Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Passive voice ban a by használ...

Passive voice ban a by használata kiemeli a cselekvőt?

Figyelt kérdés
Az 5 perc angolban azt irják hogy by-al akkor tüntetjük fel a személyt ha az szokatlan hogy azt a tevékenyéget végzi vagy mert fontosabb mint a cselekvés ténye. Ezzel szemben Dohár Péter kisangol c könyvében csak annyi hogy a mondat szempontjából lényeges de korántsem annyira mint a cselekvő mondtad tárgya vagy mint maga a cselekvés

2019. jan. 4. 12:40
 1/9 anonim ***** válasza:
most mit akarsz?
2019. jan. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
csak azt érdekelne hogy Dohár Péternek vagy Szalai Nórának van igaza?
2019. jan. 4. 19:41
 3/9 anonim ***** válasza:
69%
De hát mi a lényegi különbség a kettő között? Meddig van vízzel az a pohár, ami egyikük szerint félig üres, másikuk szerint félig tele van?
2019. jan. 4. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
az egyik szerint nem fontosabb mint a cselekvés a másik szerint pedig igen , nem égbe kiálltó kérdés de engem érdekel :)
2019. jan. 4. 21:12
 5/9 A kérdező kommentje:
egész pontosan Nóra szerint ha egy adott személy nem megszokott cselekvést végez akkor is ezt használjuk, de ez a kisangol nyelvtannál fel sem merül, de tényleg nem fontos csak azért érdekelt mert azt hittem ez egy bevett formula annak kifejezésére, hogy pl the car is being repaired by my father , miközben tudjuk, hogy ő nem szokott autot javítani- de mivel ti sem ismeritek gondolom nem annyira elterjedt
2019. jan. 4. 21:20
 6/9 chtt ***** válasza:
100%

Mármint mi nem elterjedt? Ha fontosnak tartod az alanyt megemlíteni (mint pl. esetedben, hogy az apád javítja az autót, nem valami szerelő), akkor beleteszed a mondatba, ha nem tartod fontosnak megosztani ezt az információt, akkor nem... Dohártól és Szalaitól függetlenül. Erre nincs igazán szabály (szerintem); általánosban általában csak ennyit szoktunk tanítani a passzívról:


- Amikor arról beszélünk, hogy mit csinálnak az emberek (állatok, dolgok), akkor aktív alakot használunk.

- Amikor arról beszélünk, hogy mit történik velük, akkor passzív alakot.


használata:

- amikor az alany nem ismert, nem fontos vagy nyilvánvaló.

Jane was shot. (We don’t know, who shot her.)

This church was built in 1815. (unimportant subject)

He has been arrested (obviously by the police)

- udvarias vagy hivatalos (formális) kijelentésekre

The car hasn’t been cleaned. (more polite)

(You haven’t cleaned the car. – less polite)

- maga az esemény fontosabb, mint az alany (hírek, reklámok, főcímek)

30 people were killed in the earthquake.

- ha hangsúlyozni akarjuk az alanyt, by elöljárót használunk

The new library will be opened by the Queen.


- A cselekvő mondat tárgyából lesz a szenvedő mondat alanya.

2019. jan. 4. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
52%
Passive voiceban mindig a cselekmény van hangsúlyban. Az tőled függ hogy odarakod e hogy ki csinálja, ki által történik a dolog, de a mondat szempontjaból elengedhető, másodlagos.
2019. jan. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, bocs, nem akartam elhinni, amit Dohártól idéztél, gondoltam, kissé átformáltad, de nem. :)

Az én végtelenül súlytalan véleményem szerint "Nóra" ugyan kiemelte ezt a ...de nem szokta indokot, de szerintem ez ugyanolyan fajsúlyú csak, mint bármi más indok, ami miatt kiemelnénk egy cselekvőt, szóval ez is belefér abba, hogy fontos.

Doháron viszont meglepődtem. Fogalmazzunk úgy, hogy az ő véleménye ebben a kérdésben más, mint a nagynak tekintett angol nyelvtudorok véleménye. :) A nagyok azt gondolják a saját nyelvükről, hogy end-focus van, tehát a legfontosabb közlés, legfontosabb/legújabb információ kerül hátra. Hát, lehet, hogy ide magyar el sem jut, hogy ezt ösztönösen alkalmazza? :)

#6 egyszerűen összefoglalta ezt három bajuszban:

- Amikor arról beszélünk, hogy mit csinálnak...

- Amikor arról beszélünk, hogy mit történik velük...

- ha hangsúlyozni akarjuk az alanyt...

2019. jan. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2019. jan. 6. 09:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!