Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Japán nyelv. Sose láttam/hallo...

Japán nyelv. Sose láttam/hallottam még köznapi stílusban a "da" után a "ka" kérdőszót. Valóban nem használatos?

Figyelt kérdés

Elkezdtem utánaolvasni a Daruma nyelvkönyvből, hogy miért ez a tapasztalatom az animék hallgatása közben (kezdő japánul tanuló vagyok) ; még folyamatban van részemről.


Rémlik pl hogy köznyelvi stílusban csupán felviszik a hangsúly "desu ka" helyett, köznyelvi ragozásban, DA nélkül, KA nélkül. Valamint rémlik olyan változat is nekem, hogy csak KA szerepel. Talán így:

Oishii ka? Iku ka?

Valamint:

Oishii? Iku?


De lehet, hogy rosszul idéztem.

(Azt tudom, hogy ezeken felül szoktak zárópartikulákat is használni, de most tekintsünk el ezektől, az egyszerűség kedvéért, ha lehet.)


Szóval nem létezik köznyelvi ragozásban "da ka", ugye?


Az általam említett változatok helyesek? Ha nem, melyek a helyes verziók? (Alapvetően a sztenderd, tokiói érdekel.)



2018. okt. 16. 15:10
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő válaszokat nektek! :)

Egyébként -bocs a kis kitérőért- ha mér megemlítette egyikőtök: az "iya" alakot gyakran hallom japánoktól, ez valami tokiói alak a tagadásra? (A nyelvtankönyvek ugyebár általában az "iie" alakot alkalmazzák.) Vagy tévedek, és nem a tagadásra utal az "iya"?


És az "un"? Ez az írásos változata a bizonyos "hümmögő igenlésnek"?


Köszi előre is a további válaszokat is. :)

2018. okt. 24. 18:48
 12/13 anonim ***** válasza:

Sokféle igen/nem értelmű szó van használatban, melyek alkalmazása (természetesen) kontextus, nem, kor, státusz, stb. függvénye. Pl:

"igen" értelmű: hai, ee, un, fumu

"nem" értelmű: iie, ie, iya, ina, ee


Nem tudok róla, hogy az "iya" tokiói lenne.

Maga az "iya" szó egyébként elég tág értelmű. Jelentése lehet nem, dehogy, nem tetsző, visszatetsző, helytelen, kellemetlen, rossz, ellenszenves, bosszantó, utálatos, stb.

Leggyakrabban női karakterek szájából hallhatod "Iya da!" / "Ya da!" formában. :)

2018. okt. 24. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Dame! ;-)

Köszönöm a válaszokat. :)

2018. okt. 24. 20:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!