy én voltam a bűnös, én ejtettem le és nem "csak úgy" leesett.


Az "ich habe mein Handy fallen gelassen"-t én ugyan hallottam már, méghozzá német anyanyelvűek szájából is, de ez ettől még helytelen. Ez egyébként nem "iskola-német", hanem aféle kültelki "proli német". Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor valaki azt mondja (magyar anyanyelvű), hogy "nem-e lehetett volna..."

2018. febr. 12. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Rick Mave ***** válasza:

#2) "Meim Handy wird von mir gefallen."


Ezt a ordító szarvashibát ugyan #7) észrevette és teljes joggal írta, hogy Kauderwelsch (=halandzsa), meg hogy hülyén hangzik, de a lényegre nem tért ki, éspedig hogy miért. Nos van egy sor olyan ige a németben, mindenekelőtt gyakorlatilag az összes Perfektben "sein" segédigével használatos ige, amelyeket nem lehet passzivba tenni. Erről részletesebben itt (németül):


[link]


Felettébb csodálkozom, hogy egy olyan valaki mint te, aki a német nyelvtani kérdéseket itt a GYIK-on tanáros gondossággal szokta taglalni, az egy ilyen taposóaknára fut....

2018. febr. 12. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!